Rajčata 2020

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
MrBig46
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata 2020

13 Jún 2020, 17:05

Letošní rok je poslední, kdy pěstuji hodně odrůd- osmdesá nebo víc, ani nevím. Na takový trochu nátlak manželky a skutečnost, že už nejsem schopen se o ně pořádně postarat jako dříve (fotit, semenařit a psát o nich na tomatových bázích) tak se pokusí snížit počet odrůd na takových 25. Nebudu už zkoušet žádné nové odrůdy a budu pěstovat jen ty, které se mně doposud nejvíce osvědčily. Jinak počet rostlin nechám zatím na těch 120- ti. Mám na to uzpůsobené konstrukce, tkané černé textilie s otvory v potřebném sponu, mám dost drátových spirál potřebné délky a mám také vyřešené poloautomatické zalévání (vodu naliji do kbelíku a trubkou se rozvede k jednotlivým rajčatům). Na prvním obrázku záhon s osmdesáti tyčkovýni rajčaty, na druhém 34 cherry rajčat ve spirálách zavěšených na takové jakoby hrazdě.
Vladimír

Obrázok

Obrázokbp locations near me
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rajčata 2020

13 Jún 2020, 17:42

Vy ste Pán :thumbup:
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rajčata 2020

13 Jún 2020, 17:45

Ja mám 28 rajčín/12 odrôd na záhone, 3x po 2 rastliny v kýbloch a 3x Vilma v kvetináčoch.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rajčata 2020

14 Jún 2020, 10:24

Paradny system. Velmi zvazujem,ze ho skopirujem. Som zvedava na vyber tych 25 naj osvedcenych. Bude to asi tazka volba😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rajčata 2020

15 Jún 2020, 19:07

Mám otázku. Na 'starom' fóre pán Kuky uvádza, že paradajky/rajčata postrekoval á 7 dní (foto). Máme tu špičkových expertov na pestovanie paradajok/rajčat - pána Vladimíra (Mr.Big) a pani Evičku Tomišovú. Chcem sa ich spýtať, či s tými postrekmi postupujú podobne (najmä čo sa týka ich frekvencie). Ja pestujem p./r. vyslovene ako 'bokovku' popri ovocninách, postreky im nedávam v podstate žiadne (len čo na ne BTW spŕchne pri postreku stromov), ale vždy dopestujem zdravé plody. Zdá sa mi tej 'chémie' v podaní pána Kukyho trochu príliš. Chápem, že treba zohľadniť počasie, ale predsa len... Pýtam sa expertov ako (takmer) úplný laik. IH
IMG_20200615_180924.png
IMG_20200615_180924.png (152.99 KiB) 3833 zobrazení
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rajčata 2020

15 Jún 2020, 20:41

No ja si myslím, že Kuky strieka pomerne dosť aj ovocie.Neodcudzujem, ale už je to za nejakou mojou hranicou, čo sa týka chémie.Ja striekam rajčiny(spolu s nimi uhorky) iba Kuprikolom proti plesni.Iné choroby aj keď sú neriešim.Chystám sa na prvý postrek.Keby nebolo také daždivé počasie, tak by som ešte nestriekal a dal by som preventívny postrek až v júli.Následne podľa počasia.Neosvedčilo sa mi nestriekať pri daždivom počasí.
MrBig46
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata 2020

16 Jún 2020, 10:16

Nejsem odpůrce postřiků chemickými přípravky. Jejich použití dává poměrně velkou jistotu, že pěstovaná rajčata nebudou zdecimována listovými chorobami (plíseň bramborová, alternariová a septoriová skvrnitost, atd.). Přitom plíseň bramborová znamená totální likvidaci všech rostlin. Přípravky proti plísni bramborové působí i na ostatní listové choroby, které sice nezničí všechny rajčata, ale přinejmenším sníží výnosy a také rostliny s usychajícími listy nejsou nějak příjemné. U mne je problém ten, že stříkání stromů, zeleniny atd. je moje nejmíň oblíbená činnost, takže postřiky odkládám až na poslední místo a často se mně stává, že chci stříkat až tehdy kdy už to až takový efekt nemůže mít. Konkrétně k rajčatům bych napsal, že poslední tři čtyři roky jsem je nestříkal i když na zahradě mám potřebné chemikálie. Letos o nějakém postřiku také uvažuji. Asi nyní použiji systémový přípravek Acrobat a jestli budu pokračovat se rozhodnu až podle toho, jaké počasí u mne bude a jak to obecně bude vypadat s rozšířením plísně bramborové (na bramborách ev. rajčatech). Kdysi dávno jsem si stáhl doporučení, jak stříkat v sezóně rajčata. Z těch tří způsobu se mně nejvíc líbí ten první, pochopitelně pokud dojde na ty kontaktní přípravky, tak bych použil Kuprikol nebo Champion (Bravo už není k dispozici). Různé ekologické způsoby jsou diskutabilní (měděné drátky, postřik mlékem nebo syrovátkou, atd.) a nikdo kdo je doporučuje nemá žádný relevantní důkaz, že by fungovaly.
Vladimír
PS.: Jestli stříkat nebo nestříkat je jen na rozhodnutí pěstitele. Musí si to rozhodnout sám a k tomu žádné rady nepotřebuje. Nikdo nemáme skleněnou kouli abychom předpověděli jak se sezóna bude vyvíjet.
Ochrana:
1.způsob: První ošetření na přelomu květen / červen Acrobatem MZ, 2. ošetření v polovině června a 3. ošetření koncem června..Ochranná lhůta 21 dnů, což znamená, že 3. ošetření končí kolem 21. července, kdy začíná sklizeň. V dalším průběhu pokračovat v ochraně kontaktními přípravky Kuprikol 50 nebo Champion
2.způsob: použijeme přípravek Bravo 500 SC až od začátku července - tedy období nástupu plísní. 1. postřik provedeme začátkem července. Další v intervalu 7-10 dnů v bloku 3 za sebou jdoucích ošetření. Vzhledem ke své krátké ochranné lhůtě (7 dní) lze Bravo 500 SC použít i v době dozrávání mezi jednotlivým sběry.
3.způsob: První ošetření - Ridomil GOLD - preventivně, tj. před výskytem choroby, a to zpravidla od poloviny června. Druhé a třetí ošetření - Ridomil GOLD - po 7-10 dnech (v závislosti na infekčním tlaku). Poté ochranu rajčat převedeme na kontaktní přípravek Bravo 500. V průběhu srpna pokračujeme v ošetřování přípravkem v intervalech 7 dnů (dle infekčního tlaku).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rajčata 2020

16 Jún 2020, 10:39

Vladimír: Ďakujem za odpoveď. Ak som to správne pochopil, posledné roky Ste neaplikovali chemikálie vôbec (a výsledky prezentujete excelentné). Nie som odporcom chémie, len sa mi tá aplikácia každých 7 dní zdá trochu prehnaná. Také paradajky/rajčata by som asi jesť nechcel. Ale chápem špecifiká každej záhrady aj každej sezóny, a tiež fakt, že každý záhradkár sa môže slobodne rozhodnúť ohľadom používania chémie. IH
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rajčata 2020

16 Jún 2020, 17:10

U nás je zelenina včetně jahod (s výjimkou cibule a česneku) v režii manželky, ta neumí postřikovač spustit a neví, kde skříň s pesticidy stojí. Takže podle toho někdy úroda vypadá, ale stačí nám to. Rajčata, na která neprší, prakticky plísní netrpí. JInak většinu ztrát na zelenině letos opět působí slimáci.
Postřik rajčat po 7 dnech si neumím představit. Jsou-li takto ošetřena rajčata, co (zatím) kupujeme v obchodech, tak to potěš.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Rajčata 2020

16 Jún 2020, 20:45

já znám experty co mají rostliny zelené i na konci září, a třeba brambory pak musí desikovat aby vůbec mohli vyorat. V bramborách je pak ten Acrobat cítit při jídle, protože to bylo ošetřené 6x až 8x. v průmyslové velkovýrobě rajcat si nedelám iluze, tam to taky musí jet jak v chemičce...
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď