TOP 3 odrody paradajok

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

TOP 3 odrody paradajok

11 Feb 2024, 22:46

Zdravím,
pestujeme zvyčajne stale dookola tie isté odrody paradajok typu Tornádo, Orkádo atď. Chceme vyskúšať nejaké nové, no je ich obrovské množstvo. Prečítal som vlákna o paradajkách ale moc to nepomohlo.
Napíšte prosím Vaše top 3 odrody, ktoré najradšej pestujete či už kvôli chuti, vlastnostiam, rodivosti atď. Proste top 3 odrody, ktoré nesmú u Vás chýbať.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

TOP 3 odrody paradajok

12 Feb 2024, 05:22

U nás Auria, BiBi a Stupické polní ranné.
Auria - podélné, hodně masité, dobré na všechno
BiBi - cherry do salátů, ale i jen tak na jídlo, na cherry dost velké
Stupické - protože je brzy a spolehlivé
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

TOP 3 odrody paradajok

12 Feb 2024, 07:05

Green tiger
Black fromTula
Amana orange

Vsetky 3 kvoli chuti.
Kvoli vlastnostiam b y som urcite dala aj dake plesniodolne.
Neregistrovaný

IP:  11.241

TOP 3 odrody paradajok

12 Feb 2024, 11:51

Tak keď pestujete Tornádo, Orkádo, tak to ste z paradajkového maratónu okúsili prvých 500 metrov.
U nás musí byť:
Sungold F1, alebo jeho náhrada Honyecomb F1,
Orange Wellington F1, pre delikátnu chuť v pretlakoch a zeleninových jedlách ako ratatouillie,
Rubylicious F1, pre odolnosť
R.
andrejZA
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

TOP 3 odrody paradajok

12 Feb 2024, 13:07

Z toho, čo som mal možnosť vyskúšať, sú 3 výborné:
- Primabella, chutná cherry, ale hlavne dobre odoláva plesni
- Indigo apple - taká exotika (aspoň u nás ešte stále) modrá odroda, klasická veľkosť, chuťovo vynikajúca
- "Broskyňové" rajče - žltá odroda s chĺpkami, tiež veľmi zaujímavá chuťovo. Má aj iný originálny názov, pod týmto označením som ju kúpil od Marek Kvapila (Permasemínka).

Ak by bola odolnejšia odroda cherry paradajok s názvom Gardener´s delight, bola by u mňa na prvom mieste, najmä kvôli delikátnej jemnej chuti. Avšak odolnosťou k plesni patrí medzi najslabšie. Veľmi vysoko si tiež cením odrody Goldkrone, Black cherry či Start SF1 (hoci to je hybrid a ja preferujem nehybridné). Určite je ešte spústa iných vynikajúcich (možno dokonca aj lepších - neviem posúdiť).
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

TOP 3 odrody paradajok

14 Feb 2024, 20:15

Neregistrovaný napísal:
12 Feb 2024, 11:51
Tak keď pestujete Tornádo, Orkádo, tak to ste z paradajkového maratónu okúsili prvých 500 metrov.
Ano, preto hladam inspiraciu v tejto teme.
EvaH

IP:  170.97

TOP 3 odrody paradajok

15 Feb 2024, 05:46

Kdybych měla vybrat jen 3, které sázím každý rok, tak to určitě budou:

Blush Tiger (lepší než ostatní tygři, sladké, krásné, chutné, bohatě plodí, spolehlivé)

Indigo Apple (černé, jen tedy tam, kam na něj svítí slunce, rostlina odolnější než ostatní, hodí se spíš ven než do skleníku - venku má hezčí a černější rajčata)

Pink Berkeley (místo Black from Tula, které také každý rok pěstuji, ale BfT má problém s praskající slupkou, byť je jinak vynikající - mimochodem, nehodí se do skleníku, tam plodí špatně) Obě zmíněná rajčata jsou nejen poměrně velká, šťavnatá a vynikající chuťově, ale jsou i dost raná ve srovnání s mnoha ostatními.
Napísať odpoveď