Rajčata - Paradajky 2024

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata - Paradajky 2024

21 Jan 2024, 23:05

Pro mne kyselá.
Vladimír
Obrázoklarge image upload
Obrázok
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Rajčata - Paradajky 2024

21 Jan 2024, 23:49

Taky jsem Latah jeden rok pěstovala a nevratila se k ní. Drobná rajčátka pro mě nevalné chuti.
Ten rok jsem pěstovala i Subarctic Plenty, Siberian Early atd. a Latah nebyly výrazně časnější, zato menší, míň úrodné.
Tady jsou pěkná fota rostlin https://permaseminka.cz/rajcata/9-latah.html
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Rajčata - Paradajky 2024

22 Jan 2024, 00:22

Pepina napísal:
21 Jan 2024, 23:49
Taky jsem Latah jeden rok pěstovala a nevratila se k ní. Drobná rajčátka pro mě nevalné chuti.
Ten rok jsem pěstovala i Subarctic Plenty, Siberian Early atd. a Latah nebyly výrazně časnější, zato menší, míň úrodné.
Tady jsou pěkná fota rostlin https://permaseminka.cz/rajcata/9-latah.html
Ktoru z tých skorých považujete za najchutnejšiu ? resp. ktorú odrodu by ste odporúčali ?
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Rajčata - Paradajky 2024

22 Jan 2024, 12:16

Dohledala jsem, že jsem v jednom roce pěstovala Latah, Subarctic Plenty, Siberian Superior, Glacier, Siberia a Siberian Early.
V tom roce byl začátek jara teplý a po půlce dubna se na dlouho velmi ochladilo. Vysadila jsem tenkrát tato "chlad tolerující" rajčata v dubnu na venkovní záhon. Po ochlazení jsem je měla přikryté netkankou. Ve výsledku je propad teplot silně zbrdil a klasická rajčata ponechaná v nevyhovujících malých kelímcích v teple měla pak venku náskok.
Opakovaně jsem pěstovala jen Subarctic Plenty a Siberian Superior. Druhé jmenované mělo rajčata podlouhle oválná.
Vzrůstem i chuťově mi všechny odrůdy (krom Latahu) přišly podobné. Preferuju sladší rajčata, tahle chutnala unifikovaně obyčejně, končila ve směsce pro další zpracování.
Jedna z odrůd (Siberia, nebo Glacier) trpěla nectností, že plody nešly utrhnout, stopka se vytrhávala z rajčete.
Latah byl o pár dní časnější, ale měl kyselá drobná rajčátka. Pro sebe jsem vyhodnotila, že mi kvůli dvěma rajčatům dozrálým v předstihu několika dnů nestojí za to tuhle odrůdu pěstovat.

Opakovaně se vracím k odrůdě Yamal, která má keřík ještě kompaktnější a plodí větší rajčata lepší chuti. Ráda bych vypěstovala Lyanu Rozovuju, která má být velmi raná a přitom chutná. Loni mi nevzešla, tak zkouším letos znovu. Letos jsem k nim přidala ještě Sophie's Choice, Severnuju Maljutku a Tolsteho Džeka (u toho si nejsem úplně jistá časností, ale loni měl chutná rajčata ve velkém množství).
Naposledy upravil/-a Pepina v 22 Jan 2024, 19:06, upravené celkom 1 krát.
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčata - Paradajky 2024

22 Jan 2024, 17:10

Pepina napísal:
21 Jan 2024, 23:49
Taky jsem Latah jeden rok pěstovala a nevratila se k ní. Drobná rajčátka pro mě nevalné chuti.
Ten rok jsem pěstovala i Subarctic Plenty, Siberian Early atd. a Latah nebyly výrazně časnější, zato menší, míň úrodné.
Tady jsou pěkná fota rostlin https://permaseminka.cz/rajcata/9-latah.html
Mne tiež LATAH nechutila, skúšala som v r. 2016. Vlani som mala LYANU Rozovayu , predtým 3 -4 roky Sophie´s Choice. S oboma som bola spokojná, najmä chuťovo. Semienka som mala pôvodne od Vladimíra, za čo mu ďakujem. Tento rok som sa vrátila k Stupickému s. P. , najmä preto, že sa mu v mojom skleníku celkom darí a ako indeterminantná odroda má z takto skorých najdlhšiu dobu plodenia. Eva T.
LYANA ROZOVAYA.jpg
Sophie´s Choice.jpg
alenak
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 01 Apr 2022, 19:56
Bydlisko: Královehradecko

Rajčata - Paradajky 2024

22 Jan 2024, 18:59

Mroz napísal:
16 Jan 2024, 20:02
alenak napísal:
09 Jan 2024, 22:10
Jsou z Crimson rodiny. V UK se prodavaji pod nazvem Crimson Plum. Pestuji je jiz nekolikaty rok a mohu jen doporucit. Spolecne s Mountaim magic pro me nejlepsi plisniodolna rajcata. Super ze uz se daji koupit semena i u nas, z UK je to po brexitu slozite.

Díky. :) , snad semena seženu
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata - Paradajky 2024

26 Jan 2024, 11:11

Moje sazenice partenokarpických odrůd rajčat mají momentálně výšku v rozmezí 10 - 18 cm (pochopitelně dle odrůdy). Nezdá se mně to příliš. Přitom u těch větších již vidím zárodky květenství, na některých už i dva. Nevím, jestli uvažuji správně, ale kvetení by mělo trochu zbrzdit růst. Přitom i další přesazení do větších a vyšších kelímků (0,5 l) by mělo pomoct- rostlin trochu utopím ai ještě dva pravé listy. Začal jsem pomalu i hnojit, střídám to co doma mám- Kristalon Gold, Kristalon růžový a Phosfik- snažím se dávat co nejméně N.
Vladimír
Obrázok
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčata - Paradajky 2024

27 Jan 2024, 17:52

:thumbup:
MrBig46 napísal:
26 Jan 2024, 11:11
Moje sazenice partenokarpických odrůd rajčat mají momentálně výšku v rozmezí 10 - 18 cm (pochopitelně dle odrůdy). Nezdá se mně to příliš. Přitom u těch větších již vidím zárodky květenství, na některých už i dva. Nevím, jestli uvažuji správně, ale kvetení by mělo trochu zbrzdit růst. Přitom i další přesazení do větších a vyšších kelímků (0,5 l) by mělo pomoct- rostlin trochu utopím ai ještě dva pravé listy. Začal jsem pomalu i hnojit, střídám to co doma mám- Kristalon Gold, Kristalon růžový a Phosfik- snažím se dávat co nejméně N.
Vladimír
Obrázok



Pekná práca, Vladimír
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Rajčata - Paradajky 2024

27 Jan 2024, 17:57

Zase som neodolala a celkom sa teším na tieto novinky od KLEVERHOF.Je to pôvodne rodinná firma neďaleko Hamburgu založená ešte v r. 1901 Pred 2. svetovou vojnou pestovali najmä črepníkové kvety, neskôr aj sadenice ihličnanov. Od 80 tych rokov minulého storočia sa venujú najmä pestovaniu bio zeleniny.
. Šľachteniu nehybridných OP odrôd paradajok sa firma úspešne zaoberá od r.2020.

Tak mám pre túto sezónu nachystanú túto "rozprávkovú" sériu od Kleverhof, zľava hore: MÄRCHENGLANZ, MÄRCHENGOLD, MÄRCHENFEE, MÄRCHENENGEL, dole zľava MÄRCHENMONSTER, MÄRCHENELF, MÄRCHENZAUBER a MÄRCHENSNACK- uvidím, ako sa osvedčia. Eva T.

Rozprávková séria Kleverhof.jpg
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rajčata - Paradajky 2024

27 Jan 2024, 18:40

Eva Tomišová napísal:
27 Jan 2024, 17:57
Zase som neodolala a celkom sa teším na tieto novinky od KLEVERHOF.Je to pôvodne rodinná firma neďaleko Hamburgu založená ešte v r. 1901 Pred 2. svetovou vojnou pestovali najmä črepníkové kvety, neskôr aj sadenice ihličnanov. Od 80 tych rokov minulého storočia sa venujú najmä pestovaniu bio zeleniny.
. Šľachteniu nehybridných OP odrôd paradajok sa firma úspešne zaoberá od r.2020.

Tak mám pre túto sezónu nachystanú túto "rozprávkovú" sériu od Kleverhof, zľava hore: MÄRCHENGLANZ, MÄRCHENGOLD, MÄRCHENFEE, MÄRCHENENGEL, dole zľava MÄRCHENMONSTER, MÄRCHENELF, MÄRCHENZAUBER a MÄRCHENSNACK- uvidím, ako sa osvedčia. Eva T.


Rozprávková séria Kleverhof.jpg
Obdivujem vašu "fanatičnosť". Nech sa darí.
Tiež pestujem rajčiny, ale v oveľa menšom počte.
Napísať odpoveď