Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

17 Jún 2023, 18:13

Stala sa mi taká nemila vec že mi kvapková závlaha preliala mojou chybou paradajky a uhorky ..,chladné počasie dopomohlo k rozvoju plesní .. paradajky boli bez príznakov a dostali cuprotonic ktorý ale nezabral ..uhorky majú tiež nejaké príznaky ale stále rastú ....paradjky zrejme vymením za zakoronene pazuchove odnože ..ale uhorky by som chcel nejak preliečiť ..premýšľal som často spomínanu zálievku koreňov čerstvým mliekom s vodou ,prípadne zálievka cuprotonic alebo polyversum ..nejak od koreňa preliečiť ..obtrhat napadnuté listy a cuprotonikom urobiť postrek ešte raz po 10 dňoch ..máte nejakú skúsenosť ?.ďakujem

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Paprika zatiaľ drží ...
Obrázok

Chystaná náhrada
Obrázok
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

17 Jún 2023, 19:06

Není to jen reakce na rozdíl denní a noční teploty? Mi taky svinují listy, ale nemám fleky. Teď by šel ještě na rajčata postřik Dithane, jestli jsou zásoby...
Neregistrovaný

IP:  154.87

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

18 Jún 2023, 15:07

Na rajčatech mi řádí takový nový roztoč, jiný než sviluška. Je mikroskopický a byl do ČR zavlečen nedávno, teď bohužel nevím název. A ten kromě deformace listů rajčat způsobuje jejich větší náchylnost k plísni bramborové. Tohle ale není žádný z těchto případů. Podle mě tedy.
IvaP
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

18 Jún 2023, 15:12

Peb napísal:
17 Jún 2023, 18:13
Stala sa mi taká nemila vec že mi kvapková závlaha preliala mojou chybou paradajky a uhorky ..,chladné počasie dopomohlo k rozvoju plesní .. paradajky boli bez príznakov a dostali cuprotonic ktorý ale nezabral ..uhorky majú tiež nejaké príznaky ale stále rastú ....paradjky zrejme vymením za zakoronene pazuchove odnože ..ale uhorky by som chcel nejak preliečiť ..premýšľal som často spomínanu zálievku koreňov čerstvým mliekom s vodou ,prípadne zálievka cuprotonic alebo polyversum ..nejak od koreňa preliečiť ..obtrhat napadnuté listy a cuprotonikom urobiť postrek ešte raz po 10 dňoch ..máte nejakú skúsenosť ?.ďakujem

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Paprika zatiaľ drží ...
Obrázok

Chystaná náhrada
Obrázok
Na těch rajčatech to plíseň není ani náhodou, u okurek si myslím, že také ne. Tipovala bych to na třásněnky.
U Přerova, 270 m.n.m.
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

18 Jún 2023, 16:44

Ďakujem vám.. ešte pridávam nejaké fotky ..

Obrázok

Obrázok

Aj na stoniek sú také fľaky akoby vrubkovane ..
Pozeral som toho živočícha čo spomínate úprimne som dnes našiel jedného takého na liste ....ale možno je to.kombinacia oboch ..
BB kraj 465 mnm
IvaP
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

18 Jún 2023, 19:43

Není to spíše septorioza? Plíseň to opravdu není. https://www.agromanual.cz/cz/atlas/chor ... st-rajcete
U Přerova, 270 m.n.m.
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

18 Jún 2023, 20:00

Ďakujem vám ...ono to môže byť aj to...ale niektoré plody mali na sebe bodky niektoré menej urobil som postrek cuprotonic ale miestom si isty ako ďalej ..

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Niektoré plody som obtrhal
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Pleseň na paradajkach a uhorkach ..

19 Jún 2023, 16:19

Nakoniec som to dal preč ,vymenil pôdu v úseku paradajok , aby neobsahovala nejaké plesne ..a z odrezkou zasadim nové bejbina ..chcel som ešte nejakým spôsobom pred sadbou urobiť dezinfekciu pôdy v prípade nejakých zvyškov ..ale aj zálievka z cuprotonic mi príde nevhodná keďže 10 L je na 100 m2 ..a nechcem zbytočne paradajky a pôdu kŕmiť meďou ..skúsim častokrát spomínanú zálievku čerstvé mlieko /voda - 1:10 ..a z vrchu tiez tým rastliny premyjem ..prípadne z vrchu aj cuprotonic ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď