Návod - pestovanie papriky z FB

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Návod - pestovanie papriky z FB

22 Feb 2023, 23:24

So súhlasom majiteľa príspevku, p. Horvátha, zdieľam jeho skúsenosť uverejnenú v roku 2021 na stránke Domáca výroba, permakultúra, ekologické stavby, sebestačnosť.
Viacerí užívatelia min. roku potvrdili pozitívnu skúsenosť s týmto pestovaním, a zdieľali fakt pekné papriky.

Citujem príspevok:

"Tento príspevok by som rád venoval pánovi Šípošovi z Pribety, šľachtiteľovi paprík, nech mu je zem ľahká, a nech sa na jeho záslužnú činnosť nezabudne.
Kedysi v r.1997 som sa potuloval po "Flóre", výstave v Inchebe, a idúc okolo, som pochválil krásne planty paprík so slovami "oj, mne sa papriky nepodarí vypestovať. Záhradu mám totiž v Devínskej Novej Vsi, 25 cm hlbšie mám čistý kopaný piesok, pozostatok morského dna z minulosti."
Ako som tak s láskou pozeral na tie jeho krásne planty, on mi ponúkol "kúpte si ich", a ja som mu odpovedal, "pane, u mňa v záhrade papriky proste nerastú. Ak som ich zasadil, rastliny boli malé, a mali jednu dve minipapričky."
Jeho slová ma dostali. "Všade na slovensku rastú, len musíte vedieť, ako na to. "Nie, u mňa nie, ja mám čistý piesok, prepáčte, zbytočne ich nebudem kupovať a sadiť".
Poďte sem, niečo, Vám poviem" vraví mi, "a dopestujete také papriky, že to nepochopíte". Tak som si ho vypočul.
"Vykopte jamu, minimálne na rýľ širokú a hlbokú, aj viac. Pôvodnú zem zmiešajte so slamou, senom, kartónom, aby bola ľahká pre korienky. Vylejte jamu poriadne vodou, aby stála v jame. Keď sa vsiakne, dajte do jamy tú zmiešanú zmes, a zasaďte papriku. Poriadne ju utlačte do jamy, a hlboko ju zasaďte.
Mesiac po zasadení si ju nevšímajte. Ak sa bude tváriť po slnečnom dni, že je zvädnutá, a umrie, nepolejte ju. Ona sa v noci vzchopí. Nepolejte. Začne si tvoriť silný koreňový systém, nepolievajte, mesiac určite nie, aj keď ľahne zvädnutá, v noci sa vždy spamätá. Lebo ak skoro začnete polievať, pamätá si, že má dostatok vlahy, a nemá potrebu vyvinúť väčší koreňový systém. Ak aj bude suchšie, nepolievajte. Keď spravíte niekde vedľa jamu na rýľ, uvidíte, že vlaha je."
Keď začne kvitnúť, treba polievať tiež len minimálne, a určite nehnojiť. Nepotrebuje výživu, kým nerodí.
V momente, keď sa zjavia prvé papričky, môžete začať mierne zalievať, mierne.
A keď začne rodiť, vtedy začnite riadne zalievať, veľký koreňový systém ktorý si vytvorila, zásobí rastlinu a plody sa nalejú, budú veľké, a rastlina dokáže uživiť všetky hravo..."
Na tej mojej púšti pieskovej, kde som na koreni papričky vždy dopestoval jeden až dva malinké plody, sa stal zázrak.
Predseda našej lokálnej záhradkárskej osady, keď videl, aké papriky nesiem v kýbli, mi nechcel veriť, že som ich dopestoval u nás, a musel som mu ukázať miesto, kde ich mám zasadené. RASTÚ. A ešte ako 🙂
A ako pán Šípoš povedal, nepotrebujú veľmi hnojiť, hlavne potrebujú ľahkú pôdu, a pochopenie, že menej, je niekedy viac. Hlavne na začiatku.
Stretol som ho len tri krát v živote. Boli sme kamoši cez jeho poznatky, ktoré mi odovzdal, a kamoši cez pochopenie paprík.
Nechal som si poradiť, a dodnes to inak nerobím.
Skláňam hlavu, cítim pokoru a úctu, pán Šípoš, boh Vám žehnaj za Vašu celoživotnú prácu a odkaz.
Spomínam na Vás vždy, keď pod mojimi zubami zachrumká niektorá z Vašich vyšľachtených papričiek, a dodnes sadím Vaše ANTEA, AMARELA, AMETYST, a podľa Vašich inštrukcíí aj všetky chilli, ktoré zbožňujem. Funguje to geniálne. Ďakujem tam do nebíčka"
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Návod - pestovanie papriky z FB

23 Feb 2023, 08:15

Pan Sipos v roku 2000 vydal cca 150 stranovu knihu "Paprika". Kupil som ju v tej dobe v jeho stanku na Agrokomplexe.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Návod - pestovanie papriky z FB

23 Feb 2023, 08:34

Pan Horvath to napisal velmi pekne👍. Je super vediet ze si ludia este vedia vyjadrit vdaku.
Napísať odpoveď