Rajčata - Paradajky 2023

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 11:49

Rajče Stupické polní rané
Stupické polní rané, ve světě nazývané Stupice, patří mezi nejoblíbenější heirloom (dědictví) rajčata zejména pro svou ranost a chuť. Toto mimořádné rajče vyšlechtil Jaroslav Homola a jméno dostalo podle farmy ve Stupicích (vesnice nedaleko Prahy). V době, kdy byl nasazen na nucenou práci v Německu 1943 udělal křížení (Mikado x Rheinlands Rhum) x Solanum racemigerum. Následně vybral z velkého množství dvě mutace s listem typu Mikádo (bramborový list), které během několika let stabilizoval.
Kmen 27-M byl základem pro později uznanou odrůdu Stupické polní rané. Rostlina je slabšího růstu, někdy uváděná jako polodeterminantní, je to velmi raná odrůda (takto hodnocená i ve světě), šlechtitel Jaroslav Homola doporučuje – vysévat a vysazovat brzy a vésti na 1 výhon. Byla tehdy určena pro raný trh, k jídlu za syrova, chuť velmi dobrá, poměr kyselin a cukru velmi harmonický. Jako čs. odrůda bylo povolena v roce 1955.
Klon R 14 byl základem pro rajče, později nazvané Stupické skleníkové. Od Stupického polního raného se liší silnějším vzrůstem a většími plody. Bylo určeno speciálně pro rychlení ve skleníku, kde zaručuje velmi rané sklizně s dobrým podílem plodů I. třídy. Jako čs. odrůda bylo povolena v roce 1954.
Obrázok
V devadesátých letech minulého století se vyčlenily ze státního sektoru čtyři semenářské firmy, které všechny získaly práva k těmto odrůdám. Dodnes všechny produkují a prodávají jejich semena. Zajímalo mě, jak se liší rostliny a plody vypěstované z těchto semen. Pokusem jsem zjistil, že rostliny ani plody se nijak od sebe neliší ani vzhledem ani chutí.
Obrázok
Nejen, že se dodnes prodávají semena Stupického polního raného, ale tato odrůda se dodnes užívá při šlechtění hybridních odrůd v České republice. Pochopitelně se nepoužívá klon s bramborovým listem, ale rostlina s normálním listem, Ostravské rané, které bylo v padesátých letech minulého století v uznaných čs. odrůdách. Nejznámější je hybrid Start F1, u kterého to bylo už publikováno. Dnes se již nepublikuje, které odrůdy se používají při výrobě semen F1, ale já jako amatér si myslím, že se u českých hybridů vychází z těchto původních českých odrůd – nemohu si pomoct, když chutnám české F1 odrůdy, tak tam cítím tu typickou chuť , jak já říkám českou chuť.
Vladimír Gross
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 14:02

:thumbup:
Nemám sice moc rád příliš dlouhé příspěvky, ale toto bylo fakt moc zajímavé.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 14:36

Nejsem žádný rajčatomilec, jako dítě a mladík jsem je přímo nesnášel.
Ale žena mě převýchovala. A ten článek :thumbup:
Příští rok bude asi větší a dřívější výsadba...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 15:38

Se Stupickým jsem se po pár sezónách rozloučila, protože je v mých podmínkách velmi málo úrodné.
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 15:51

Vladimir pekny prispevok👍

Velmi sa tesim ze nasa ceskoslovenska odroda figuruje v heirloom odrodach znamych vo svete.
Stupicke ma pre mna presne taku chut aku ma paradajka mat😀
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 16:20

U mna ako prve dozreli Matt's wild cherry. Fotku nemam lebo som vsetky zjedla😀 Z divokych rajciat je to zatial najlepsia chut aku som doteraz mala.
Dalsie co mi dozrieva je Artisan Blush.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 17:22

U Stupického polního se uvádí DTM 50 až 60 dní. DTM- day to maturity, to je údaj za jak dlouho se z opyleného květu vytvoří zralý plod. Není to nějaké absolutní číslo, jen je to údaj používaný pro porovnání různých odrůd rajčat. U Stupického polního se občas uvádí, že je to nejranější rajče normální velikosti (to je těch 60 až 80 g). Mat´s wild cherry jsem kdysi kupoval v Kanadě pro jednoho kolegy myslím, že z fóra Mirka z Hodonína. Pár semínek jsem si nechal a vyzkoušel. Je to opravdu malé rajče, chutné a má být snad odolné plísni bramborové. Hodně podobné je Mexican Honey, myslím si, že se jedná o stejné rajče jako Matś Wild Cherry. Všechny odrůdy Artisan jak hybridní tak i nehybridní znám protože Fred Hempel je můj přítel a posílal mně to na testování. Nic jsem mu nezůstal dlužen, protože jsem mu posílal peníze na jeho nové projekty. Jen bych dodal, že rajčata moc na zahradě nejím a všechny ty malé včetně divokého se nedají nějak převážet, když utrhnete plod, tak je vždy prasklý. Tím nechci žádné rajče hanit, každý máme své oblíbené.
Vladim ír
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 17:37

Rajče Stupice

"Praha, 24/3 1976
"Vážený pane,
"Jsem stálým čtenářem 'The Organic Gardening and Farming' a lednového čísla Přečetl jsem si velmi zajímavý článek: 'Speciální semena pro zvláštní potřeby' a váš úspěšný podnik. Prosím vás o váš katalog a některá zkušební semena zejména vašich rajčat, cibule, salátu, měsíčku a verbeny. Naopak přikládám čtyři odrůdy našich československých rajčat a dvě východoněmecké keřové odrůdy, které se zde velmi osvědčily. A také jednu bulharskou odrůdu. "Je mi
70 a přesto mám největší radost, když mohu na své zahradě vyzkoušet něco nového.
"Prosím, napište mi, pokud máte nějaké přání, které bych mohl splnit.
" Předem vám děkuji!
"S úctou Váš
"Milan Sodomka"
To je dopis, který v roce 1976 poslal Milan Sodomka do USA. Mezi přiloženými semeny byla semena Stupického polního raného. Postupem doby se jméno zjednodušilo na Stupice. Zbývající tři česká keříčková rajčata putují světem pod jmény: Olomovic, Czech Bush a Urbikany.
V roce 2014 jsem pěstoval vedle sebe rostliny rajčat Stupické polní rané a Stupice. Neshledal jsem žádný podstatný rozdíl v růstu rostlin, tvarem a barvou plodů, ani chuti,
což mně docela překvapilo. Stupické polní rané je pravidelně udržováno českými profesionálními firmami, kdežto Stupice udržují prodejci semen a často i amatérští pěstitelé.
Obrázok
Obrázok
Přece jen je Stupice opravdu stará odrůda, která má i některé slabiny. Při velmi teplém slunečném počasí se okolo stopky vytváří tzv. žlutý límec, který je způsobený při rychlém dozrávání přesunem potřebného draslíku z oblasti u stopky ke špičce. Draslík potom u stopky chybí. Druhým problémem jsou nevyrovnaná velikost a tvar prvních rajčat. Toto se snažili šlechtitelé v Německu řešit výběrem a stabilizací Stupice. Vznikla nová odrůda jen se neví, v které části Německa (BRD nebo DDR). Já si myslím, že v DDR, protože jsem viděl v kartotéce ÚKZÚZ zprávu o tom, že takové rajče typu Stupice z DDR testovali. V DDR ji nazvali Tamina a do okolního světa se z BDR dostala jako Matina. Ty dvě zahradnické firmy jsou od sebe vzdálené jen 40 km přičemž je dělila jen hranice mezi tehdy dvěma státy. Porovnával jsem Stupice s Matinou i Taminou. Opravdu Tamina ani Matina nebyly náchylné k tvorbě žlutého límce a v chuti jsem nepoznal žádné rozdíly.
Obrázok
Obrázok
Pro ty, kteří mívají problémy se žlutým límcem doporučuji pěstovat Taminu nebo Matinu. Nejsou to sice česká rajčata, ale jsou stejně raná jako Stupice a plody jsou daleko vyrovnanější. Přeji úspěšné pěstování a bohatou sklizeň chutných rajčat.
Vladimír
Peb
Príspevky: 1987
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 21:08

Nad tými stupickymi som premýšľal aj ja už ..tento rok pri pestovaní bejbina mám pocit že som trafil na ideálnu odrdou ..mám aj palávu ktorá je chutná ..potom lugas ktorý je tiež dobry ..skúšam odrodu koráll ktorá rastie prekvapivo kompaktne a má slušne veľké plody ..vraj veľmi chutná
PS: tá tamina vyzera tiež dobre ..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rajčata - Paradajky 2023

24 Júl 2023, 21:34

Přiznám se, že mi Stupické moc nechutná (narozdíl třeba od Startu).
Napísať odpoveď