Paprika - vápnik v akej forme ?

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Paprika - vápnik v akej forme ?

22 Dec 2022, 20:59

Prajem vám všetkým pekný večer ..
Akou formou a kedy začať vápnit papriku aby sa človek vyhol čiernym koncom ..

Dočítal som sa zhruba nasledovné

1)Škrupiny z vajec ich mínusom je neskoré pôsobenie ,ťažko teda povedať či pri sadeni priamo do jamy budu mať účinok

2)Liadok vapenaty ..zálievka max 2 x do konca júna ..polievková lyžica na 10 l vody a dobre zaliať ..niekto ale liadok vapenaty neodporúča lebo obsahuje vraj aj dusičnany

3)Kristalon vápnik ..je ale potrebna zálievka každé dva týždne ( a niekedy aj tak bez účinku )

4)Tekuté kalcium na vyrovnanie nedostatku vápnika pôdy pri paradajkach a paprikach napr ..Calcium+ od florasinu potrebná zálievka častejšie

5) vraj ..po zasadení nasypať okolo paradajky ,papriky vapenec mletý

Akou formou a hlavne kedy sa vám najlepšie osvedčilo zapravit do pôdy aku formu vápna tak aby sa jeho deficit vykryl počas celej sezóny ..ďakujem
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Paprika - vápnik v akej forme ?

23 Dec 2022, 10:14

Peb napísal:
22 Dec 2022, 20:59
Prajem vám všetkým pekný večer ..
Akou formou a kedy začať vápnit papriku aby sa človek vyhol čiernym koncom ..

Dočítal som sa zhruba nasledovné

1)Škrupiny z vajec ich mínusom je neskoré pôsobenie ,ťažko teda povedať či pri sadeni priamo do jamy budu mať účinok

2)Liadok vapenaty ..zálievka max 2 x do konca júna ..polievková lyžica na 10 l vody a dobre zaliať ..niekto ale liadok vapenaty neodporúča lebo obsahuje vraj aj dusičnany

3)Kristalon vápnik ..je ale potrebna zálievka každé dva týždne ( a niekedy aj tak bez účinku )

4)Tekuté kalcium na vyrovnanie nedostatku vápnika pôdy pri paradajkach a paprikach napr ..Calcium+ od florasinu potrebná zálievka častejšie

5) vraj ..po zasadení nasypať okolo paradajky ,papriky vapenec mletý

Akou formou a hlavne kedy sa vám najlepšie osvedčilo zapravit do pôdy aku formu vápna tak aby sa jeho deficit vykryl počas celej sezóny ..ďakujem

..niekto ale liadok vapenaty neodporúča lebo obsahuje vraj aj dusičnany

Ne, že obsahuje, ledek je dusičnan. Ale je to taky nelépe rozpustný a nejrychleji účinkující dusík.
Myslím, že dotaz není postavený správně. Půdu pro papriku je třeba vápnit jen v případech, kdy půda nemá vápníku dostatek. To lze zjistit půdním rozborem nebo orietačně octem na usušenou zeminu.
1. Máte pravdu. Dobrou vlastností skořápek jsou zbytky bílku, jako malý doplněk dusíku
2. Jako přihnojení dobré, jako pouhý zdroj vápníku hrozí přehnojení dusíkem
3. Zbytečně drahé
4. Smysl má jako léčba akutní ho nedostatku postřikem na list
5. Po zasazení je pozdě. Lepší zapravit do půdy při její přípravě před výsadbou. Klidně na podzim.
6. U hodně kyselé těžké půdy lze vápenec na podzim nahradit páleným prachovým vápnem
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Paprika - vápnik v akej forme ?

23 Dec 2022, 23:21

Ďakujem ,ešte sa opytam pán Vyslouzil ak použijem na jar dusikate vápno , malo by to stačiť ? Tento rok som našiel nejaké plody s čiernym koncom ale nebolo to likvidačné .. alebo použiť ešte teraz uhlicitan vapenaty (kŕmne Vápno ) ktoré mám po ruke ..v podstate všetko co sadim do skleníka šalát ,paradajky ,paprika , reďkovka , obľubuje zasaditejsiu pôdu ..okrem uhoriek teda ktorým aj tak urobím väčšie lôžko z väčším množstvom kompostu ...
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Paprika - vápnik v akej forme ?

24 Dec 2022, 11:34

Peb napísal:
23 Dec 2022, 23:21
Ďakujem ,ešte sa opytam pán Vyslouzil ak použijem na jar dusikate vápno , malo by to stačiť ? Tento rok som našiel nejaké plody s čiernym koncom ale nebolo to likvidačné .. alebo použiť ešte teraz uhlicitan vapenaty (kŕmne Vápno ) ktoré mám po ruke ..v podstate všetko co sadim do skleníka šalát ,paradajky ,paprika , reďkovka , obľubuje zasaditejsiu pôdu ..okrem uhoriek teda ktorým aj tak urobím väčšie lôžko z väčším množstvom kompostu ...
Těžko řícit. Neznám ani Vaši půdu ani množství použitého dusíkatého vápna.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Paprika - vápnik v akej forme ?

24 Dec 2022, 23:48

Ďakujem ..to neviem presne ani ja určit ..ale čierne konce na paprike mám určite preto že mám čerstvú zem v skleníku a doplnal som iba maštaľny hnoj , vápnik ešte vôbec ..chcel som zistiť či pri predpísanej dávke na plodovu zeleninu môže aj dusikate vápno doplniť nedostatok vápna ako také ... Skúsim nasledujúci rok aj keď teda nemyslím že to stačí na celú sezónu ..
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1111
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Paprika - vápnik v akej forme ?

28 Dec 2022, 08:52

Podle návodu se dusíkaté vápno uvolňuje 2 měsíce. Ledek sice obsahuje dusík, ale zálivkou na list pomáhá, koneckonců slavný wuxal calcium je ledek vápenatý a trošičku bóru. Máti hnojí papriky slepičinci, zasazené jsou v hnoji a ledek zachránil úrodu. Padaly jí už 2cm plody úplně černé. V 86 se už přemíry dusíku v potravinách nebojí :?
Napísať odpoveď