Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
od konvalinky

IP:  179.110

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

09 Mar 2020, 20:19

Přepikýrovala jsem si papriky, do svého kompostu s trochou rašeliny a že čím to ještě vylepšit? Napadl mne zeolit, který bych jinak vyhazovala z kočičího záchůdku. Ten smrádek nekomentuju. Tak jsem si přizabila přísady! I když počůraného zeolitu tam bylo dle mého trochu, papriky začínají padat jak mouchy. Chtěla jsem to prolét, abych to trochu vyplavila, leč jsem je zalila důkladně a jsou mokré až moc. Nezbývá než čekat, jestli vydrží alespoň některé ,,silné" kusy. Nebo? Máte někdo tip, co s tím?
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

09 Mar 2020, 20:44

Posad nove priesady, este mas cas. A ti poradim to, co celej mojej rodine pravidelne:) Je dobre drzat sa osvedcenych postupov...
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

10 Mar 2020, 09:37

Zeolit kompostu ublížit nemůže, pokud ho v něm není většina objemu. Obecně bych ale na výsev použil radši koupený substrát nebo aspoň ten kompost vysteriloval. Kočkolit za to možná nemůže , semenáčky paprik mohly padat z jiného důvodu .
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

10 Mar 2020, 09:50

Myslím, že trpí osmoticky-nadměrnou koncentrací rozpuštěných látek. To vyplavení nebyl špatný nápad. Ale jak odstranit výluh? Možná něco půjde přesadit do jiného substrátu.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

10 Mar 2020, 11:15

Taky mě napadlo, že to může být i kompostem. Léta jsem sadila do kupovaného substrátu, ale letos jsem si řekla, že když mám svůj vytěžený kompost, něco míchnu a hotovo. Nejsou po smrti všechny ;) sadila jsem od všech navíc, takže nějak tak ještě doufám, že přežijou silní jedinci :D a nechcípne to postupně všechno. Jinak jsem už přepikýrovala i lilky, stejně, jen zeolit nový, nepočůratný ;) tak to bude trochu pokus, jestli to bude mít stejný průběh, nebo se třeba potvrdí, že ten použitý zeolit, byl na ně moc.
IvaP
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

10 Mar 2020, 14:57

Nezahubil je zeolit, ale ty kočičí čůránky - přehnojení, volný čpavek... Kočkám se doma podařilo umořit několik vzrostlých kytek, protože začaly květináč používat jako záchod. Jinak zeolit bych na vylepšení substrátu nepoužívala, je to jako kdybyste přidala jíl.
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

10 Mar 2020, 19:33

No však ano, ten pročůraný zeolit nejspíš. Uvidíme. Zeolit není bentonit, alespoň co tak mám vyzkoušeno, bentonit se rozpustí na kaši, zeolit to nedělá.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Zeolit, z kočičího záchůdku a papriky

20 Mar 2020, 19:23

Takže podávám hlášení: paprik zhynula cca čtvrtina, zbylo mi jich ještě hodně a vypadá to, že ten zbytek už prosperuje. Nebyly v jejich vzrůstu žádné rozdíly, ale nejlíp se s tím vypořádal Hamík, ten zhynul jen jeden a zbylé už jsou dvakrát tak velké, než ostatní sorty :)
Napísať odpoveď