Vrublovanie uhoriek na tekvicu

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Vrublovanie uhoriek na tekvicu

16 Mar 2022, 00:15

Zdravím,

chystám sa tento rok vrúbľovať uhorky na tekvicu figolistú.
Oplatí sa s tým tráviť čas ? Je to poznať na úrode / odolnosti. Ake su vaše skúsenosti ?
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Vrublovanie uhoriek na tekvicu

20 Mar 2022, 22:03

Ano, rostliny jsou odolnější na krčkovou hnilobu a dají větší úrodu. Měla jsem je ze zahradnictví, jinak stejně ještě seju další na záhon klasicky v květnu a pak na Antonína. Sama to dělat nebudu, i když mám někde odložené ty sponky.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Vrublovanie uhoriek na tekvicu

21 Mar 2022, 07:28

Tak nakladačky venku mi vždy daly dostatečně velkou úrodu, časem odejdou na plíseň (neprovádím postřiky). Stejně tak hadovky ve skleníku nemají nejmenší problém, žádná krčková hniloba, obrovská úroda, pak také postupně odejdou na plíseň. A proti plísni vám roubování nijak nepomůže. Takže ze své zkušenosti nevidím nejmenší důvod pro roubování okurek.
Jediné, co jsem rouboval, jsou melouny, které velmi rády odcházejí na fusariové (či jiné podobné) vadnutí. Roubování tomu zabrání.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Vrublovanie uhoriek na tekvicu

26 Mar 2022, 02:10

Petr z H. napísal:
21 Mar 2022, 07:28
Tak nakladačky venku mi vždy daly dostatečně velkou úrodu, časem odejdou na plíseň (neprovádím postřiky). Stejně tak hadovky ve skleníku nemají nejmenší problém, žádná krčková hniloba, obrovská úroda, pak také postupně odejdou na plíseň. A proti plísni vám roubování nijak nepomůže. Takže ze své zkušenosti nevidím nejmenší důvod pro roubování okurek.
Jediné, co jsem rouboval, jsou melouny, které velmi rády odcházejí na fusariové (či jiné podobné) vadnutí. Roubování tomu zabrání.
Zaujíma ma hlavne odolnosť voči chladu. S tými uhorkami máte viac menej pravdu. Úrody su dostačujúce aj ked nie su navrubľované.
Posledné 2 roky sme práve kvôli chladnému a uprsanému jarnému počasiu museli casť vysievať na 2x. Dočítal som sa, že práve vrúbľovanie znižuje nároky na teplotu pôdy.

Tento rok skúšam pestovať melóny tiež. Preto po uvazení skor navrúbľujem asi melóny, ktoré su na teplotu ešte viac haklivejšie.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Vrublovanie uhoriek na tekvicu

26 Mar 2022, 06:46

Pestujeme melóny v severnej časti Slovenska dlhé roky. Taká istotka je čierna netkanka. Zohrieva pôdu, ale hlavne zabraňuje buriny. Ak sa melóny vysadia do voľnej pôdy a nie je veľa burín tak ok. Ak je veľa burín nastáva problém. Melón neznáša pohybovanie s poplazmi sem a tam, čo sa pri pletí ani inak nedá. Jednoducho ak mu pohýbete poplazmi, dosť často zastaví rast.
Štepenie na tekvicu je fajn. Hlavne rýchlejší bujnejší rast. Ale je to dosť náročné, taká vyšší dívčí. Nie vždy to má dobrú úspešnosť. Zaštepiť jabloň je oproti tomu škôlkárska hra.
Napísať odpoveď