Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

12 Jan 2022, 17:39

V prosinci jsem venku viděl kvést lilek černý. Teď v lednu nekvete. Myslel jsem si, že květy zmrzly. Ale ne. Na rostlině se vytvořily zrající zelené i černé plody, přestože rostlina přečkala v závětří mrazy okolo -10°C. Vím, že lilek je jedovatý plevel. Ale kdyby se jeho mrazuvzdornost přenesla na příbuzná rajčata, baklažány nebo brambory, byla by to tedy bomba. Samozřejmě by to chtělo nějakého Mičurina nebo Lysenka No. 3. Hlavně mladého a tvrdohlavého.
Myslíte si, že by to šlo?
Prílohy
Lilek černý 13.12.2021.jpg
Lilek černý 13.12.2021.jpg (79.19 KiB) 2745 zobrazení
Lilek černý 2.jpg
Lilek černý 2.jpg (86.64 KiB) 2745 zobrazení
Lilek černý 3.jpg
Lilek černý 3.jpg (41.25 KiB) 2745 zobrazení
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

12 Jan 2022, 19:27

Mimmo napísal:
12 Jan 2022, 17:39
V prosinci jsem venku viděl kvést lilek černý. Teď v lednu nekvete. Myslel jsem si, že květy zmrzly. Ale ne. Na rostlině se vytvořily zrající zelené i černé plody, přestože rostlina přečkala v závětří mrazy okolo -10°C. Vím, že lilek je jedovatý plevel. Ale kdyby se jeho mrazuvzdornost přenesla na příbuzná rajčata, baklažány nebo brambory, byla by to tedy bomba. Samozřejmě by to chtělo nějakého Mičurina nebo Lysenka No. 3. Hlavně mladého a tvrdohlavého.
Myslíte si, že by to šlo?
Na túto otázku Vám tu ťažko niekto odpovie. Zateoretizovať si ale môžeme: Možno to raz bude možné, ale bude to chcieť skôr 'nového Vavilova', než niekoho na spôsob Vami menovaných dvoch pánov (ktorí genetike príliš neverili).
Dnes ťažko povedať, čo všetko v budúcnosti dokážu genetickí 'inžinieri'. Prenos, náhrada alebo 'vystrihovanie' génov sú samozrejme možné už teraz, otázkou je, či nejaký samostatný 'gén pre mrazuodolnosť' vôbec existuje, resp. či je možné génovou manipuláciou premeniť teplomilné rastliny na mrazuodolné pri súčasnom zachovaní ich pestovateľských a plodonosných vlastností.
Ale ľudský um dokáže (takmer) zázraky, v tom dobrom aj zlom význame. Takže uvidíme (resp. skôr uvidia - dúfajme - naše deti a vnuci 😀). IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

12 Jan 2022, 22:25

Naahodou, vonku je minus 6 a moja paradajka je mrazuvzdorna. Zatial len z 1 strany okna ale lepsie jak nic😀😀
Prílohy
IMG_20220112_221941.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

12 Jan 2022, 23:00

Zaujímavá je aj tá kvitnúca ruža. To je v januíri tiež pomerne zriedkavé.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

13 Jan 2022, 06:56

Ta ruza je odroda Placacka na muchy😀 ale mali len jediny kus v obchode tak neviem ci sa este da zohnat.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

13 Jan 2022, 07:31

A čím hnojíte? Mně teď v lednu plodí jenom balkónovka. Tyčková rajčata nemají ani jeden květ ani plod. :(
Prílohy
Screenshot_20220113_081524.jpg
Screenshot_20220113_081524.jpg (103.57 KiB) 2644 zobrazení
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

03 Nov 2022, 21:06

Ivan Hlavatý napísal:
12 Jan 2022, 19:27
Na túto otázku Vám tu ťažko niekto odpovie. Zateoretizovať si ale môžeme: Možno to raz bude možné, ale bude to chcieť skôr 'nového Vavilova', než niekoho na spôsob Vami menovaných dvoch pánov (ktorí genetike príliš neverili).
Dnes ťažko povedať, čo všetko v budúcnosti dokážu genetickí 'inžinieri'. Prenos, náhrada alebo 'vystrihovanie' génov sú samozrejme možné už teraz, otázkou je, či nejaký samostatný 'gén pre mrazuodolnosť' vôbec existuje, resp. či je možné génovou manipuláciou premeniť teplomilné rastliny na mrazuodolné pri súčasnom zachovaní ich pestovateľských a plodonosných vlastností.
Ale ľudský um dokáže (takmer) zázraky, v tom dobrom aj zlom význame. Takže uvidíme (resp. skôr uvidia - dúfajme - naše deti a vnuci 😀). IH
Na zahradě určitě nebudu s lilkem černým experimentovat. Na to nemám znalosti. Dnes jsem ho proto pečlivě odstranil ze zahrady. Nemá ani stopy po omrzlinách. Mám tam i mnohem užitečnější nebo hezčí plevele, bohužel omrzlé.
Prílohy
Bobule lilku černého před odstraněním.
Bobule lilku černého před odstraněním.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Mrazuvzdorná rajčata, brambory nebo lilek?

25 Máj 2023, 10:29

Ivan Hlavatý napísal:
12 Jan 2022, 19:27
Mimmo napísal:
12 Jan 2022, 17:39
V prosinci jsem venku viděl kvést lilek černý. Teď v lednu nekvete. Myslel jsem si, že květy zmrzly. Ale ne. Na rostlině se vytvořily zrající zelené i černé plody, přestože rostlina přečkala v závětří mrazy okolo -10°C. Vím, že lilek je jedovatý plevel. Ale kdyby se jeho mrazuvzdornost přenesla na příbuzná rajčata, baklažány nebo brambory, byla by to tedy bomba. Samozřejmě by to chtělo nějakého Mičurina nebo Lysenka No. 3. Hlavně mladého a tvrdohlavého.
Myslíte si, že by to šlo?
Na túto otázku Vám tu ťažko niekto odpovie. Zateoretizovať si ale môžeme: Možno to raz bude možné, ale bude to chcieť skôr 'nového Vavilova', než niekoho na spôsob Vami menovaných dvoch pánov (ktorí genetike príliš neverili).
Dnes ťažko povedať, čo všetko v budúcnosti dokážu genetickí 'inžinieri'. Prenos, náhrada alebo 'vystrihovanie' génov sú samozrejme možné už teraz, otázkou je, či nejaký samostatný 'gén pre mrazuodolnosť' vôbec existuje, resp. či je možné génovou manipuláciou premeniť teplomilné rastliny na mrazuodolné pri súčasnom zachovaní ich pestovateľských a plodonosných vlastností.
Ale ľudský um dokáže (takmer) zázraky, v tom dobrom aj zlom význame. Takže uvidíme (resp. skôr uvidia - dúfajme - naše deti a vnuci 😀). IH
Já jsem to tu bohužel našel příliš pozdě, ale mám za to, že kladogramy ukazují, že příbuznost těchto rostlin je příliš vzdálená
Napísať odpoveď