Termín výsevu k roubování melounů

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Termín výsevu k roubování melounů

28 Mar 2020, 19:18

Máte zkušenost, kdy je tak nejvhodnější termín začít s předpěstováním melounů pro roubování, aby výsledná sazenice byla tak akorát připravená k výsadbě někdy ze začátku května? (podle případného optimistického výhledu počasí třeba i před zmrzlýma)
Bude to ve skleníku, s předpokladem, že se příští týden konečně začne oteplovat a bude to rozumně růst.
S tím termínem se pořád nějak nemůžu trefit, většinou to mám zkompletováno k sázení zbytečně pozdě ... :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Termín výsevu k roubování melounů

28 Mar 2020, 21:18

Ono to strašně závisí na teplotě. Dýně přitom nejsou na teplo tak citlivé. Ale melouny potřebují na rychlejší vyklíčení a růst dost teplo. Při teplotách nad 25 jsou třeba melouny roubovatelné už za týden po výsevu a dýně za 4 dny. Pod 20st. je to u melounů nekonečné čekání. Předpěstovat je v nevyhřívaném skleníku je asi v současné době nemožné. Snad v obýváku na jižním okně.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 20:07

Tak termín výsevu melounů (a Jedulek) je tady. Jak jste na tom pane Mimmo? Já tradičně nestíhám. (Pořád bylo zima.) Dal jsem si závazek, nejpozději začátek příštího týdne.
Jedulky dám starší kvalitní osivo. Melouny napůl Sugar baby (jsou dřív, ale menší) a Crimson sweet (jsou větší a je jich víc). JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 20:53

Před několika dny jsem teprve zasil rajčata. Dříve jen balkónovky a papriky. Dýně, cukety, kalabasu nebo skočec vysiju až za měsíc a dám je vyklíčit na radiátor. Pak to jde rychleji. Melouny pěstovat nebudu. Teď mám sice radiátory na rychlejší vyklíčení, ale to ostré slunce už asi nikdy mít nebudu.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 21:02

Termín na jedulky áno, ale na melóny? No hej, keď Ste z južnej Moravy, ale ani to sa mi až tak nezdá.
Ja som zo severu a teda sadím melóny na štepenie v polke apríla, t. j. za mesiac. Na 1. mája sadím melóny, kt. sa nebudú štepiť. Výsadba na 1. júna, skôr sa mi neosvedčilo. Často býva koncom mája ešte Urbanské ochladenie. Z melónov Rosario, je hodne lepší než Sugar Baby a rovnako skorý. R.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 21:16

Zaujímavá téma môžno to video robil aj nejaký tu prítomný záhradkár


https://youtu.be/ppHfObynNCg

R . Máte aj nejaké fotky ako sa im na severe darí ?kde ich pestujete ..či vo voľnej pôde ?..
Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  11.241

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 22:28

Nuž fotky nemám. Pestoval som na viacerých lokalitách. Zhrniem taký základ. Melón nemá rád niekoľko vecí:
1. hýbanie s poplazmi, preto pestujem na čiernej netkanke v spone 1 x 1,6 m. Nie sú buriny, nie je dôvod plieť, ani hýbať s poplazmi. Poplazy s ktorými sa hýbe zakrpatievajú.
2. Skorá výsadba. Vysadiť až vtedy, keď nehrozia studené noci, čo je v severnej polovici Slovenska až na prelome máj/jún.
3. Prievan. Okolo melónoviska, hlavne zo severu a zo strany prevládajúceho vetra dávam aspoň dva rady vyššej plodiny, napr kukuricu, tyčkovú fazuľu.
4. Na severe idú dobre skoré odrody, prevažne melóny s celou tmavo zelenou šupou. Pásikavé typy sú neskoršie a náročnejšie na teplo.
5. Neprelievať. Melón je suchomilná rastlina. To, že potrebuje mnoho vody je iba mýtus. Vodu potrebuje iba keď nafukuje plody.
Aj na severe sa dajú dopestovať pekné melóny. Samozrejme nebudú v júli, ale koncom augusta a v septembri, ale ide to. R.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Termín výsevu k roubování melounů

16 Mar 2023, 22:44

To video zo štepením vôbec neukazuje zrezanie melónového vrúbľa, čo je celkom zásadné. Melón a tekvica majú v stonke pravidelne rozmiestnené cievne zväzky a aspoň niektoré treba trafiť na seba napasovať. Pri tomto spôsobe ako na videu som mal nižšiu úspešnosť. Tou špilkou sa cievne zväzky podpníkovej tekvice akurát pohmoždia. Video ukazuje len stav po naštepení, nie po týždni či dvoch. Odhadujem slabšiu úspešnosť. Tak či tak, je to "vyššia dívčí".
Sú roky keď nemám čas a štepením sa ani netrápim. Melóny dajú dva plody na rastlinu, to mi stačí. Na netkanku 3,2 x 5 m dávam 10 priesad a môžem rátať s 20 melónmi. Zaštepené dajú viac, ale potrebujú aj viac miesta. Tak je to skoro zajedno. R.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Termín výsevu k roubování melounů

17 Mar 2023, 06:57

Ďakujem pekne za cenné rady .. ak je možna výsadba aj bez stepenia na zacaitok by som skúsil asi len zo semienka predpestovanim ..ešte sa opýtam ..
1)Upravujete pred výsadbou aj nejak pôdu ? Napríklad pridaním kompostu do jam prípadne nejakým iným prihnojenim počas vegetácie ..?
2)Zastipovanie - spomínate 2 melóny na rastlinu ,ak rastlina nasadí viacej plodov tak ich odštipnete ? Prípadne nejaké poplazy zakratite povedzme za druhým lístom aby nebrali silu ? ..

Ďakujem ..
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  11.241

Termín výsevu k roubování melounů

17 Mar 2023, 19:56

Pod sadeničky do pôdy zamiešam lopatu kompostu alebo prehnitého hnoja. Rovnako sadím napr. aj paradajky. Používam aj listové hnojivo, vie veľmi pomôcť. Rozbehne všetky plodiny, keď sa tvária "kyslo", neduživo.
Klasické červené melóny (Citrilus Lanatus) nezaštipujem. Rastlina si vie regulovať násadu sama. Vytvorí 1-2 plody, pri veľmi dobrých podmienkach 3 plody a ostatné odpadnú samy. Väčšinou je to taká spleť poplazov, že odsledovať ktorý plod je z ktorej sadenice je nereálne.
Skúšal som aj cukrové žlté melóny. Tam som mal menej úspechov. Listy mi odchádzali na uhorkovú pleseň a plody dobre nedozreli. R.
Napísať odpoveď