Vegetatívne množenie paradajok

okurky / uhorky, rajčata, paradajky, paprika, meloun / melón, tykev / tekvica ...
Eva Tomišová
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 13 Mar 2020, 18:25

Vegetatívne množenie paradajok

28 Mar 2021, 14:34

Nafotila a pridala som popis, ako si namnožiť nejakú vzácnejšiu odrodu paradajky, z ktorej máte málo kusov, alebo, ak sú rastliny privysoké- zbrzdíte im tým rezom aj rast a získate viac bočných odnoží na množenie. Keďže sa semená odrody Orange Santa F1 sa ťažko zháňajú a mala som posledné 1 semienko, vysiala som ho 20. novembra.
Za 2. kvetenstvom som v januári zrezala a zakorenila vrcholový odrezok( ten zvyčajne kvitne skorej, ako klasická rastlina zo semienka) a následne vylamovala tiež všetky ostatné , ktoré rastlina vyhnala z vrchných pazúch listov. Nechala som na pôvodnej rastline 3 spodné výhonky- z nich 2 už nahadzujú puky. Zakorenených nových rastliniek bolo doteraz 12, minulý týždeň som obrala 4 plody z prvého vijanu. Ľúto mi je vlky zahadzovať tak som zakorenila všetky výhonky.

Zapichujem hneď po vylomení po 1-2 kusy do akupresívneho substrátu na množenie, nadokryjem priesvitným kelímkom, po pustení korienkov rozsadím po 1 ks do kelímkov s klasickým substrátom- zakorenia za 2-3 týždne . Nechala som si iba 3 rastliny, zvyšok som rozdala po susedoch, nech sa starajú.
Materskú rastlinu dám na budúci týždeň do studeného skleníka🍅
Postup sa dá v pohode využiť aj pri januárových a februárových výsevoch.
Plody z prvého vijanu som už obrala- na obr. dva posledné zo včera.

Eva T

,
IMG_9151.JPG
IMG_9150.JPG
Po_prav.jpg
[/attachment]
IMG_9143.JPG
IMG_9156.JPG
[attachment=1]IMG_9157.JPG
Prílohy
IMG_9157.JPG
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Vegetatívne množenie paradajok

28 Mar 2021, 21:50

:thumbup:
Mohu jen závidět sousedům paní Tomišové.
Napísať odpoveď