Vysoké, nadzemní záhony

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vysoké, nadzemní záhony

14 Aug 2020, 19:16

Na úvod bych si dovolil napsat, kde jsem to kdysi vyčenichal.
Takové něco mezi brožovanou A4 útlou knížečkou a časopisem.
V mnoha směrech mě to ovlivnilo a dodnes si myslím, že to byl velmi dobrý a odborný počin.
09549652_xskecs-b_20200814185324708.jpg
09549652_xskecs-b_20200814185324708.jpg (31.3 KiB) 3479 zobrazení
*
Tam jsem se poprvé dověděl o tzv, vysokých záhonech a jak fungují.
Do úplně spodních vrstev těžko rozložitelné materiály a čím dál výše jiné líp rozkládající se.

M.j. v neposlední řadě usnadňuje zahradničení starším lidem, kteří se hůře ohýbají, nebo lidem s tělesným postižením. O vysoké záhony se totiž dá starat i vsedě.
Dá se lehce zbavit těžko rozložitelných materiálů, rostliny mají teplo, dostatek živin, nemělo by to být napadáno hlodavci apod.
Aneb takový trochu jiný a vzhlednější a užitkovější kompost.
*
Ale přiznám se, že jsem to nikdy nezkusil. I když žena to požaduje čím dál tím víc.
*
Zkusili jste to někdy někdo, ale hlavně jaký máte na to názor.
Třeba mi osobně, dokážu si něco takového představit jako ohrazení chodníčků, cestiček a tak...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Vysoké, nadzemní záhony

18 Aug 2020, 18:34

Udělal jsem takové 4. Každý 2 x 1.5 m. Použil jsem na ně 3 cm silná prkna, zevnitř vystlaná fólií. Naplněné jsou obyčejnou zeminou.
Zkušenost: po 5 letech už se nedají udržet pohromadě, prkna jsou prohnilá a vše se začíná hroutit. Byla to nejlevnější varianta, nechtěl jsem vrážet peníze do nějakých plastových dílců či jiného trvanlivému materiálu. Druhý problém je, že velmi rychle vysychají, takže by to nešlo použít na nějaké odlehlé zahradě - pokud neprší, musí se pravidelně zavlažovat, mnohem víc než obyčejný záhon. Další problém - pod prkny a v kolem rostoucí trávě (sekačka to nevezme úplně natěsno) se drží slimáci. To, že se k nim nemusíte ohýbat, nepovažuji za žádnou výhodu, protože s nimi nijak intenzivně nemanipulujeme, pouze jednou za pár dní něco utrhnout - cuketu, dýni, mrkev, ... tzn. výhoda neohýbání je v podstatě nejméně důležitý aspekt.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vysoké, nadzemní záhony

18 Aug 2020, 19:38

To s tím rychlým vysycháním mě nenapadlo. :( Myslel jsem si asi bláhově, že díky rozkladným procesům nejrůznějšího nasáklivého bordelu ve spodních vrstvách s tím nebude problém. Že vlhkost bude vzlínat anebo že rostliny budou kořenit hlouběji. A budou mít větší "kořeny" - mrkev, petržel a vůbec kořenová zelenina apod...
*
S tím obsekáním toho tráviska kolem je svatá pravda a taky jeden z důvodů proč jsem to nezkusil...
*
I to, že hnusáci nahoru bez problému vylezou.
(Párkrát jsem je objevil vylezlé i na trnitých kaktusech. Na jejich vršcích i někdy. A to byla ta kaktusovna vyvýšená cca 0,5m nad terénem, pod stříškou a na prknech podloženými jen pár cihlami.
*
S tím ohýbáním jsem to myslel ve smyslu kypření, plevání, výsadby a tak.
Něco ve smyslu jak ve filmu Slavnosti sněženek, byli za tím "uzenářem" a ten tam zrovna "dělal něco" v jahodách. Vleže.
*
Anebo jako ohraničení nějaké terasy, cestiček a tak.
*
V žádném případě jsem to nechtěl propagovat protože jsem to nezkusil.
Jen jako takovou zajímavost prezentovat a něco napsat...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Vysoké, nadzemní záhony

18 Aug 2020, 20:05

Jak říkám - použil jsem normální zeminu, kterou mám v záhonech. Nesypal jsem tam žádné větve či listí. Možná se to pak chová jinak, to nevím. Ale pouhá vyvýšená běžná zemina rychle vysychá. Projevuje se to třeba tak, že jeden rok jsem na podzim sklízel mrkvové "sněhuláky", jak v počátku a konci sezóny bylo více vláhy než uprostřed. Od té doby si dávám víc pozor na vydatnější zalívání. Od loňska jsem to pořešil tak, že povrch pokryji posekanou trávou, takže to lépe drží vláhu, a lépe se to při zalívání vsakuje. Také se nemusí kypřit a roste mnohem méně plevele.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vysoké, nadzemní záhony

18 Aug 2020, 20:53

Tam právě jde o to asi "spodní teplo" a ty spodní rozkládné procesy.
Aspoň si to myslím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Vysoké, nadzemní záhony

18 Aug 2020, 22:07

Dost dobře si na vyvýšených záhonech nedokáži představit střídání plodin a podzimní rytí nebo zarývání hnoje či zeleného hnojení. Vždyť ta horní vrstva půdy také nemůže vydržet "životaschopná" víc, než pár let. To se pak zbourají a staví znovu?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vysoké, nadzemní záhony

19 Aug 2020, 17:13

Vyčenichal jsem tu knížečku na úložišti. Kdyby měl někdo zájem tak tady:
https://uloz.to/hledej?q=Vysok%C3%A9+z%C3%A1hony
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Vysoké, nadzemní záhony

31 Aug 2020, 17:25

Dobrý den,
již dvacet let nedělám jiné záhony, než vyvýšené. U mne to má ten smysl, že odstíním jednoduše záhon od trávníku, zbavím se posekané trávy a jsem schopen poměrně jednoduše vytvořit kyselý záhon.
Kdysi jsem zakoupil 40 000 ks ostře pálených, očištěných cihel za 1 Kč/ kus a záhon vytvářím poskládáním těchto cihel nasucho. Poté do záhonu naskládám větve, štěpku, prosypu posekanou trávou, popřípadě prosypu krtinci, na podzim nasypu listí. Je to v podstatě kompost ohraničený cihlami. Po roce zaseji okurky, tykve, dýně, případně dle oslunění kytičky, okrasné keře a pod. Po roce dosypu posekanou trávu, vypleju plevel (nerad, raději udusím travou, nebo listím) a začnu používat jako klasický záhon. Žádné fólie ani plasty. Zatím to vypadá, že s průběžným doplňováním organiky je životnost téměř neomezená.
Slimáci jsou problém, se kterým se vypořádávám pivem na okraji záhonů ( musí mít alkohol, Birell nefunguje) v plastových kelímcích.
Na malé pile v okolí mi dají rádi piliny z převážně jehličnatých stromů, které záhon okyselí. Nedostatek dusíku pro rozklad zjara řeším občasným pohozením NPK.
Funguje to úžasně.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Vysoké, nadzemní záhony

01 Apr 2023, 21:31

Niekomu zvýšené (ja používam názov vyvýšené) záhony fungujú a niekomu nie. Podľa mojich skúseností mnohým nefungujú preto, lebo majú nesprávne očakávania, nesprávne ich používajú, nevedia, ako majú vyvýšené záhony fungovať.

Vyvýšené záhony sa nebudujú preto, že sú moderné, dobre vyzerajú alebo že boli v telke a už ich má aj sused. Nie preto, že sa pri nich netreba zohýnať, to je len vedľajší efekt.

Začať využívať vyvýšené záhony vyžaduje zmenu myslenia tradičného záhradkára, treba sa na "veci" začať pozerať inak.

Tiež som dostal otázku, ako sa ten vyvýšený záhon ryľuje. Nijako, pôdu kypria dažďovky a stačí to, lebo do vyvýšeného záhona sa nevystupuje. Nevystupuje sa do žiadneho záhona.

Vo vyvýšenom záhone nemusíte riešiť postupnosť plodín. Prečo? Prečo sa vlastne v tradičnej záhrade rieši postupnosť plodín?
Dobre urobený vyvýšený záhon je trvale priebežne prihnojovaný dážďovkami.

Dobre urobený vyvýšený záhon netrpí suchom a netreba ho vôbec zavlažovať viac, ako bežné záhony. Dobre urobený vyvýšený záhon je taký hlboký v zemi, ako je vysoký nad zemou. Spodná vrstva nie je štiepka, ako v reklame, ale hrubé konáre alebo kmene stromov. A nad ňou potom haluzina, až potom hnoj, zem, seno, lístie. A na úplnom vrchu nastieľka zo slamy.
Takáto skladba vrstiev zaistí postupný rozklad vrstiev až po dobu desiatich rokov, udržiavanie vlahy, presak dažďa do spodnejšej vrstvy ako aj kontakt záhona s podpovrchovou vodou a jej vzlínanie do záhona.

Obruba vyvýšeného záhona sa nerobí z tenkých doštičiek, ale aspoň 5 cm foršne alebo tenších hranolov. Potom to aj chvíľu vydrží (desať rokov). Na dno vyvýšeného záhona je treba dať sieť proti krtom a boky sa oplatí chrániť (správne orientovanou) nopovou fóliou.

Nastieľka zo slamy bráni prehrievaniu koreňových systémov zeleniny, vyparovaniu vody, rastu buriny. Netreba plieť, rylovať, okopávať, stačí menej polievať a robí sa všetko postojačky.

Záleží len na záhradkárovi, či chce vyvýšený záhon efektívny alebo efektný. Či chce, aby mu prinášal úžitok alebo starosti. Či chce dosahovať výsledky alebo vykazovať činnosť.
Napísať odpoveď