BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

08 Aug 2020, 23:07

Syrové kysané zelí jím pravidelně, dnes k pečenému masu 0.5 kg sáček, zítra druhý. V minulosti jsem kupoval Bolehošťské bez E202, ale pak se nějak pokazilo a přestal jsem ho kupovat a teď mi nejvíce chutná Kateřinské, ale je s E202.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

09 Aug 2020, 01:42

"Ja rozhodne trvám na tom, čo som vtedy napísal, a tento mýtus považujem vo svojej záhrade za zbúraný.
Len doplním Vaše úryvky zo starého fóra o moju reakciu, aby bolo zrejmé, o čo išlo".

Veľmi správne - VO VAŠEJ ZÁHRADE (sic!).
Vaša záhrada nie sú ale všetky záhrady sveta...

Existuje viacero vedeckých prác, dokladujúcich účinnosť org.fungicídov na Taphrinu deformans v praxi, za predpokladu správneho načasovania ich aplikácie (útržky z niektorých údajov v angličtine viď moja predchádzajúca reakcia). Takéto práce musia spĺňať určité kritériá, ktoré tu nechcem rozvádzať, aby ich výsledky boli faktograficky a štatisticky valídne (nie sú to diplomovky našich politikov).
Samozrejme, môžete nad nimi zatvárať oči alebo ich ignorovať. Ak však môžem poprosiť - dokážete presne uviesť a interpretovať Váš postup, akým Ste dospeli k svojmu presvedčeniu o neúčinnosti org.fungicídov voči T.d. ? Mám na mysli údaje typu: v ktorých rokoch Ste svoje pokusy robili, akú metodiku Ste použili - teda aké postreky, ich koncentrácie, dátumy ich realizácie, počet stromov a odrody v testovanej skupine, počet stromov a odrody v kontrolnej skupine, metódu hodnotenia efektívnosti resp. neefektívnosti (napr. percento poškodených listov v pomere k celkovej listovej ploche), metódu hodnotenia štatistickej významnosti získaných údajov atď.
V opačnom prípade je to len v polohe 'dojmológie'. To, že vo Vašej záhrade vo väčšine prípadov vystačíte s jedným postrekom meďou je síce pekné a ja Vám to aj verím, ale vyvodzovať z toho 'zbúranie mýtu' je neadekvátnym záverom.
Rovnako ani ja môj postup (sekvencia meď » Prolectus) nemám vedecky preverený a nikdy by som sa neodvážil tvrdiť, že je potvrdením či zbúraním nejakého mýtu, aj keď v mojej záhrade funguje.
Myslím si, že na skutočne vedecké a valídne potvrdenie účinnosti/neúčinnosti organických fungicídov na T.d. moja a - pri všetkej úcte - ani Vaša empirická skúsenosť nepostačuje. Viac by som veril publikovaným prácam odborníkov, vyhľadať si ich na internete nie je veľký problém.

Záverom: v názore na túto tému sme sa nezhodli v minulosti a evidentne sa nezhodneme ani dnes. V tom nevidím nič zlé ani neobvyklé, pre mňa je podstatné, že debata prebehla korektne a bez osobných invektív. Na svojom názore rigídne netrvám, som pripravený ho aj zmeniť - na to by som ale potreboval z Vašej strany silnejšie argumenty.
S úctou a rešpektom: IH
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

09 Aug 2020, 09:39

Velakrat je pravda na oboch stranach😀 Paci sa mi, ako sa obaja velmi inteligentne a hlavne na urovni vyjadrujete👍
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

09 Aug 2020, 11:41

...a už horím na hranici :D :D :D
Ak som Vás "vytočil", tak sa ospravedlňujem.
"U mě dobrý" :) :) :)
[/quote]

Nič takého, hranica sa nekoná, to by boli z mojej strany iné plamene 😃.
A o 'vytočení' tiež nemôže byť reč, naopak - ak niečo bytostne neznášam, tak je to nekritický absolútny súhlas so všetkým čo poviem alebo napíšem. Mám rád oponentúru, inak sa dá ľahko zakrnúť. Takže z mojej strany tiež v pohode.
Inak tiež si vediem záznamy o záhrade a občas je osožné sa prehrabať v starých poznámkach.
K tým 'vedeckým' štúdiám - viem, že to pôsobí suchopárne a akademicky, ale potvrdiť alebo vyvrátiť vetu 'organické fungicídy sú voči kučeravosti neúčinné' sa dá jedine takto. V mojom odbore existuje pojem tzv. 'evidence-based medicine', teda medicíny založenej na dôkazoch. Tam sú pojmy ako randomizovaná štúdia, dvojitý slepý pokus či štatistická signifikantnosť základom, bez ktorého sa nepohneme.
Ešte sa pokúsim zhrnúť svoj postoj k našej debate do zopár exaktných viet:
* Súhlasím s tvrdením, že v niektorých záhradách stačí pre dobrý výsledok ohľadom kučeravosti jediný dobre načasovaný postrek meďou.
* Existujú záhrady, kde sa kučeravosť nevyskytne ani vtedy, ak sa neaplikuje žiadny postrek.
* Existujú záhrady, kde je výsledok lepší, ak po postreku meďou nasleduje ešte postrek organickým fungicídom (opäť: správne načasovaným).
* Súhlasím s tvrdením, že v niektorých záhradách je aplikácia org.fungicídu po postreku meďou zbytočná (teda že nezlepšuje výsledok).
* V niektorých rokoch ani opakovaná aplikácia medi + org.fungicídu kučeravosti nezabráni (faktor počasia, infekčného tlaku atď.).
* Nič z vyššieuvedeného ale neoprávňuje tvrdiť, že org.fungicídy sú voči kučeravosti neúčinné (zdôrazňujem rozdiel medzi 'zbytočné' a neúčinné' !).
* Taphrina deformans je huba, nedopátral som sa žiadnych informácií, ktoré by hovorili o tom, že je to huba nejako 'špeciálna', čo sa týka vyššej rezistencie na organické fungicídy.

Toľko z mojej strany na záver našej debaty na danú tému. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 09 Aug 2020, 19:52, upravené celkom 1 krát.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

09 Aug 2020, 12:48

Mimmo napísal:
08 Aug 2020, 21:08
Zase jsem naletěl. Koupil jsem si kysané zelí ("produkt tradičního českého zemědělství") a myslel jsem, že výrazně posílí mou střevní mikroflóru. Myslel jsem si to až do doby než jsem zpozoroval ve složení konzervant E202 (sorbát draselný). Ten ničí hlavně plísně, houby a kvasinky, ale bakteriím asi také moc neprospívá. Naštěstí je to zelí jinak docela chutné.
Kyslu kapustu som poslednu = spodok zo sudka jedol pred ca. 2 tyzdnami - bez konzervantov, so zivymi kulturami. Este mame v spajzi na segedin okrem dvoch 27l sudov, (ktore su zjedene) aj zavrete v zavaracich poharoch (bez zavarenia) zopar poharov, ktore sa po vykvaseni len uzavru.

Kysla kapusta neustale pracuje = buble, preto je tazke ju zabalenu takto predavat v obchode. Z toho dovodu ju v obvykle dostat len konzervovanu, bez vyzivnych = zivych bakterii. Treba si na jesen nalozit vlastnu do suda.
Štěpánka.3
Príspevky: 763
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

09 Aug 2020, 15:08

K organickým fungicidům - způsob ošetřování broskvoní měnit nebudu, vzhledem k suché skvrnitosti postřik organickým fungicidem nevynechám. Ale, patogen způsobující kadeřavost je podobný tomu co způsobuje puchrovitost slivoní, že? A způsob ošetřování je také stejný, že? První by měla být měď při nalévání pupenů.
Mně se puchrovitost začala na zahradě také rozmáhat a zhoršovalo se to. Švestky raší později než broskvoně, ale mně se nechtělo míchat 2 postřiky. Takže jsem při postřiků broskvoní Syllitem vzala i ty švestky. A dělám to tak už třetí rok a puchrovitost není. Samozřejmě to může být náhoda (slabý infekční tlak), ale budu v tom pokračovat.
Olomoucko 220 m n. m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

10 Aug 2020, 10:49

Já jsem také pokusník...a také...stačí, že jsem teď musela dvakrát postříkat buxusy a cesty od plevelů, takže to, co jím, tam se snažím nestříkat, i když jsem se párkrát nevyhnula a monilii na meruňce musím(letos jsem nemusela, květy zmrzly a monilie nebyla) Broskve....pár let zpátky(3-4 roky?) jsem se dočetla, zatlouct do kmene měděné hřebíky. Zbyly ze střechy, tak jsem tam tuším tři zatloukla. Od té doby nestříkám a čekám. Pár zkadeřených lístků vloni bylo, letos nic, asi kadeřavost prostě není. Byly mšice masivně, což jsem si původně myslela, že je kadeřavost, no při bližším ohledání jsem přišla na ty mšice.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

10 Aug 2020, 19:53

Mikeš13 napísal:
08 Aug 2020, 21:35
A hlavně by nemělo být pasterizované, což je bohužel většina zelí na našem trhu.
To moje nebylo pasteurizované a zdá se mi, že má příznivý účinek na zažívání. Asi tam tedy nějaké bakterie zbyly.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

10 Aug 2020, 20:22

EL Edgar napísal:
10 Aug 2020, 19:42
Tento mýtus síce nie je záhradkársky, ale je dosť vžitý, a zaslúži si zbúrať!
KRKAVČIA MATKA je matka ktorá sa nestará o svoje deti...
Samice krkavcov sa podľa dostupných zdrojov vzorne starajú o svoje potomstvo. Dokonca dlhšie ako je to u iných vtákov.
Konečne môžem súhlasiť, a to bezvýhradne. Pojem 'krkavčia matka' v negatívnom zmysle je absolútny, donebavolajúci nezmysel.
Považujem sa za amatérskeho ornitológa, a krkavcovité vtáky ma vždy fascinovali. V detstve resp. v puberte som choval kavky, straky, vranu-šedivku aj havrana. Zavŕšením mal byť krkavec, k tomu ale neprišlo. Hniezdo som našiel (asi by som to tu nemal písať - je to chránený druh...), aj som vyliezol na strom, ale keď som videl, s akou vehemenciou a odvahou krkavce bránili svoje mláďatá, tak som cúvol. Nie zo strachu, ale z bázne a úcty som to nedokázal. Úžasný, fascinujúci, mimoriadne inteligentný vták. V niektorých testoch 'inteligencie' krkavcovité prekonávajú aj primáty. Žijú v trvalých pároch, a ak je jeden člen páru ohrozovaný napr. jastrabom alebo orlom, ten druhý ho bráni aj za cenu nasadenia svojho života. O mláďatá sa starajú vzorne, krkavce dokonca ešte celé mesiace po ich vyletení z hniezda.
Na fotkách je zopár zaujímavostí o týchto pozoruhodných vtákoch. V poslednom období krkavce spôsobujú škody chovateľom oviec - zabíjajú jahňatá a dokonca aj dospelé zvieratá (zdá sa to pri nepomere ich veľkostí nemožné, ale tlupa krkavcov to dokáže).
No a na záver - krkavca ako symbol použil Edgar Allan Poe v básni 'The Raven' - v jednom z najkrajších výtvorov ľudského ducha vôbec. IH
IMG_20200810_200146.png
IMG_20200810_200228.png
IMG_20200810_200302.png
IMG_20200810_200302.png (122.57 KiB) 2939 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

13 Aug 2020, 17:55

Dnes sem skládal vlečku pšenice a všiml sem si škvorů. Pamatuju si a pořád se s tím setkávám že se traduje že škvor (u nás se mu dokonce říká ušák) zaleze do ucha a kleštěmi proštípne ušní bubínek. Taková blbost :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď