BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

24 Nov 2021, 18:38

"Zátěž do zelí" by byl výborný název pro samostatné vlákno, když nemůžeme najít oslí můstek k zahradě. Popřemýšlejme.
Já jsem se dnes přímo setkal s člověkem, který byl ustrojený jako Koceľ. Akorát místo meče měl na hrudi veliký zlatý kříž. Byl nám znovu vysvětit pracoviště po nevysvětleném úmrtí mladého kolegy. Chtěl jsem si původně umýt hlavu, ale nechám to na později. Třeba ta svěcená voda skutečně ochraňuje, i když má podobné složení jako voda z Dunaje. Navíc máme den národního smutku, protože shořel domov pro seniory a autobus na dálnici. Hrůza :(
Prílohy
Vlajky na pul zerdi.jpg
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

24 Nov 2021, 18:59

"Byl nám znovu vysvětit pracoviště po nevysvětleném úmrtí mladého kolegy "
Moja prva myslienka bola, ze niekto dosiel vydezinfikovat priestory kvoli kovidu😀 uz by sa korona nemala tolko rozoberat vsade, lebo zjavne z toho cloveku potom takto preskakuje.
Kazdopadne, nech odpociva dotycny v pokoji ( co asi aj robi, lebo uz by mal mat relativny klud )
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

24 Nov 2021, 18:59

No a ti ostatni samozrejme tiez nech odpocivaju v pokoji.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

16 Dec 2021, 09:05

Na foto pár tém - možno aj do polemiky... IH

Screenshot_20211216-090014_Chrome.jpg
7
Screenshot_20211216-090021_Chrome.jpg
Screenshot_20211216-090031_Chrome.jpg
Screenshot_20211216-090043_Chrome.jpg
Screenshot_20211216-090057_Chrome.jpg
Screenshot_20211216-090113_Chrome.jpg
Screenshot_20211216-090127_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

16 Dec 2021, 10:30

Příliš mnoho témat najednou.
Výsadbová jáma - autor si odporuje, je jedné straně popírá potřebu velké jámy kvůli malým kořenům, na druhé mluví o črepníkovom (květináčovém) efektu jámy.
Já vidím největší problém ve velké jámě v tom, že zemina v ní slehne a stromek se propadne do dolíku. Druhý menší pak v tom, že spodina jámy přijde na povrch a v prvních letech vytvoří kolem stromku neúrodný škraloup.
V prvním případě je řešením výsadba na kopeček, ve druhém péče o půdu pod stromkem.
Hlavním kritériem, zda velkou jámu ano či ne, je půda. do níž sázíme. Je-li kvalitní, odpočatá, jámy netřeba, v případě vyčerpané - často tam, kde se ovoce již pěstovalo - je větší jáma a zkvalitnění půdy v ní přínosem.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 17 Dec 2021, 07:37, upravené celkom 1 krát.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

17 Dec 2021, 07:26

Druhý mýtus - o výsadbě stromků na podzim a na jaře je kontroverzní. Hlavním mýtem - v ovocnářství obecně a nejen tam - je, že neexistuje jediná pravda.
V zadání se tvrdí, že "podzimní výsadba je jednoznačně lepší po všech stránkách a pro všechny ovocné druhy." Taky jsem si to kdysi myslel. "Zasadíme-li dva stromky z jednoho balíku, jeden na podzim a druhý na jaře, bude v jejich rašení a růstu rozdíl." Ano to je pravda, zejména ze začátku vegetace. Když ale změříme přírůstky na podzim, budou prakticky stejné. Totéž platí pro roubování. Když budeme roubovat po květu, budou mít rouby z předjaří už několik cm výhony. Ale do podzimu se to srovná.
Výsadba na podzim s sebou nese riziko zmrznutí, uschnutí, polámání sněhem, okousání. Což o zajíce, těm se dá zabránit plotem či obalením stromku, horší jsou hraboši. Přesto, že jsem za dlouhé roky nezjistil výraznější růstový rozdíl v závislosti na době sázení, vysazuji stromky raději na podzim (protože na jaře jsou přebrané), s výjimkou broskvoní. A z těch si na jaře vybírám již narašené. Čímž netvrdím, že by se při podzimní výsadbě neujaly.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 17 Dec 2021, 07:39, upravené celkom 1 krát.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

17 Dec 2021, 07:35

Sedmý mýtus se týká zalévání v zimě. Zimní zálivka bude jistě prospěšná. Otázkou je, zda nezbytná. Osobně nové stromky zaleju při výsadbě a v zimě nezalévám, už proto, že nemám čím. Sudy na dešťovou vodu jsou vylité, podzemní nádrž je sice plná, ale trubky z ní vedoucí vypuštěné. Nosit vodu z koupelny na zahradu se mi nechce. Několik málo stromků, co za 40 let na jaře nevyrašily, se týkalo výpěstků od zásilkových firem v 90. letech. Ty už při výsadbě byly ve stavu, že ujmutí by byl zázrak. Dnes se takové naštěstí neprodávají.
Na druhé straně potřeba zalévat v zimě trochu relativizuje jednoznačné doporučení všechno sázet na podzim.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

17 Dec 2021, 09:06

vysloužil napísal:
17 Dec 2021, 07:35
Sedmý mýtus se týká zalévání v zimě. Zimní zálivka bude jistě prospěšná. Otázkou je, zda nezbytná. Osobně nové stromky zaleju při výsadbě a v zimě nezalévám, už proto, že nemám čím. Sudy na dešťovou vodu jsou vylité, podzemní nádrž je sice plná, ale trubky z ní vedoucí vypuštěné. Nosit vodu z koupelny na zahradu se mi nechce. Několik málo stromků, co za 40 let na jaře nevyrašily, se týkalo výpěstků od zásilkových firem v 90. letech. Ty už při výsadbě byly ve stavu, že ujmutí by byl zázrak. Dnes se takové naštěstí neprodávají.
Na druhé straně potřeba zalévat v zimě trochu relativizuje jednoznačné doporučení všechno sázet na podzim.
Zálievka v zime je aj v mojich nížinných podmienkach potrebná naozaj zriedka, vo vyšších polohách to bude zrejme ešte menej. Vyskytnú sa ale raz za čas veľmi suché zimy bez snehu, kedy zaliatie stromkom prospeje. Najmä tým mladým a obzvlášť broskyniam, ktoré sú na suchú zimu citlivé. (Mnohé na jeseň zasadené a neujaté broskyne v skutočnosti cez zimu vyschnú, nie vymrznú). Samozrejme, nemá zmysel zalievať keď je pôda hlbšie zamrznutá. Veľa závisí aj od priebehu jesene, kedy deficit zrážok môže spôsobiť nedostatočnú zásobu vlahy v pôde na začiatku zimy. To potom názorne vidíme pri jesennej výsadbe. A ako píše dr.Vysloužil, pri jesennom sadení nových stromkov je veľmi dôležitá adekvátna aplikácia vody do výsadbovej jamy a v priebehu zasýpania koreňov. Jej množstvo treba prispôsobiť aktuálnej vlhkosti pôdy v momente výsadby. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

25 Dec 2021, 19:00

"Ako som nezbúral v sebe mýtus" (mimo záhradkárskej témy):
Dnes som si úplne náhodou pozrel na ČT2 film Winnetou - posledný výstrel.
Sú to desiatky rokov, čo som ho videl naposledy. Vtedy ešte ako polodieťaťu mi v kine na záver - keď Winnetou zomiera - vytryskli slzy, ktoré som si 'nenápadne' utieral. Dnes som sa pôvodne chcel na tom filme len akoby zabaviť, tak nejako 'zbúrať mýtus'. Niektoré scény v tom filme sú, pravdupovediac, z dnešného hľadiska miestami až komické (a asi nielen z dnešného, hudba je ale výborná a Pierre Brice s Lexom Barkerom úžasní). A predsa... Keď Winnetou unikal v skalách pred banditmi, tí ho už-už mali dolapiť, a vtedy začal zhora páliť Old Shatterhand z Henryovky, nabehli mi zimomriavky ako rumové pralinky. A na záver, keď Winnetou vstúpi do strely a zachráni Old Shatterhanda, a ešte predtým ako zomrie sa s ním príde rozlúčiť jeho kôň - môžete sa mi smiať - ale tie slzy mi vytryskli úplne rovnako ako pred desaťročiami. A rovnako ako vtedy som si ich ukradomky utieral.
Som asi trápny, infantilný a na smiech - ale búranie mýtu sa nekonalo... IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

25 Dec 2021, 21:30

Mám to podobné ne-li stejné
Ale ty mayovky měly na naše klukovské party v jistém směru dost devastující vliv.
Zvlášť v kombinaci s Foglarem - Vontskými válkami, Dvěma divochy, Tábornickou encyklopedii a podobnými.

Dnešní rodiče by takové dětské aktivity určitě nezkousli a nepřežili je.

A dost možná i ti naši kdyby věděli...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď