BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 18:36

Rafael napísal:
15 Dec 2023, 17:36

Už si přesně nevzpomenu jak dlouho ten klid vydržel, ale po jisté době se v tom znovu začala frfňat, hledat v tom všelijaké mouchy, čím dál víc toho dávala dobrmanovi a začalo se zas normálně vařit pro tři lidi.
Jen bez masa z polských kuřat.

Absolutně nechápu, co ji smrdělo?
Dělal jsem si z ní i srandu, že má lepší čich než sebelepší čichací pes.
Kdyby ji to řekla žena, (dcera), okamžitě by nastal další konflikt.
Ale mi to prošlo. Měla mě ráda a s chutí se i zasmála.
Některé ženy potřebují ke svému životu konflikt. Buď se hádají se svou matkou, nebo manželem a když už ti nejsou, tak se hádají se svou dcerou, nebo synem.
A hledají jakoukoliv záminku k vyvolání hádky.
U nás je to běžné. Vím to, jsem na to připravený, nereaguju, nebo to zahrávám do autu, ale přesto jsou chvilky, kdy mě moje mamka vytočí...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 19:07

vysloužil napísal:
18 Dec 2023, 17:07
Ad Rafael:
Jen bych se chtěl zeptat zdali byl ten kvas pod bublátkem a hermeticky uzavřený?
Nebyl, už proto, že broskve jsem do sudu zhruba ob den přihazoval tak, jak padaly nebo jsem trhal ty napadené včelami a ptactvem.
Jo, jasně. Když se plody přidávají postupně, třeba obden do kvasicího máče, nemá cenu nějaké hermetické uzavirání sudu vůbec řešit! Bylo by to úplně zbytečné!

Já spíš řešil to po ukončení bouřlivého kvašení a čekání na zpracování.
V létě a teple.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 20:19

Na stránkách obce Lubná je možné ty košty dohledat, se zájmem jsem se díval. V každém případě i díky doprovodnému programu určitě povedená a dobře organizovaná akce s už celkem dlouhou historií.
Ještě dodatek k tomu křísu. Nejsem schopen posoudit jeho vliv na ovocný destilát. Jako vinař jsem sice jen čůčo amatér, ale dle mé zkušenosti chuti vína neprospěje. A i když okurky kvašáky a nebo kysané zelí jsou jiný druh kvašení, v těchto produktech podle mého jazyka taky mění chutě k horšímu. Proto je takový můj postoj i k ovocným kvasům.
Na druhou stranu jsem zaznamenal i knižně tištěný názor, že autor připravil podle vlastní zkušenosti kvas hodně horší kvality a odborníci na degustaci pálenku označili za výbornou. Ovšem nebylo tam psáno o jakou vadu se jednalo a ani z jakého ovoce kvas byl.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 20:27

MiKo napísal:
18 Dec 2023, 18:36
Některé ženy potřebují ke svému životu konflikt. Buď se hádají se svou matkou, nebo manželem a když už ti nejsou, tak se hádají se svou dcerou, nebo synem.
A hledají jakoukoliv záminku k vyvolání hádky.
MIKo, jo je to tak.
Ale já měl na tchýni mimořádné štěstí. Nikdy jsem s ní, na rozdíl od ženy, neměl sebemenší spor.
Ale ty dvě....
*
Mimochodem, dobrman ženu párkrát pokousal když mě bránil. A jednou dost hodně. Ruku od prstů až po loket měla jako přejetou šicím strojem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 20:36

Jako starý, bývalý, ovocný vinař potvrzuji, že křís je velkou vadou ovocných vín.
Stalo se mi to jen vyjímečně, ale destilace to vždy vyřešila.
Ale poučilo mě to. Ve smyslu, že po přejití bouřlivého kvašení se okolní vzduch do kvasných nádob dostat nesmí a ty nádoby musí být hermeticky uzavřeny.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 20:45

Mně se letos udělal křís v zašroubovaném demižonku s čůčem.Tak nevím... :-(
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 21:31

Nevím , nemůžu vědět jak jste to měl zašroubované a utěsněné...

Ale podle mých zkušeností a poznatků jsem s tím měl největší problémy.
Nějaký sud, demižon nebo nějakou jinou nádobu pořádně utěsnit.

Všichni komerční výrobci vín takovou stabilizaci řeší sířením. Plynným SO2 nebo pyrosulfitem.
*
Já to řešil podle "bible domácích vinařů" od návodu p. Valenty. Stárnutí, konzervace a sterilizace v jednom a bez síry.

Nedovolil bych si nikdy nikomu dát víno kterému by nastalo sekundární kvašení, zakalilo se a vystřelily mu uzávěry pokud by je hned nevypil.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 21:32

Rafael napísal:
18 Dec 2023, 20:27
Mimochodem, dobrman ženu párkrát pokousal když mě bránil. A jednou dost hodně. Ruku od prstů až po loket měla jako přejetou šicím strojem.
.
.
.
Jako starý, bývalý, ovocný vinař potvrzuji, že křís je velkou vadou ovocných vín. ...
Hovorí sa, že pes ma len jedného pána. V krajnej situácii bráni len jeho. V akejkoľvek situácii je priorita pre neho jeho pán.

Nepoznám slovo "křís" tak som musel vyhľadávať na nete. Nenapadá ma na to slovo ani slovenský ekvivalent.
https://www.zkvaseno.cz/kris
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 22:03

Bylo v 5 litrovém demižonku na šroubovací uzávěr, už jen lehce dokvášelo. Když jsem povolil zátku, trochu to párkrát odsyklo, a pak už jsem nepovoloval, když nebyl přetlak. Takže podle selského rozumu že oxid uhličitý je težší než vzduch a zátka byla vždy jen nepatrně pootočena by tam měl zůstat?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 22:09

Vyhlídka napísal:
18 Dec 2023, 20:19
Na stránkách obce Lubná je možné ty košty dohledat, se zájmem jsem se díval. V každém případě i díky doprovodnému programu určitě povedená a dobře organizovaná akce s už celkem dlouhou historií.
Ještě dodatek k tomu křísu. Nejsem schopen posoudit jeho vliv na ovocný destilát. Jako vinař jsem sice jen čůčo amatér, ale dle mé zkušenosti chuti vína neprospěje. A i když okurky kvašáky a nebo kysané zelí jsou jiný druh kvašení, v těchto produktech podle mého jazyka taky mění chutě k horšímu. Proto je takový můj postoj i k ovocným kvasům.
Na druhou stranu jsem zaznamenal i knižně tištěný názor, že autor připravil podle vlastní zkušenosti kvas hodně horší kvality a odborníci na degustaci pálenku označili za výbornou. Ovšem nebylo tam psáno o jakou vadu se jednalo a ani z jakého ovoce kvas byl.
To máte pravdu. Já jsem taky z blány křísu na povrchu kvasu vždy trochu nešťastný a snažím se ji odstraňovat. Dobře funguje lehké zasíření povrchu, ale opravdu jen mírné. Sirný knot nefunguje - zhasne, s pyrosulfitem opatrně (aby to nebylo cítit v pálence).
Kvas naštěstí není víno, takže nám nějakou tu vadu odpustí.
Napísať odpoveď