BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

03 Nov 2022, 10:21

EL Edgar napísal:
03 Nov 2022, 06:57
vysloužil napísal:
02 Nov 2022, 08:45
Porovnávat, jestli je lepší meruňkovice, slivovice, hruškovice, oskerušovice nebo durancie, nemá smysl. Tak jako nejde posoudit, zda je lepší T-bone nebo Rib eye steak. Je to o surovině. Jestli Argentina nebo Vocílka - Billa.
Koľko ľudí, toľko chutí. A toľko aj názorov.
Ja rozumiem tomu Vášmu.
Osobne, nevidím problém v porovnávaní ovocných destilátov z rôzneho ovocia. Viem čo mi chutí viac. To isté platí aj o steakoch.
Takže vedel by som porovnať aj tie spomenuté steaky. Aj napriek tomu, že steaky nejem často.
Tá súťaž v Radimove je podľa mňa nastavená veľmi dobre. A hlavne je to dobrá spoločenská akcia.Jedna z najväčších na Slovensku v počte vzoriek. Ak nie najväčšia.
Malé výhrady mám k udeľovaniu diplomov.
Dávajú sa už pri dosiahnutí 38 bodov(?) alebo ešte menej? presne si nespomínam.
Aj titul absolútny víťaz v podobe šampióna výstavy je podľa mňa super👌.(je to taká čerešnička na torte)
Len je škoda, že to môže byť len slivovica.(stále hovorím o Radimove)
Ale ešte raz opakujem, že akceptujem a chápem výsadu ktorú slivovica má...

Toto je môj názor....dúfam že mu niekto porozumie... 😁
Za kolik bodů se rozdávají diplomy, to je na organizátorech degustace. Obvykle to bývá (ale ne vždy) nad 42 bodů stupnice podle Balíka. Samotné degustace jsou jen omezeně objektivní, již proto, že destiláty posuzuje několik komisí s různými názory na kvalitu. Může se tak stát, že destilát s větším počtem bodů de do 2. kola nedostane a ten s menším počtem z jiné komise ano.
Porovnat jde jistě všechno. Třeba jestli je lepší auto SUV, kombík nebo sporťák. Ale velký smysl to nemá.
V Radimově jsem nebyl, proč tam vyhrává slivovice, nevím.
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

14 Dec 2023, 19:55

Asi víc než diskuse o alkoholu mě zaujalo to přirovnání ke steaku. Já osobně to nemohu porovnat, protože z Jižní Ameriky jsem měl v ruce akorát mražené kuře a když jsme to doma zjistili, dostal ho tehdy ještě náš pes... Viděl jsem dokument o chovu krav v Argentině a k těm romantickým filmům o pastvě na zelených pampách to mělo hodně daleko. Krmeno jako ve velkokapacitním kravíně, ale pod širým nebem a bez hrantů. Na druhou stranu jsme už doma pár jaloviček a býčků na maso vykrmili ve chlívku nebo na pastvě s nocováním a zimováním ve chlívku. A chci se dostat k tomu, že ani když opravdu děláte všechno přírodní cestou z nejlepších surovin a bio, nemusíte mít vždy ty nejlepší výsledky. A tím nemyslím jen chut masa, ale taky podíl loje a celkový přírustek. A u těch destilátů je to bych řekl podobné. A co se týká kvality ovoce, tak si myslím, že pokud vezmeme v potaz cenu v palírně tak asi těžko dnes někdo půjde pálit z nekvalitních surovin a když se náhodou zvrtne kvas tak příjde na kompost. Může se pokazit spoustu věcí a já můžu říct, že se mi poslední dobu nedaří vypěstovat na záhoně ani rajčata a rozhodně to není to z toho důvodu, že by byla zničena plísní, prostě totak z neznámého důvodu je. Kumšt je držet kvalitu destilátu z určitého druhu ovoce na stejně dobré úrovni a ne říkat, že každý rok je jiný, a nebo dokonce že každý kotel v rámci jednoho pálení je originál, pokud je to ze stejné suroviny.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 09:49

Vyhlídka napísal:
14 Dec 2023, 19:55
Asi víc než diskuse o alkoholu mě zaujalo to přirovnání ke steaku. Já osobně to nemohu porovnat, protože z Jižní Ameriky jsem měl v ruce akorát mražené kuře a když jsme to doma zjistili, dostal ho tehdy ještě náš pes... Viděl jsem dokument o chovu krav v Argentině a k těm romantickým filmům o pastvě na zelených pampách to mělo hodně daleko. Krmeno jako ve velkokapacitním kravíně, ale pod širým nebem a bez hrantů. Na druhou stranu jsme už doma pár jaloviček a býčků na maso vykrmili ve chlívku nebo na pastvě s nocováním a zimováním ve chlívku. A chci se dostat k tomu, že ani když opravdu děláte všechno přírodní cestou z nejlepších surovin a bio, nemusíte mít vždy ty nejlepší výsledky. A tím nemyslím jen chut masa, ale taky podíl loje a celkový přírustek. A u těch destilátů je to bych řekl podobné. A co se týká kvality ovoce, tak si myslím, že pokud vezmeme v potaz cenu v palírně tak asi těžko dnes někdo půjde pálit z nekvalitních surovin a když se náhodou zvrtne kvas tak příjde na kompost. Může se pokazit spoustu věcí a já můžu říct, že se mi poslední dobu nedaří vypěstovat na záhoně ani rajčata a rozhodně to není to z toho důvodu, že by byla zničena plísní, prostě totak z neznámého důvodu je. Kumšt je držet kvalitu destilátu z určitého druhu ovoce na stejně dobré úrovni a ne říkat, že každý rok je jiný, a nebo dokonce že každý kotel v rámci jednoho pálení je originál, pokud je to ze stejné suroviny.
Byl bych rád, kdyby maso z českých chovů a steaky z nich chutnaly jako ty uruguajské. Bohužel tomu zatím tak není. Nakolik je to chovem a nakolik zráním masa, to nevím.
Co se týče destilátů - ne všichni rozumí kvalitě ovoce a vedení kvasu. U mnohých končí v sudu prostě to, co se nespotřebovalo a pokažený kvas všichni nepoznají. Trocha křísu na hladině nebo vinné mušky na koláči ještě neznamenají, že kvas patří na kompost. Někdy se ale skutečně doveze do palírny to, co patří vylít.
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 16:46

Nechci podcenit lidi, hlavně v době diskusních for, kde mohou získat informace od zkušenějších ohledně vedení kvasu. Pokud se jedná o vady jako křís a nebo octovatění, tak to už na vylití je. Pokud se jedná o kvalitní švestkový kvas a ne o letní ovoce (i některé švestky jsou letní) tak se to může stát hlavně tehdy, když je kvas hned od začátku kontaminovaný. Tak já mohu porovnat bohužel jen kuře ze dvora (to je tuhé jako stará slípka), kuře z velkochovu (maso mně smrdí), a kuře z velkochovu překrmené (vysmrádlé) nějaký ten týden doma...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 17:36

Ohledně těch kuřat jsem si vzpomněl. Cestou z práce jsem kdysi chodil kolem nově otevřeného obchodu. Drůbež a uzeniny z Polska.
Kupoval jsem tam hlavně kuřecí skelety, ty byly fact za hubičku. Hlavně pro psa. Ale i jiné věci. Teda hlavně kuřata.
Nejsem žádný gurmán, žena taky ne a tak jsme nepoznali žádný rozdíl od jiných. Teda mimo ceny a velikosti.
Ale tchýně, mimochodem těžký invalida s amputovanými nohami měla jiný názor.
Že takové věci, beztak z Polska jíst nebude.

Skončilo to velkou hádkou. Ale já se ji nikterak nezůčastnil. Bylo to mezi nima.

A skončilo to tak, že žena ji odmítla vařit obědy a já byl vyštván abych v nějakém gastru zařídil dovoz jídel do domu.
Zpočátku, vlastně dost dlouho, byla s tím max. spokojená. Vybírala si dopředu z nabídky podle chuti a vztahy se uklidnily.
V poledne vždy viselo na plotě teplé jídlo které většinou ani nebylo třeba přihřívat. A žena měla klid.

Už si přesně nevzpomenu jak dlouho ten klid vydržel, ale po jisté době se v tom znovu začala frfňat, hledat v tom všelijaké mouchy, čím dál víc toho dávala dobrmanovi a začalo se zas normálně vařit pro tři lidi.
Jen bez masa z polských kuřat.

Absolutně nechápu, co ji smrdělo?
Dělal jsem si z ní i srandu, že má lepší čich než sebelepší čichací pes.
Kdyby ji to řekla žena, (dcera), okamžitě by nastal další konflikt.
Ale mi to prošlo. Měla mě ráda a s chutí se i zasmála.
Naposledy upravil/-a Rafael v 15 Dec 2023, 17:44, upravené celkom 1 krát.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 17:41

Vyhlídka napísal:
15 Dec 2023, 16:46
Nechci podcenit lidi, hlavně v době diskusních for, kde mohou získat informace od zkušenějších ohledně vedení kvasu. Pokud se jedná o vady jako křís a nebo octovatění, tak to už na vylití je. Pokud se jedná o kvalitní švestkový kvas a ne o letní ovoce (i některé švestky jsou letní) tak se to může stát hlavně tehdy, když je kvas hned od začátku kontaminovaný. Tak já mohu porovnat bohužel jen kuře ze dvora (to je tuhé jako stará slípka), kuře z velkochovu (maso mně smrdí), a kuře z velkochovu překrmené (vysmrádlé) nějaký ten týden doma...
Loni jsem z povrchu broskvového kvasu odstraňoval křís třikrát. Kdybych kvas vylil, asi bych byl bez diplomu. Podobně je třeba hlídat hrušky. Kvas ze sladkých pozdních švestek je něco jiného. Ten je stabilní, při bazální péči se snad pokazit nedá.
Lubná diplom23.jpg
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 17:48

Gratulace :thumbup:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

15 Dec 2023, 17:58

Já s kvašením broskví žádné zkušenosti nemám.
Jen bych se chtěl zeptat zdali byl ten kvas pod bublátkem a hermeticky uzavřený?
Asi ne, že?
*
Čímž chci říct, že křis pokud se nerozbují a nenastane octové kvašení a jiné infekce není zas u kvasů zas moc nebezpečný.
*
K diplomu a ocenění bych jen dodal, že spíš oceňuji, že se Vám podařilo vypěstovat takové množství broskví.
O tom já si můžu nechat jen zdát.I když si myslím, že podle polohy a m.n.v jsme na tom podobně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Vyhlídka

IP:  81.144

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 16:33

Snažil jsem se odpovědět, bohužel výpadek internetu a opraven byl až nyní. Tak nevím jestli se zde moje odpovědi někde zatoulaly a nebo vůbec neodešly. K tomu kuřecímu masu tedy jen tolik, že rozdíl je viditelný už na první pohled po oškubání.
Kvasil jsem v minulosti mnohokrát švestky v otevřené dřevěné i plastové kádi, žádný křís a žádná octovina.Samozřejmě to bylo v době, kdy už mušky nejsou schopny naklást, aby se tam pak vylíhli červíci.Před propadením ale vždy vrchní část důkladně odeberu. K diplomu za broskve gratuluji.Kolik bylo v této kategorii vzorků?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

BÚRANIE MÝTOV (boření mýtů)

18 Dec 2023, 17:07

Ad Rafael:
Jen bych se chtěl zeptat zdali byl ten kvas pod bublátkem a hermeticky uzavřený?
Nebyl, už proto, že broskve jsem do sudu zhruba ob den přihazoval tak, jak padaly nebo jsem trhal ty napadené včelami a ptactvem.

Čímž chci říct, že křis pokud se nerozbují a nenastane octové kvašení a jiné infekce není zas u kvasů zas moc nebezpečný.
Ano, v létě, kdy nelze dosáhnout kvašení při nižších teplotách (ze sklepa kvas tahat nebudu) je přítomnost křísu častá. Křísotvorné kvasinky mění chuť jen málo, ale taky se živí cukrem, takže snižují výtěžnost.

K diplomu a ocenění bych jen dodal, že spíš oceňuji, že se Vám podařilo vypěstovat takové množství broskví.
Broskvového kvasu bylo dohromady asi 100 l. Broskve nepěstuju primárně na kvas, šlo spíš o plody nekonzumní kvality. Problémem je, že jednotlivé odrůdy dozrávají postupně a tak bylo nutné přihazovat po troškách déle než měsíc. Na druhé straně tak bylo možné každý plod předem vypeckovat. Ovoce dozrálo roku 2022. Letošní broskvovice je podstatně horší kvality.

Ad Vyhlídka:
Kvasil jsem v minulosti mnohokrát švestky v otevřené dřevěné i plastové kádi, žádný křís a žádná octovina.Samozřejmě to bylo v době, kdy už mušky nejsou schopny naklást, aby se tam pak vylíhli červíci.Před propadením ale vždy vrchní část důkladně odeberu.

Sám jsem to tak nikdy nedělal, nicméně přesně stejné dřevěné otevřené kádě (přikryté lepenkou) jsem viděl u tchána. Samozřejmě šlo o pozdní pravé velmi sladké švestky.

K diplomu za broskve gratuluji.Kolik bylo v této kategorii vzorků?
Máte pravdu, byla to jedna z méně obsazených kategorií - jen asi něco přes 20 vzorků. Ovšem byla to jediná kategorie (spolu s jablkovicí, tam se to dalo pochopit), kde vítězný vzorek nepocházel z teplých krajů jižní Moravy nebo Slovenska.
Napísať odpoveď