Světlušky 2020

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Světlušky 2020

02 Júl 2020, 04:40

vysloužil napísal:
01 Júl 2020, 11:10
Proč svítí ti samci, larvy a dokonce i vajíčka, kteří nikoho tím světlem nelákají, to fakt nevím.
Světlo umožňuje oboustrannou, převážně sexuální, komunikaci obou jedinců. Samec, který nemá dostatečně atraktivní svit (např. nezdravý jedinec), samičku nijak neohromí. A ona mu to dá vědět. Prostě s každým to nejde. Pokud jde o larvy, vajíčka a larvy vznikající ve vajíčku, světlo má dvě hlavní funkce. Jednak vymezení teritoria a taky ochrana před predátory. Nemá smysl klást vajíčko přesně v místě, kde už jedno vajíčko je. Nemá smysl, aby si larvy konkurovaly. Predátoři respektují světlo a vyhýbají se svítící larvě tak jako třeba jiným varovným signálům.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Světlušky 2020

02 Júl 2020, 10:27

Ano, to má svou logiku. Ale pokud by to byla účinná ochrana před predátory, výhoda při kladení vajíček, očekával bych, že přirozeným výběrem začne svítit víc druhů hmyzu. Taky mi není jasné, jak samička pozná v hejnu svítících samečků nezdravého jedince a právě jemu dá světelný signál, že ho nechce. Všemu ale rozumět nemusím.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Světlušky 2020

02 Júl 2020, 10:56

ona nepozná nezdravého ale pozná toho nejvíc svitícího, vždy se vybírá to nejvíce atraktivní, nejbarevnější, to co nejvíce zaujme.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Světlušky 2020

02 Júl 2020, 13:09

vysloužil napísal:
02 Júl 2020, 10:27
Ano, to má svou logiku. Ale pokud by to byla účinná ochrana před predátory, výhoda při kladení vajíček, očekával bych, že přirozeným výběrem začne svítit víc druhů hmyzu. Taky mi není jasné, jak samička pozná v hejnu svítících samečků nezdravého jedince a právě jemu dá světelný signál, že ho nechce. Všemu ale rozumět nemusím.
Každý hmyz má jinou strategii přežití, protože jinak by nefungovala. Kdyby všechen hmyz vypadal jako vosa a v noci svítil, predátoři by to nepovažovali za varovný signál. Nakonec predátoři jsou různí. Některý hmyz řeší ochranu druhu obrovským rozmnožovacím potenciálem. Některé housenky žijí pohromadě dokud jsou maličké a synchronně se pohybují. Když přiletí predátor, vyděsí se, protože všechny housenky se napřímí a vypadají jako živá hydra. Starší housenky změní barvu podle listí a rozlezou se. Některé housenky mají na sobě hadí oči (lišajové) a umí se postavit jako kobra nebo sfinga. Odtud i jejich název (Sphingidae). Jiné jsou chlupaté nebo jedovaté. Viděli jsme i pavučinovou ochranu., oči na křídlech martináčů připomínající větší zvíře apod. Malá larva někdy vypadá jako ptačí trus a velká larva vypadá jako list živné rostliny...

Pokud jde o komunikační signály světlušek, samička vysílá signál, že čeká na samečky (svítí), že nečeká na samečky, protože je oplozená, a nebo taky signál, že už je ochotna se pářit. Když přiletí jeden a zkouší to na ni, buď to vyjde nebo to s ní nic nedělá. Pokud jde o skupinku samců, asi samičku nakonec zaujmou a nejrychlejší nebo nejsilnější pak má šanci na páření. Pokus o páření před signálem je neúspěšný.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Světlušky 2020

08 Júl 2020, 23:15

Dnes jsem viděl taky jednu světlušku. Zapomněl jsem něco venku a po půl desáté večer šel ven, bylo ještě přítmí a slabě pršelo. Lítala za plotem u sousedovi bečky asi metr nad zemí a pak přeletěla k nám. Šel jsem k ní blíž asi na 2 metry, chvíli jsem ji pozoroval, ale pak se zelenkavé světlo zhaslo. Byla to úplná náhoda, vlastně si ani nepamatuji kdy jsem předtím viděl světlušku.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Světlušky 2020

09 Júl 2020, 09:26

Je fakt, že švětlušek v naší přírodě ubylo. Před lety byly součástí každé teplé noci na přelomu června a července spousty létajících lampiček. Dnes spíš vzácně.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Světlušky 2020

09 Júl 2020, 10:53

U nás za ty suché roky doslova vymizely :( Teď se objevují, ale žalostně málo. Když jdu k večeru, potkám jednu, dvě :(
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Světlušky 2020

09 Júl 2020, 13:30

ubývá míst kde mají životní prostor. běžně sem je před 20 lety vídal v Brně na Lesné když se vlezlo do lesa u Antoníčka. Tehdy dole po cestě projely 3 auta za den. Dnes jich tam projede za hodinu 50 (!) a to je to nezpevněná polňačka.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Světlušky 2020

09 Júl 2020, 17:09

Vlasatej napísal:
09 Júl 2020, 13:30
ubývá míst kde mají životní prostor. běžně sem je před 20 lety vídal v Brně na Lesné když se vlezlo do lesa u Antoníčka. Tehdy dole po cestě projely 3 auta za den. Dnes jich tam projede za hodinu 50 (!) a to je to nezpevněná polňačka.
To máte pravdu :( Napadlo mě, že i ty sekačky asi nebudou to pravé :?
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Světlušky 2020

14 Júl 2020, 10:40

Včera jsem šla domů až za tmy a před barákem nad silnicí :shock: poletovala jedna. Rozhlížela jsem se kolem do vysoké trávy, do křoví, ale víc nic. Možná jim byla zima, mě teda děsná, 9st, dneska posmrkuju :)
Napísať odpoveď