Tienenie rastlin, pozemkov atd.

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

19 Jún 2020, 21:56

Co znamená očumování? On někdo stojí a 5 minut na vás mlčky čumí? To snad nějaký úchyl jedině, ne? Pokud jdu, sousedka okopává mrkev a já ji pozdravím a pochválím, jak má tu zahrádku hezky okopanou...snad jí to vadit nemusí. No, některým asi jo, přistěhovaní sousedé předělali starý barák, co koupili a moc hezky si upravili zahradu, všichni jsme jim to chválili, jak jsou šikovní, pořád na něčem pracují...leč... vyrostl tam vysoký neprůhledný plot, takže teď už tam sousedku jen tuším, slyším tam její psy a ji, že jim něco říká. Psy pozdravím, na ni s prominutím kašlu. Chce to tak, má to tak.
Já jsem na sousedy slušná, pozdravím, prohodím pár slov, mám své sousedy ráda, co můžu pomůžu, poradím, kytky dám... Nemyslím jen přímé sousedy, ale všechny, co blíže znám, jsme vesnice, je jich dost.
Chápu, že si někdo odcloní terasu s bazénem, třeba se chce opalovat nahatý. Ale celé humno, kolem dokola, sad, ve kterém ani nic není? :shock:
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 10:37

Konvalinko, a nenapadlo vás, že právě kvůli takovým Keliškám, které musejí mít přehled o tom, jak kdo má na zahradě nasázeno, posečeno, uklizeno... ty ploty a zástěny vznikají? Vám vadí ploty, ostatním třeba ty zvědavé pohledy.
U Přerova, 270 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 10:38

Konvalinka, a co ty vies, ci nechcu po celej zahrade behat nahi? 😀 Ja by som si tiez dala dookola celeho pozemku mur a pripadala by som si ako na hrade. Akurat,ze je to financne narocne. Kto sa so susedmi rozpravat chce, cestu si najde.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 14:09

IvaP napísal:
20 Jún 2020, 10:37
Konvalinko, a nenapadlo vás, že právě kvůli takovým Keliškám, které musejí mít přehled o tom, jak kdo má na zahradě nasázeno, posečeno, uklizeno... ty ploty a zástěny vznikají? Vám vadí ploty, ostatním třeba ty zvědavé pohledy.
Tak já jsem vyrůstala na vesnici, kde se sousedé navštěvovali a to způsobem, že nikdo nezvonil, neklepal, nikdo taky nezamykal, soused přišel, že chce něco půjčit, o radu, nebo něco nese, sousedka si přišla na plk ;) a pro sůl třeba. Venku na lavičkách před vraty seděly spolu k večeru babči a vyprávěly si, nebo nám dětem. Ano, všechno se mění. Důležitější jsou cizí lidé na NETu a sousedé jen otravují. Teď se to všechno nazývá Keliškama a pomlouváním, obtěžováním...Víte, člověk, který se celý den babrá v zahradě, má většinou radost, když mu ji někdo pochválí, takže koukat, že někdo má metrový hrách, když mě ani nechce vylézt ze země a zeptat se ho, jak to probůh dělá...je obtěžování? Jasně, neměla bych čumět do zahrad, můžu se přece zeptat tady, nevyčumím tak nikomu díru do zad ;)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 15:35

Kdybych si měl vybrat, zda stoprocentní soukromí za vysokou zdí, nebo otevřený výhled přes sousedovic zahradu řídkými oky plotu (kvůli jeho slepicím) až na vzdálené kopce, volím to druhé, tak jako konvalinka. Jistě, sousedy si nevybíráme, přesto stojí za to, pokusit se vztahy s nimi kultivovat, jinak se bude žít blbě nám i jim. Není to tak těžké, lidé povětšinou v podstatě nejsou zlí, nebát se udělat první krok. Když vyudím klobásy, vylisuju mošt či náhodu nezmrznou broskve, první kroky vedou k sousedům. Chystají-li večírek, jdu popřát se sklínkou něčeho dobrého. Pak vím, že až bude hlučněji u nás, nikdo se nebude mračit, v zimě bude zabijačka, v létě vajíčka, celý rok slepičince.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 18:33

Kéž by naše krajina a vesnice byly bez plotů...
Stačí když se člověk rozhlédne u sousedů v Rakousku a ještě více v Německu, jak hodně jiná je ta krajina bez rozdělení každého kousku země plotem. V dnešní době spíše zdmi.
Je jasné že třeba ty slepice apod. je potřeba trochu rozumně držet. Ochrana zahrad lze třeba nenápadným el. ohradníkem proti divoké zvěři, ale jinak bych ploty zrušil.

Je to samozřejmě hodně dané charakterem dnešních staveb blízko sebe (satelitní výstavba = panelák naležato), bez uzavřenějších dvorků, jak bylo dříve zvykem. My naštěstí ještě takový alespoň částečně uzavřený dvůr máme, jinde se snažím postupně ploty rušit.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 19:28

Ochrana zahrad lze třeba nenápadným el. ohradníkem proti divoké zvěři, ale jinak bych ploty zrušil. Pride mi to ako pozvanka pre zlodejov z celeho sveta😀😀 Mozno tam, kde maju farmarsky zakon, ok. Ale tu, kde clovek ponesie vinu aj za to, ze sa zlodej na jeho pozemku zranil... Byvala som v Rakusku na dedine a kazdy tam mal plot, ci uz pletivo, ci mur, ci dreveny plot. Je fajn, ked je clovek dobry, ale ocakavat, ze aj zvysok sveta je, je naivne.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

20 Jún 2020, 20:00

andre.marek napísal:
20 Jún 2020, 18:33
Kéž by naše krajina a vesnice byly bez plotů...
Stačí když se člověk rozhlédne u sousedů v Rakousku a ještě více v Německu, jak hodně jiná je ta krajina bez rozdělení každého kousku země plotem. V dnešní době spíše zdmi.
Je jasné že třeba ty slepice apod. je potřeba trochu rozumně držet. Ochrana zahrad lze třeba nenápadným el. ohradníkem proti divoké zvěři, ale jinak bych ploty zrušil.

Je to samozřejmě hodně dané charakterem dnešních staveb blízko sebe (satelitní výstavba = panelák naležato), bez uzavřenějších dvorků, jak bylo dříve zvykem. My naštěstí ještě takový alespoň částečně uzavřený dvůr máme, jinde se snažím postupně ploty rušit.
Ploty mi nevadí, to je zase tady na vesnici normální, že má každý plaňkový či pletivo, jen poslední dobou začínají vyrůstat takové ty panely(zdi) a...no ty zelené hadry. Nikdo neřekne ani popel, když si barák odcloní výsadbou, i já mám ploty, z předu dokonce kamennou zeď, ale není to z důvodu, aby k nám nebylo vidět(brány jsou průhledné) ale je to taková vzpomínka na mé ranné dětství, kdy jsem přes kamennou zeď lozila od sousedky, u které jsme dočasně s rodiči bydleli a já přelézala, abych mohla přejít vedle k prarodičům(jako 3leté děcko, současné maminky by z toho asi olezly ;) ) Přesto, že panímáma (sousedka) byla cizí člověk, přivdaná Němka, měli jsme celý život k ní udělanou branku, byla o hodně starší, než mí prarodiče, tak jí chodili se vším pomáhat.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

21 Jún 2020, 13:10

Konvalinko, jestli si trochu neprotiřečíte - od silnice kamenná zeď, barák sedmdesát metrů od cesty, jedenapůl hektarová zahrada. Kdo by se chtěl podívat, tak si bude muset vzít dalekohled. Asi ne každý v té vaší dědině má tak rozlehlou zahradu a ti co chtějí mít soukromí i na těch malých pozemcích, tak staví ty betonové ploty nebo dávají stínovky na pletivo.
Jinak ke Keliškám - dřív se jim říkávalo drbna, vesnický rozhlas nebo zpravodaj. ;)
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Tienenie rastlin, pozemkov atd.

21 Jún 2020, 16:22

Jinak ke Keliškám - dřív se jim říkávalo drbna, vesnický rozhlas nebo zpravodaj - a víte, že u nás se tohle vůbec nikdy nepoužívalo? Tohle jsou výrazy lidí z města a převzala to mladá generace na vesnici. Od své babči(které by teď už bylo přes 100let) jsem nikdy takový výraz neslyšela. A od ní bych mohla, ona zrovna byla z těch méně přívětivých sousedek ;)
No však jo, ta správná Keliška by si vzala dalekohled ;) Přes jedno pole(cca 50m) jde vedle nás cesta ke koním, chodí tam na prochajdy mamky s děckama, venčiči s pejsky, myslivci k lesu, někteří se tudy dostávají ke svým pozemkům a někdo jde třeba jen proto, že je odtud celá naše zahrada hezky vidět. Má mi to nějak vadit? Ne, fakt nevadí. Protože kdo bude chtít opravdu slídit, bude vám dloubat dírky do té hadry a brát si tam ten dalekohled, nebo třeba foťák s teleobjektivem. Stejně nemáte možnost se ubránit. A že tam hodí okem kdo jde kolem, prostě mě přijde normální. Chodím se psem. Jasně, teď je starý a chodíme už míň...ale vlastně o to víc vesnicí, už nezvládne tůry po okolních Karpatech. A chodí už pamalu a nevymýšlí bejkoviny, takže mám po letech, kdy jsem z něho nezpustila oko, možnost i koukat kolem sebe. To mám, když jdu kolem zahrad koukat do země? Co bych z toho života měla? Chci se dívat na hezké věci, už skoro neslyším, jsem ráda, že ještě vidím. Ne, nevadí mi ani to, že má někdo v zahradě nepořádek, já se nad tím nepohoršuju, já vím, co jsou to za lidi, známe se tu, takže znám důvod, i to je život, každý máme jiný :)
Napísať odpoveď