Léčivý-bylinky, keře, aj.

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 13:41

Bylinky v množství dle uvážení, prý cca 10 květů bezinek. Do 4litrové (nebo kolik ta velká má ;) ) sklenice převařit a nechat zchládnout vodu, hodit tam ty bylinky, lžičku sušeného droždí či odpovídající množství kvasnic, 180-200g cukru(dle chuti) jeden bio citron s kůrou(vyrýpat pecičky) na kolečka. Přikrýt plátýnkem a nechat na sluníčku na parapetu den kvasit. Sem tam promíchnu. Přecedit, dát do lednice.
Já mám v lednici tu ,,čepovací" stejně velkou flašku, takže si tam rovnou čepuju. Piju sklenku až dvě denně, je to takový bezinkový ,,burčák" ;) :)
[/quote]

Můj recept je prakticky stejný, možná trochu jednodušší. Pravidlo pěti: 5 litrů vody z kohoutku (převařit možno, ale není nutné, dnes se už tolik nechlóruje), 500g cukru (možno i méně) 5 velkých květů bezu (co nejméně stopek, nejlépe jen kvítečky), nakrájený citrón (pecky neřeším). Na týden postavím do skleníku(nebo jinam do tepla), když jsou vidět bublinky, přecedím do lahví a uložím ve sklepě (15 st.C). Vydrží měsíc v pohodě, je to chutná perlivá šťáva, pije se na žízeň, alkoholu je tam minimum, prakticky žádný, je to i pro děti.
Kdysi jsem sáčky s 5 květy ukládal do mrazáku, aby bylo na šťávu i v době, kdy bez nekvete.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 13:51

Samozřejmě zkusím i váš recept, možná to bude jemnější(tedy pro mne, já alkohol nepiju, ani ten burčák) když je to i pro děti :D Myslíte, že stačí za oknem? Skleník nemám :(
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

jitrocelový sirup na kašel

10 Jún 2020, 16:30

já si dělám jitrocelovy sirup na kašel, jitrocele už je dost takže libovolne množství listu natrhat, prohnat mlýnkem na maso , pomletou kaši davam ve vrstvach do 4l lahve od okurek a prosypavam cukrem az je sklinka plna. zavickuju a postavim na svetlo. za mesic se na dne udela husta zelenočerna kaše kterou necham vytect otocenim sklenice dnem vzhuru pres dirkovane vicko (vcelarske krmici) . takto získany sirup v zime výborně pomaha proti kašli. vydrží v lahvi i dva roky.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 16:37

Kolko cm ma mat ta vrstva kase a kolko cm cukru?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 16:50

to je fuk. můžete třeba po 2cm střídat. v lahvi kdyžtak zustane cukr. prostě přiměřeně. časem to trefíte
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 17:07

Jarda UH napísal:
09 Jún 2020, 20:59
Dnešní sběr bezu černého.
Černý bez už u nás odkvetl. Zůstal mi jen obrázek v detailu. Docela pěkná květinka. Teď už dominují lípy. Toho lipového květu je tolik, že včely vůbec nenapadají žádné ovoce a i tak mají co dělat.
Prílohy
cerny bez.jpg
cerny bez.jpg (56.31 KiB) 3879 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 17:10

konvalinka napísal:
10 Jún 2020, 13:51
Samozřejmě zkusím i váš recept, možná to bude jemnější(tedy pro mne, já alkohol nepiju, ani ten burčák) když je to i pro děti :D Myslíte, že stačí za oknem? Skleník nemám :(
Může to být třeba na skříni. Vypozoroval jsem, že je dobré, když je tam teplo. Dělávali jsme to na chalupě, kam jsme přijeli 1x týdně a když byla zima - jako třeba teď - špatně se to rozjíždělo.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Léčivý-bylinky, keře, aj.

10 Jún 2020, 17:14

Vy máte zimu? Myslím tam u vás, teď :shock: Ještě před hodinou bylo zataženo prskalo a 21st. Teď je tedy už 20, protože se rozpršelo víc.
To by šlo, my v baráku pod 23 nemáme nikdy, teď koukám na stanici, je tu 25.st :)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Léčivý-bylinky, keře, aj.

18 Jún 2020, 22:14

vysloužil napísal:
10 Jún 2020, 17:10
konvalinka napísal:
10 Jún 2020, 13:51
Samozřejmě zkusím i váš recept, možná to bude jemnější(tedy pro mne, já alkohol nepiju, ani ten burčák) když je to i pro děti :D Myslíte, že stačí za oknem? Skleník nemám :(
Může to být třeba na skříni. Vypozoroval jsem, že je dobré, když je tam teplo. Dělávali jsme to na chalupě, kam jsme přijeli 1x týdně a když byla zima - jako třeba teď - špatně se to rozjíždělo.
Tak hlásím výsledek ;) Z bezu jsem už nedělala, už jsem byla přebezinkovaná ;) ale měla jsem nachystáno dělat z tužebníku, tak jsem to zkusila dle vašeho receptu a ubrala jsem trochu cukru. Vynikající :thumbup: :thumbup: :thumbup: Fakt díky moc, doporučuju všem ostatním, kdo tedy nechce ten ,,burčák" ;) Tohle je jemná limča a z toho tužebníku výtečná, mňam, ještě mi kvasí jedna várka a pak jdu asi na ten lipový květ ;) Jediná nevýhoda je, že to trvá o něco dýl, takže musím mít na okně rozkvašené postupně dvě a jednu už v lednici, aby bylo pořád co pít ;) Čaje moc ráda nemám(v létě už vůbec ne) a toto je výhoda, že to jde udělat ze všech chutnějších ;) bylin :thumbup:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Léčivý-bylinky, keře, aj.

02 Júl 2020, 20:45

Žasnu, jak mi zase vyrostl vratič. Této jedovaté/léčivé kopretině se v Třebíči velmi dobře daří. Když odkvete, ustřihnu ho úplně na zemi, odvezu na kompost a věřím, že už nikdy nevyraší. Po 3 měsících však bez jakéhokoliv zásahu vytvoří nádherně tvarovaný keř. Říkám si, že mu v tom písku musí jednou dojít aspoň některé živiny a ono nic. Roste čím dál rychleji a dekorativněji. Kořeny asi sahají až k podkladovému jílu.
Prílohy
Vratic.jpg
Vratic.jpg (59.44 KiB) 3741 zobrazení
Vratič 2.jpg
Napísať odpoveď