Léčivý-bylinky, keře, aj.

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Léčivý-bylinky, keře, aj.

16 Júl 2023, 20:55

Pokračování akce Klanopráška čínská, (Schizandra chinensis)
z viewtopic.php?p=4363#p4363

Tak plodů se i letos nedočkám. Viničku přežila, i boje s tamním plevelem, ale jinak nic. Jen pěkně roste, pne se po plotě, má pěkné kroucené kmínky a výhony a to je tak vše.
Vlastně měla i snahu přelézt přes plot a lézt na jednu jabloňovou větev. Ale to jsem ji nedovolil.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Léčivý-bylinky, keře, aj.

22 Júl 2023, 21:48

Kvůli suchu jsem delší dobu zahradu nesekal a postupně se začaly objevovat druhy, které se jindy kvůli sekání nestačily projevit.
Z objevu této jsem měl radost :).
Prílohy
IMG_2113.JPG
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Léčivý-bylinky, keře, aj.

22 Júl 2023, 21:58

Mikeš13 napísal:
22 Júl 2023, 21:48
Kvůli suchu jsem delší dobu zahradu nesekal a postupně se začaly objevovat druhy, které se jindy kvůli sekání nestačily projevit.
Z objevu této jsem měl radost :).
A radost mali urcite aj vcely motyle a cmeliaky👍

Ale ked tak nad tym rozmyslam tohto roku som nevidela cmeliakov skoro ziadnych😲
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Léčivý-bylinky, keře, aj.

23 Aug 2023, 12:34

Tak ta klanopraška u mě skutečně moc plodná není.
viewtopic.php?p=4363#p4363
Viz. aktuální foto:
Klanopraška.jpg
Klanopraška.jpg (74.4 KiB) 883 zobrazení
Klanopraška1.jpg
Klanopraška1.jpg (103.53 KiB) 883 zobrazení
Klanopraška-plody.jpg
Klanopraška-plody.jpg (42.88 KiB) 883 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Léčivý-bylinky, keře, aj.

24 Aug 2023, 16:50

"Modry caj" vysiaty koncom jula.
Zvazujem ci ho necham rast vnutri kedze vonku su tie horucavy. Aj ked ze vraj potrebuje vela slnka. Tak asi jeden pokusne von a zvysok ked sa aspon trochu ochladi.
Prílohy
IMG_20230824_164018.jpg
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Léčivý-bylinky, keře, aj.

17 Nov 2023, 19:03

Všiml jsem si, že letos ještě nevymizel podražec. Prodává se jako léčivka (raději jen) k vnějšímu použití. Hlavní stonky s květy už dávno uvadly, ale rostlinky vyhnaly vlivem tepla mladé výhony. Jsou ožrané od nějakého hmyzu. Na jaře ho tady žerou housenky poměrně vzácného otakárkovitého (vidlochvostovitého) motýla. Říká se mu "Polyxena". Český název jde špatně z úst (Pestrokřídlec). Podražec má pozoruhodnou opylovací strategii. Do páchnoucího květu vlítne moucha, která už je poprášená jiným květem. V květu se však propadne až na dno, přestože se tomu brání. Tím opyluje. Výrůstky bránící úniku však druhý den zvadnou a květ se ohne dolů. Současně dozrají prašníky. Moucha, která teď snadno opustí květ však na sebe nabalí další pyl. Tuto operaci znovu zopakuje. Vězení je jedna věc, ale květ je plný nektaru, takže se to dá vydržet. Zahradu (JM) mám vzdušnou čarou asi dva kilometry. I kdybych tam měl tento teplomilný plevel, Polyxeny by se tam asi nepřestěhovaly. Nejsou to moc dobří letci. Ale mám pro zajímavost archivní fotky vyfocené mimo ČR.
Prílohy
Podražec.jpg
Podražec 3.jpg
Polyxena 7990.jpg
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Léčivý-bylinky, keře, aj.

27 Nov 2023, 11:24

Vzhledem k oteplování klimatu se může stát, že v ČR poměrně vzácná rostlina jako podražec (vlkovec) bude časem docela hojná. Je proto vhodné znát její rizika. Jedním z nich je "BEN" balkánská endemická nefropatie. Před lety bylo zjištěno, že se semena podražce dostávají do zrna a mouky a produkty jsou nechtěně konzumovány mnoha nemocnými lidmi. Vážné a nevratné poškození ledvin není jedinou chorobou vyvolanou působením kyselin aristolochových (AA I a AA II). Podražec způsobuje také rakovinu horních cest močových. Mouka se proto v Bulharsku často testuje na obsah těchto rizikových látek. Pastevci by také měli dávat větší pozor na nevhodné rostliny. Podražce se však nadále používají v asijské medicíně proti hadímu uštknutí, bodnutí škorpiónem, poranění, proti bolestem kloubů a kostí, křečovým žilám, ale i ke kriminálním činům. Léčebně se používají i vnitřně (proti křečím, na imunitu...), což se u nás s výjímkou homeopatik nedoporučuje.
Prílohy
Tento podražec jsem našel před několika dny na okraji pastviny v BG nedaleko mé zahrady. Byl schován mezi balvany, takže ho ovce nesežraly.
Tento podražec jsem našel před několika dny na okraji pastviny v BG nedaleko mé zahrady. Byl schován mezi balvany, takže ho ovce nesežraly.
Napísať odpoveď