Kolo jako hobby

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 11:46

Chtěl bych začít jezdit více na kole, ale mám jen starou herku z nl. Zaujalo mě tady toto

https://www.kolacihal.cz/jizdni-kola/ho ... 0-29-2023/

Vím, že sem dává někdo sem tam fotky z cestování na kole, tak snad by mi poradil, zda-li je má volba správná.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 13:17

Ja jazdím posledné roky len na cestnom bicykli.
Pri Vašom rozhodovani (samozrejme okrem ceny) bude hrať rozhodujúcu úlohu, na akých cestách resp. v akých terénoch chcete jazdiť. Ak preferujete cestu a rýchlosť, tak voľbou je cestný bicykel. Ak chcete jazdiť len (alebo prevažne) v teréne alebo po lesných cestičkách, tak potom horský bicykel (to je práve ten na Vašom odkaze). Existujú rôzne vylepšenia v zmysle odpruženej vidlice (viď aj ten "Váš) alebo dokonca odpruženého sedadla. Osobne aj z vlastnej skúsenosti z min.rokov si myslim, že tieto 'vychytávky' sa hodia len pre toho, kto jazdí vo vyslovene ťažkých terénoch, vrátane zjazdov na hrboľatých poľných/lesných cestách. Mne odpružená vidlica skôr prekážala.
Trendom posledných rokov su tzv. gravelové bicykle (viď v prílohe) - sú akýmsi kompromisom medzi cestným a horským (krosovým) bicyklom. Dajú sa využiť tak na rýchlejšiu jazdu na ceste, ako aj do terénu. Samozrejme nie do takého náročného, ktorý si už vyžaduje horský/krosový bicykel. Čo sa týka ceny, nech už ide o ktorýkoľvek typ bicykla, tá závisí najmä od materiálu rámu (hliník alebo karbón) a od výbavy/kvality komponentov. Môže to byť pár stovák, ale aj pár tisícok eur. Netreba kupovať to najdrahšie, ale tiež je vhodné vyhnúť sa tým najlacnejším v ponuke. H.


Screenshot_20240104_125723_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_125848_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_125800_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 13:28

Díky za reakci. Ta moje představa o cestě by byla především les, kopce (Chřiby) ale i cyklostezky.

Nemáte zkušenost se Scottem?
Servis bude proti průměru asi o trochu vyšší, ale zas by měl mít lepší komponenty. Měl jsem staršího Scotta v merku, ale dát za cca 6 let staré kolo 16, či za nové 22 už není takový rozdíl.

Rozhodoval jsem se mezi KTM, Scott a gt.
Prodavač i vzpomněl Kellys, že je zde dobrý poměr cena/výkon.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 13:45

Pett.cz napísal:
04 Jan 2024, 13:28
Díky za reakci. Ta moje představa o cestě by byla především les, kopce (Chřiby) ale i cyklostezky.

Nemáte zkušenost se Scottem?
Servis bude proti průměru asi o trochu vyšší, ale zas by měl mít lepší komponenty. Měl jsem staršího Scotta v merku, ale dát za cca 6 let staré kolo 16, či za nové 22 už není takový rozdíl.

Rozhodoval jsem se mezi KTM, Scott a gt.
Prodavač i vzpomněl Kellys, že je zde dobrý poměr cena/výkon.
Scott aj Kellys sú medzi horskými bicyklami 'klasika' a záruka kvality. Pri kúpe je ale najdôležitejšie, aby Vám bicykel 'sadol' rozmermi a geometriou. H.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 14:05

Jde o to, kolik do kola chcete investovat. Pokud vyberete značku osvědčených výrobců, chybu neuděláte a je skoro jedno od kterého. Tam spíše koukat na výbavu (sady komponentů), jaký materiál, odpružení, obutí, HT nebo "celopéro" atd. Dobré by bylo vyzkoušení - každé kolo má trochu jinou-svou geometrii rámu a ne každému musí vyhovovat a samozřejmě správné nastavení posedu - tam, hlavně pokud byste do toho chtěl "více šlapat" bych doporučil bike-fitting - nezdá se to, ale i půlcentimetr posunu (sedlo, sedlovka, představec ...) je sakra znát a může předejít pozdějším zdravotním nebo výkonostním problémům.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 14:57

Přesně jak píše Hawkeye - je potřeba určit si typ terénu, kde budu jezdit. Každý má trochu jiné nároky a představy. Já třeba začínal intenzivněji jezdit na cyklokrosovém kole (v té době jsem byl téměř exot, protože všichni měli horská kola s maximem odpružení všeho), takový předchůdce dnešních gravelů, ale zjistil jsem, že jezdím stejně hlavně po cestě a tak jsem pořídil čistokrevnou silničku. U té jsem ale neodhadl velikost a proto mi nikdy tak úplně nesedla a bolela mne krční páteř. Nyní jsem pořídil o stupeň pohodlnější silnici a jsem spokojený.
Mě třeba ty lesní cesty moc nebavily, byl jsem z toho vytřepaný, ve sjezdech jsem měl problém to ubrzdit, horské jsem nechtěl kvůli rychlosti po cestách, kde jezdím maximum času. Prostě mě baví šlápnout do pedálů a jet svižněji.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 15:30

Pri bicykli je naozaj dôležitý účel, celková konštrukcia a veľkosť. Ja som si túto jar kúpil naozaj vynikajúci krosový bicykel u nás pomerne málo známej značky Merida za celkom slušné peniaze. Trvalo mi asi 500 km kým som si ho nastavil tak, aby ma z toho nebolel celý človek. :D Je to akýsi kríženec medzi horským a cestným bicyklom, v podaní tejto značky je to viac cestný ako horský bicykel. Má 28 palcové kolesá, čo je už dosť veľa aj pri mojich 185 cm a ťažšie sa na tom drží stabilita pri nižších rýchlostiach. Pri venčení psov idem akoby rýchlejšou chôdzou po poľných cestách a pri tak malých rýchlostiach to nie je úplne pohodlné. Odpruženie sedla aj prednej vidlice sa dá ľahko odstrániť. Inak s tým jazdím krátke "šprinty" 15-25 km po cyklochodníku, na to je ako stvorený.
Krosový bicykel môže byť tiež dobrá voľba na poľné cesty a cyklochodníky.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 18:26

Meridu měl bývalý spolupracovník, nedoceněná značka prý :thumbup:

Já při mých 189cm a 110kg půjdu do rámu velikosti xl.
Doufám, že se dostanu alespoň na tu 100 :D

Jak jsem psal, cestování dost mix povrchů.
Scotta už jsem chtěl kdysi dávno, ale než jsem zareagoval, tak se mezitím prodal. Líbí se mi, že má 2*9 převody a není to jen třeba 12-ti kolečko vzadu a ve předu nic.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 19:45

Pett.cz napísal:
04 Jan 2024, 18:26
... Já při mých 189cm a 110kg půjdu do rámu velikosti xl.
Existujú rôzne metódy výpočtu vhodného rámu pre danú postavu. Vychádza sa pri nich väčšinou z nameranej hodnoty vnútornej dĺžky nohy (viac viď v prílohe), prípadne z výšky celej postavy. Treba to ale brať len ako orientačný údaj, pretože vhodná geometria závisí aj od dĺžky trupu, rúk, ohybnosti chrbtice a ďalších faktorov. Veľkosť rámu je veľmi dôležitá, ale dokonalosť doladenia závisí potom aj od nastavenia sedadla, výšky riadidiel, dĺžky predstavca atď. Môj 'predajca' je bývalý pretekár, tréner aj mechanik, takže som mal v tomto výhodu.
(P.S.: pri mojej výške 183cm by som mal mať podľa tabuľky rám na cestný bicykel č.56, sedí mi ale č.54.
Takže údaje v texte treba brať len ako orientačné). H.


Screenshot_20240104_192449_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_192714_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_192752_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_192348_Chrome.jpg
Screenshot_20240104_192307_Chrome.jpg
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kolo jako hobby

04 Jan 2024, 21:14

Přesně tak, pozor na ty velikosti. Opravdu záleží na konkrétním rámu a jeho geometrii a jak sedne. Chce to jít kupovat s někým, kdo tomu trochu rozumí a poradí podle konkrétního posedu.
Já mám 202cm a proto jsem tehdy ten silniční rám bral ve velikosti 64, XXL a byl mi prostě velký a nyní při koupi nového kola jsem bral "jen" XL (i když všechny doporučení vč. výrobce byly na XXL) a je to lepší. Rám je ale o cca 9 let novější a trochu jinak stavěný, i když rozdíly na těch silničních nejsou takové.
Prostě to chce vyzkoušet, hlavně u někoho, kdo to řeší poprvé.
A převody doporučuji volit s "dvojtalířem" vepředu, je to pro hobby cyklistu lepší. Jedno převodníky asi nejsou špatné na typicky horská kola, ale jinak tam chybí ty krajní možnosti.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď