Hluk a záhrada

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 14:58

V minulosti som v rámci svoje pracovnej agendy opakovane riešil aj meranie hlučnosti, napríklad hluk od klimatizačnej jednotky na streche obchodného centra, medzibytové priečky alebo aj protihlukové steny. Pri meraniach som sa rozprával s technikmi, ktorí merali hlučnosť, keďže som od prírody nesmierne zvedavý. Každý z nich mi potvrdil, že aj keď to tak nevyzerá, tak pás stromov akokoľvek hustý nefunguje ako protihluková stena. Význam zeleného pásu na hluk je blízky nule. Je to len a len optický predel na rozdiel od protihlukovej steny, ktorá funguje výborne. Toto sa mi opakovane potvrdilo.

Napríklad aj teraz nám jeden sused bez elementárnych základov slušného správania spríjemňuje nedeľné popoludnie karbobrúskou. Je za živým plotom a za niekoľko radmi ovocných stromov. Akokeby tam ani neboli...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 15:43

Já jsem sice nikdy nic neměřil, píšu jen tak ze skušeností.
A nepíšu to přímo rád, ale musím potvrdit to co psal peter_z_tt.

Ne, že bych si chtěl na víkendové sousedy stěžovat, to rozhodně ne.
Ale občas, velmi výjímečně, hluční jsou. Hlavně děti. A živé ploty, hustá výsadba stromů to myslím moc neztlumila.
A ani vzdálenost.
Je to řešení asi jen tak nějak vizuální. Zvuky se asi šíří jinak.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 15:59

Na druhej strane naši susedia nám skrášlili dvor nádherným plotom (z južnej strany samozrejme):
20230910_155112.jpg
Priestor medzi plotmi sa prakticky nedá udržiavať, zarastá pupencom. Význam plotu ako protihlukovej steny je tiež v tomto prípade nulový. Aby sa z neho stala protihluková stena by asi musel byť dlhší a vyšší. Postaviť ale predovšetkým navrhnúť funkčnú protihlukovú stenu nie je až také jednoduché akoby sa mohlo zdať...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 16:05

Taková všetečná otázka:

Fungují u dálnic a frekventovaných silnic ty protihlukové stěny?

Anebo je to jen něco ve smyslu aby se "koza nažrala a vlk zůstal celý" :D
Nebo něco jako placebo či tunel na peníze a dotace?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 17:08

Popri diaľniciach samozrejme hlukové steny fungujú. Je to dosť veľký rozdiel, keď sa doplní protihluková stena.
Na stavbe železníc sme robili veľmi nízke protihlukové steny, iba približne do polovice výšky vagónu. Z okna vlaku bolo vidno ponad stenu. Na prvý pohľad som si myslel, že to fungovať nemôže. Napriek tomu to fungovalo výborne. Ale líniové stavby majú iný zdroj hluku ako susedia na dvore.

Na škole som mal tiež predmet akustika. Pamätám si, že to bola dosť komplikovaná fyzika a návrhy dobrých riešení si vyžadujú veľa skúseností. Oveľa viac, ako teoretický základ zo školy.
A sú tiež veľmi, veľmi náročné na zhotovenie. Pred rokmi som robil protihlukovú stenu popri cestnom obchvate dlhú asi tak kilometer. V strede boli únikové dvere. Keď sme robili merania, tak sme zistili, že stena vôbec nefungovala, kým sa neutesnila asi 10 cm medzera pod dverami...
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 17:49

Dík za zajímavé info od člověka který má s takovými věcmi zkušenosti :thumbup:
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 20:18

Okrem práce ma to celkom zaujíma aj súkromne. Bývame v dedine, kde sú typické dosť úzke pozemky a niektorí susedia dokážu byť dosť hluční, nepretržite, celé vegetačné obdobie. Potom existuje skupina susedov, ktorá rada kosí v nedeľu o 4.45 ráno, iní začínajú kosiť o 21.30 a sú aj takí, ktorí kosia v úplnej tme bez osvetlenia. Iní zasa dajú dvoj - troj ročným deťom píšťalky na hranie o 23.00 a pošlú ich do záhrady. Nedele, sviatky a letné noci s krovinorezmi sú úplne samostatná kapitola.
Alebo inak povedané, žijem v krajine kde úplne prestala existovať elementárna ľudská slušnosť a kde existuje iba egoizmus a egocentrizmus.

Po všemožných pokusoch o odhlučnenie sa ako jediné riešenie javí odsťahovať sa na samotu, alebo do inej krajiny. :D
Janek

IP:  240.3

Hluk a záhrada

11 Sep 2023, 21:39

Tuje u nás rastú dosť pomaly. Neviem čím to je, v iných končinách rastu celkom rýchlo. Možno im vadi nejaka zložka v pode.

S tým ste ma nepotešili, že živý plot proti hluku nepomôže. Neviem si tam predstaviť protihlukovú stenu, ale pre zaujímavosť, neviete aká je jej cena ? Na internete som cenu nenašiel.

Moja skúsenosť s protihlukovou stenou je zo študentských čias, keď som býval na internáte pri vlakovej stanici. Neviem koľko bola ta stena vysoká. Keď som býval na piatom poschodí, vlaky bolo počuť dosť. Za nejaký čas sa presťahoval na prvé poschodie, vlaky nebolo počuť skoro vôbec.
Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Hluk a záhrada

11 Sep 2023, 22:07

Rafael napísal:
10 Sep 2023, 16:05
Taková všetečná otázka:

Fungují u dálnic a frekventovaných silnic ty protihlukové stěny?

Anebo je to jen něco ve smyslu aby se "koza nažrala a vlk zůstal celý" :D
Nebo něco jako placebo či tunel na peníze a dotace?
Bydlím u Rašínovy třídy (spojnice HK - Pardubice). Dřív se tady nedalo spát při otevřeném (ani jen ventilačka) okně. Co podél silnice postavili protihlukovou stěnu, spím s otevřeným oknem úplně v pohodě, je to nebetyčný rozdíl :D
ps - bydlím v přízemí
slavohrn
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 12 Dec 2023, 14:26

Hluk a záhrada

13 Dec 2023, 10:20

peter_z_tt napísal:
10 Sep 2023, 14:58
V minulosti som v rámci svoje pracovnej agendy opakovane riešil aj meranie hlučnosti, napríklad hluk od klimatizačnej jednotky na streche obchodného centra, medzibytové priečky alebo aj protihlukové steny. Pri meraniach som sa rozprával s technikmi, ktorí merali hlučnosť, keďže som od prírody nesmierne zvedavý. Každý z nich mi potvrdil, že aj keď to tak nevyzerá, tak pás stromov akokoľvek hustý nefunguje ako protihluková stena. Význam zeleného pásu na hluk je blízky nule. Je to len a len optický predel na rozdiel od protihlukovej steny, ktorá funguje výborne. Toto sa mi opakovane potvrdilo.

Napríklad aj teraz nám jeden sused bez elementárnych základov slušného správania spríjemňuje nedeľné popoludnie karbobrúskou. Je za živým plotom a za niekoľko radmi ovocných stromov. Akokeby tam ani neboli...
Pokial mate pozemok na nejakom fakt dobrom mieste viete to vyriesit nejakym vysokym betonovym plotom. Mate vela moznosti a to vyriesi nie len hluk ale aj to ze vam nebude na pozemok vidno. My sme si dali do zahrady k tomu plotu dali aj tuje a citime sa tam ako na nejakej samotke :D
Napísať odpoveď