Hluk a záhrada

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Janek

IP:  33.237

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 14:28

Dobrý deň,
dostal som krásny pozemok, lenže má hlučných susedov. Sú to susedia rómovia, žijú veľmi slušne, všetci pracujú. Akurát su hluční - krik, sem tam hudba, party atď. Upozornenie nepomôže, je to ich "natura" .
Je to krásna, veliká zahrada, na ktorom by som aj postavil dom, no mám trochu obavu. Každý mi vraví, že tam nestavať, kúpiť pozemok inde...

Preto žiadam o radu záhradkárov ako upraviť tu záhradu, aby ten hluk bolo počuť čo najmenej? Pozemok je veľký cca 1700m2, priestoru mam dosť.
Dať tam vysoký 2 m betonový plot a potom za nho dať 5-6 m vysoký živy plot ? alebo vysadiť 10 m pás stromov ako v lese ? Ake stromy alebo rastliny zvoliť ? Aký stálezelený živý plot, aby ho netrebalo každý rok s plošinou strihať ?

Som vďačný za akúkoľvek radu.
Neregistrovaný

IP:  5.234

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 15:22

Prodat pozemek a koupit jiný, hlavně nic nestavět.
Miki
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 15:23

Sarkastická rada by znela: Kúpte si radšej slúchadlá na uši (ako mal Otík vo 'Vesničke...'). Bude to lacnejšie a účinnejšie...

Ale vážne: To čo spomínate, Vám proti hluku nepomôže. Resp. len minimálne, to by ste museli postaviť niekoľkometrový múr.
Takže z tohto aspektu bezpredmetné. Iné je, ak chcete aj optickú 'bariéru', alebo si jednoducho spraviť živý plot či ohradu. Stromy tam nedávajte, ich konáre prerastú k susedom a bude zamiesené na problém. Rýchlorastúci živý plot je z turkestanského brestu (Ulmus pumila celer), ale ten treba každoročne upravovať rezom (tak ako ostatne každý živý plot). A živý plot výšky 5-6 metrov by ste len ťažko dokázali udržiavať, to je bez techniky nemožné.
Ak chcete získať prehľad o rastlinách použiteľných na živý plot, vyhľadajte si tu vlákno "Z čeho źivý plot". H.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 15:41

Neregistrovaný napísal:
09 Sep 2023, 15:22
Prodat pozemek a koupit jiný, hlavně nic nestavět.
Miki
Potvrdzujem👍
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 20:40

Nejhorší věta, kterou od nich můžete slyšet: "Dobrý den, sousede" :). A je to tak - mám s tím bohaté zkušenosti.
A nebo prodat pozemek tchýni/svokre :).
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 20:55

Já bych to zkusil s více bariérami plotu. Kombinace plotů stálezelených a opadavých. Snad ještě rychleji než břest roste stálezelený Cupressocypais leilandii. Jestli máte pozemek 1700 m, mohl byste udělat na té horší straně něco jako bludiště, ne rovné řady, ale řady lomené, šikmé, sbíhající se, rozbíhající se. Ty lámou zvuk lépe. A zavětvené od země. Jeden pruh z hlohyně.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Hluk a záhrada

09 Sep 2023, 21:28

Asi jsem měla štěstí, ale postupně 4 sousedi Romové bez problémů. Ale je pravda, že to jsou domky s pididvorky, takže nějaký život na dvoře se nekonal a poslední stačilo upozornit, že kravál rádia nesnáším - fakt jednou a respektují to. Že na chlapa jeho ženská řvala pokaždé, když ho čekala z hospody (denně, soused je šťastná povaha), to se za zdí a plastovými okny dá vydržet. Dokonce byla ještě za jejich zdí, protože ho čekala před domem. :D

Záleží na povaze, někdo si zvykne, někdo se odstěhuje.
Janek

IP:  33.237

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 10:37

Predavať ho nechcem, dostal som ho, mám k nemu vzťah, tak prípadne spravím z neho nejaký malý sad.
Oni su slušní, na úrovni, ale tichšie rozprávať nevedia, a to mňa trochu znervózňuje. Tiež hodnota nového domu by pre predaji rapídne padla.

Nový pozemok sa predáva v inej lokalite za 120 eur / m2 a sú to malé 6 arové pozemky, v mestách až 200 eur/m2. Cena pozemku je viac než polovica z ceny domu. Tažke rozhodnutie.

Hľadal som aj odborníka, ktorý by na tvare mieste zhodnotil, ci by ten betonový plot pomohol, no žiadneho som nenašiel. Aby som nevysolil tisíce a zistil, že je to k ničomu, teda aspon by bránil pred pohľadmi a vytváral súkromie.

Presne ten spomenutý som pôvodne chcel Cyprusovec leylandský, rastie veľmi rýchlo ale nechcem aby dosahoval veľkých rozmerov. Neviem si predstaviť strihať 10-15 m plot. Idealna vyška by bola 5-7 m, bez strihania, a taký som nenašiel.

Tému k živým plotom som prečítal, ale nic ma nezaujalo. Tis alebo bobkovišeň su dosť jedovaté, co by bola prekažka kvôli deťom .
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 11:20

Janek napísal:
10 Sep 2023, 10:37
...Neviem si predstaviť strihať 10-15 m plot. Idealna vyška by bola 5-7 m, bez strihania, a taký som nenašiel...
Tému k živým plotom som prečítal, ale nic ma nezaujalo.
Ak chcete "bezúdržbový" vysoký 'živý plot', tak si tam môžete nasadiť tuje smaragdové (foto). Čo je inak riadny gýč... Tie ale údržbu v zmysle strihania nepotrebujú. Len treba zvoliť ich správne rozostupy. Nutné je ale vedieť, že tuje môžu trpieť niektorými chorobami a najmä - v posledných rokoch bývajú v niektorých oblastiach silne poškodzované škodcami (lykokaz tujový, lykokaz borievkový, mínerka tujová, štítnička borievková, invázny krasoň Lamprodila festiva...). H.


Screenshot_20230910-104029_Chrome.jpg
Screenshot_20230910-104038_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Hluk a záhrada

10 Sep 2023, 11:52

Viděl jsem několik živých plotů ze smrků. A líbily se mi.
Jen mi přijde, že rostou relativně pomalu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď