Bežný deň v záhrade .. ...

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 16:16

...Dám aspoň jednu :)
Altánok kde sedavame ..ale mám kúty kde je železo ,kde je drevo a podobne pracovné kopky..
Niektoré veci som ešte nestihol urobiť a niektoré veci nechávam zámerne samé sebou ..na taký jednoduchši ,obyčajný spôsob ..aby som nezabudol že všetko je pominuteľné a nešplhal zbytočne do výšin ...niektore veci ale ktoré robím prípadne pestovanie je taka tá relaxačná časť ktorej venujem kúsok viacej času ..


Súčasnosť
Obrázok

Ten istý altánok asi 10..15 rokov vzad ..Obrázok
BB kraj 465 mnm
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 16:24

Peb napísal:
23 Mar 2024, 16:16
...Dám aspoň jednu :)
Altánok kde sedavame ..ale mám kúty kde je železo ,kde je drevo a podobne pracovné kopky..
Niektoré veci som ešte nestihol urobiť a niektoré veci nechávam zámerne samé sebou ..na taký jednoduchši ,obyčajný spôsob ..aby som nezabudol že všetko je pominuteľné a nešplhal zbytočne do výšin ...niektore veci ale ktoré robím prípadne pestovanie je taka tá relaxačná časť ktorej venujem kúsok viacej času ..


Súčasnosť
Obrázok

Ten istý altánok asi 10..15 rokov vzad ..Obrázok
:thumbup:
Neregistrovaný

IP:  25.147

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 21:15

Peb napísal:
23 Mar 2024, 16:16
Altánok kde sedavame ..ale mám kúty kde je železo ,kde je drevo a podobne pracovné kopky..
Co je to za vysokokmen a kolik ještě plodí ovoce?
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 22:17

Peb napísal:
23 Mar 2024, 16:16
Altánok kde sedavame ...
Ja som mal kedysi takto zastrešený prístrešok na drevo. Ale napriek tomu, že krajné škridle boli prichytené klincami, niekoľkokrát ročne som strechu zbieral po lúke v okolí (vietor) :-)

Ten starý strom je krásny, vyzerá stále vitálne. Možno by to chcelo trochu mu odľahčiť prehustenú korunu. Aspoň podľa mňa. Ale miesto na sedenie je to ideálne :thumbup:
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 22:43

Máte pravdu ta hruška by potrebovala omladiť je to tzv.hnilicka a je na nej ešte jedna odroda podobne veľká ktorá ale nieje hnilicka ..mám ešte jednu podobne velku starú jabloň ..a tieto dva stromy nechávam rásť voľne ..sem tam nejakú suchú haluz odstránim..ovocie z tých stromov nikto nejedava ..sú skôr ozdobou - tieňom záhrady v letných horúčavách..ale už len pre obnovu dreva by sa trochu omladiť mali ...raz už aj nám lietala škridla po záhrade :)
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bežný deň v záhrade .. ...

23 Mar 2024, 23:08

Aj strom bez rezu má svoje prirodzené čaro, to je bez debaty.
"Odľahčovacím" rezom sa dá podstatne predĺžiť život stromu a aj kvalita ovocia. Na muštovanie (aj inak) by sa možno dala využiť aj odroda, ktorá nie je na konzum.
Ale sám viete najlepšie, čo treba, len nahlas uvažujem :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Bežný deň v záhrade .. ...

24 Mar 2024, 08:21

Sem tam príde známy si pozbierat on si to myslím berie na (aj inak ) :)
Ono .. najmä pre tu životnosť..aby nejaké nove drevo vyhnala ..človek to odkladá pokým je to ako tak živé ..keď vidím z jari na záhrade tie košate staré stromy kvitnúť celé biele až po zem ..ak si sadne niekto pod korunu ani ho nevidieť ...potom mi je ľúto každého konarika :) ..ale darmo ,pravda je že drevo začne od spodu odumierat , a treba sa na to dať ...
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bežný deň v záhrade .. ...

24 Mar 2024, 09:09

"Odľahčovacím" rezom sa dá podstatne predĺžiť život stromu a aj kvalita ovocia.

Ta kvalita ovoce je bez debat. S tou životností stromu už to tak jasné není. Odříznout suché větve je jistě v pořádku. Pokud se ale pokusíme zmladit takto starý strom, nevyhneme se velkým řezným ranám, které se těžko budou hojit. Navíc - starý strom mívá obvykle vyčerpanou většinu živin z půdy. Jakmile ho přimějeme - zmlazením a průklestem - k tvorbě nového dřeva, ten nedostatek živin se ještě zvětší, protože na nové dřevo už nemá kde brát . Strom je oslaben, nemá síly na hojení vzniklých řezných ran, které se infikují a trouchnivějí. K "vyhladovění" stromu přispěje i péče pěstitelova, který sklidí a posbírá kvalitnější ovoce a pohrabe listí, což v minulosti tvořilo přirozený zdroj humusu.
Nejvyššího věku se tak paradoxně dožívají stromy, o které se nikdo nestará.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Bežný deň v záhrade .. ...

24 Mar 2024, 19:38

S tým sa dá len súhlasiť. Tiež som pozoroval, že starým stromom zmladenie veľmi nesvedčí. Obvykle zareagujú jednou alebo dvoma lepšími úrodami a potom nastáva rapídnejší úpadok. Rovesníci, ktorí neboli omladzovaní, majú dlhšiu životnosť.
R.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bežný deň v záhrade .. ...

24 Mar 2024, 22:03

Záleží na tom kto a hlavne ako realizuje rez. Môže to dopadnúť tak, ako píšete, ale ak sa reže rozumne, s citom a rešpektom k stromu, môže to dopadnúť aj inak a rez životnosť stromu predĺži.
Nižšie je odkaz na publikáciu, kde sa o tom píše viac. Sú tam aj pekné názorné fotky.

https://drive.google.com/file/d/1hzz4ZV ... 2pRRi/view
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď