KTO VIE, TEN PORADÍ

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
ERVÍN

IP:  210.242

KTO VIE, TEN PORADÍ

17 Júl 2023, 19:39

Dobrý deň.
Pozdravujem všetkých záhradkárov.
Mám otázku ktorá síce nesúvisí s pestovaním, ale dúfam že ak niekto bude mať nejaké informácie, tak sa podelí.
Mám na záhrade celkom slušné množstvo elektrokáblov. Sú to väčšinou troj a štvoržilové medené káble.
Chcel by som to tam upratať, a pri tejto príležitosti túto meď aj zhodnotiť.
Má niekto vedomosť o tom, kde by to bolo najvýhodnejšie? Možno aj v zahraničí,... neviem či je to možné.
Kvôli pokročilému veku by som sa rád vyhol pracnému odstraňovaniu izolácie. Možno niekde vykupujú káble aj s izoláciou.
Ale ak nie, tak by som sa možno pustil v rámci dôchodkového voľna aj do tejto zdĺhavej práce 🙂
Vopred ďakujem všetkým ktorí majú ochotu poradiť.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

KTO VIE, TEN PORADÍ

17 Júl 2023, 19:55

Záleží v jakém jsou stavu. Jejich izolace.

Použitelné, i když staré kabely nebo vodiče mají větší cenu než nějaká opálená nebo oloupaná měď v nějakém výkupu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

KTO VIE, TEN PORADÍ

17 Júl 2023, 20:28

Zajímavý dotaz :D , no když ty kabely leží na zahradě, proč ne, myslím si že takhle skladovaný drát nikdo k použití nevykoupí. Bude navlhlej, a kdo by riskoval že někam pod omítky zaseká kabely a pak bude padat proudový chránič. Lepší koupit novej.
Takže šrot. Izolované kabely se vykupují - cena cca 50kč /kg pokud není mastný (silikonová náplň) .Pokud je mastný tak cca 15kč/kg, pokud stáhnete izolaci tak zhruba 140kč /kg.
Ovšem pozor, bavíme se o kabelech silových. Kabely telefonní a UTP cca 15kč/kg.
Vím to docela přesně, protože mám ve výkupně známého a když k němu zajedu pokecat, tohle je na tabuli.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

KTO VIE, TEN PORADÍ

17 Júl 2023, 20:48

Jak jsem renovoval nebo dělal nějaké elektroinstalace, vždy jsem použil nějaké staré kabely a vodiče získané všelijak.
Samozřejmě u sebe a svépomoci.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

KTO VIE, TEN PORADÍ

17 Júl 2023, 22:10

Pokiaľ sú to káble, ktoré chcete likvidovať, tak odporúčam kontaktovať spoločnosť, ktorá káble vykupuje.
Pozor, nie každé zberné suroviny káble v izolácii vykupujú, a aj keď ich vykupujú, tak dávajú za káble rovnakú sumu za kg bez ohľadu na hrúbku žily.

Napr. čo som našiel:

https://www.tetaberta.sk/offer/Cable-Cl ... -1i2L.html
https://cableclean.webnode.sk/cennik-/cu-kable/
Na nete je ich viac.

Odporúčal by som ich obvolať, vysvetliť koľko toho máte, koľko Vám za to vedia dať.

Skúste odrezať 1 m, odvážte koľko váži s izoláciou, potom vyčistite, odvážte čistu meď, a tak si prepočítajte čo sa Vám opatí, prípadne či Vám za to ta práca stojí.
Napísať odpoveď