Náter dreva jedlým olejom

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 10:00

charles91 napísal:
06 Júl 2023, 23:34
Už to bolo spomenuté, jednoznačne nejaký vysychavý olej - ideálne rafinovaný ľanový olej, prípadne nejaký voskový olej na báze rafinovaného ľanového oleja.

Do kompostu žiaden repkový ani slnečnicový olej vhodný nie je. Láka hlodavce, môže kontaminovať spodné vody. Iste pôda cast zadrží, no ak sa dostane do hlbsích vrstiev, okrem kontaminácie vody sa bez prístupu kyslíka rozkladá veľmi dlhý čas.

PS: nie je fermež ako fermež, treba čítať zloženie.
S tou kontaminací spodních vod řepkovým olejem bych to tak tragicky neviděl. Kolik a kam by ho muselo z natřeného dřeva odkapat, aby to mělo vliv? Navíc řepkový olej je přírodní látka, obsažen je i v odkvetlém zeleném hnojení (hořčice + řepka).
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 12:42

Ďakujem za reakcie. Vyplavovania do podzemných vôd sa nebojím, nelejem ten olej do studne, ale je nasiaknutý v dreve. A keď raz to drevo doslúži a začne hniť, olej sa rozloží spolu s drevom, ak sa nerozpadne už skôr. Preto som nenatieral nejakou tvrdou chémiou. Síce by to garantovalo dlhšiu životnosť, ale to drevo by sa stalo kontaminovaným, škodliviny by sa uvoľnovali do materiálu skladovaného v kóji (štiepka, kompost, ...) a neskôr by som to drevo musel vyhodiť ako odpad, lebo by som ho ani nechcel spáliť.

Inak povedané, jedlý olej som použil nie kvôli cene, ale kvôli tomu, že nekontaminuje prostredie. To je pre mňa priorita. Ak sa ukáže, že robota bola zbytočná (t.j. nepredĺži sa životnosť kóje), budem maximálne ľutovať čas stratený natieraním a 10 euro za olej, ale nezasviním si záhradu.

Pozeral som ten rafinovaný ľanový olej, píšu však o ňom (napr. tu ), že "Pri viacnásobnom nátere čiastočne zvyšuje vode odolnosť dreva.". T.j. samotný, bez vrchného náteru niečím iným, nepredĺži životnosť. So saflorovým či tungovým olejom to bude dosť podobné (tu sa dajú zohnať všetky spomínané druhy olejov).

Ak budem mať niekedy čas, skúsim to opaľovanie, to naisto má efekt, ale je to časovo náročné. Ďalšiu kóju spravím preto bez náteru, aspoň budem mať kontrolnú vzorku, aby som mohol porovnať, či náter olejom mal nejaký efekt.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 14:51

Trnavsko 145 mnm napísal:
07 Júl 2023, 12:42
Ďakujem za reakcie. Vyplavovania do podzemných vôd sa nebojím, nelejem ten olej do studne, ale je nasiaknutý v dreve. A keď raz to drevo doslúži a začne hniť, olej sa rozloží spolu s drevom, ak sa nerozpadne už skôr. Preto som nenatieral nejakou tvrdou chémiou. Síce by to garantovalo dlhšiu životnosť, ale to drevo by sa stalo kontaminovaným, škodliviny by sa uvoľnovali do materiálu skladovaného v kóji (štiepka, kompost, ...) a neskôr by som to drevo musel vyhodiť ako odpad, lebo by som ho ani nechcel spáliť.

Inak povedané, jedlý olej som použil nie kvôli cene, ale kvôli tomu, že nekontaminuje prostredie. To je pre mňa priorita. Ak sa ukáže, že robota bola zbytočná (t.j. nepredĺži sa životnosť kóje), budem maximálne ľutovať čas stratený natieraním a 10 euro za olej, ale nezasviním si záhradu.

Pozeral som ten rafinovaný ľanový olej, píšu však o ňom (napr. tu ), že "Pri viacnásobnom nátere čiastočne zvyšuje vode odolnosť dreva.". T.j. samotný, bez vrchného náteru niečím iným, nepredĺži životnosť. So saflorovým či tungovým olejom to bude dosť podobné (tu sa dajú zohnať všetky spomínané druhy olejov).

Ak budem mať niekedy čas, skúsim to opaľovanie, to naisto má efekt, ale je to časovo náročné. Ďalšiu kóju spravím preto bez náteru, aspoň budem mať kontrolnú vzorku, aby som mohol porovnať, či náter olejom mal nejaký efekt.
Souhlasím s Vámi, že kontaminace spodních vod není třeba se bát.
Nesouhlasím ale s tvrzením, že použitím sofistikovaného nátěrového systému si zasviníte zahradu. Souhlasit nelze ani s názorem, že rafinovaný olej bez vrchního nátěru neprodlouží životnost. Fermež je v podstatě dlouho vařený lněný (tedy jedlý) olej, který odolnost dřeva proti povětrnosti zvyšuje výrazně, a to i bez překrytí dalším nátěrem. Běžné jedlé oleje (slunečnice, řepka, olivy) jen nasáknou do povrchu dřeva a ze začátku zvýší jeho vodoodpudivost. Na světle však žluknou a rozkládají se na glycerol a mastné kyseliny, které nejen páchnou a lepí, ale jsou i vymytelné deštěm. Naproti tomu vysychavé oleje jako fermež či tungový olej vyschnutím zpolymerují, takže jsou nevymytelné - nejen deštěm, ale ani běžnými rozpouštědly. Povrch dřeva, zejména měkkého, navíc vytvrdí.
V minulosti se fermežový nátěr překrýval olejovým lodním lakem, což sice zvýšilo odolnost dřeva, ale při dalším natírání byla neskutečná práce s odstraněním popraskaných zbytků laku. Proto je dnes lepší používat oleje, vosky a lazury, které na povrchu dřeva nevytvářejí film. Přetření po pár letech je snadné, obroušení starého nátěru hrůza.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 15:23

vysloužil napísal:
07 Júl 2023, 14:51
Nesouhlasím ale s tvrzením, že použitím sofistikovaného nátěrového systému si zasviníte zahradu.
Mal som na mysli najmä použitie rôznych syntetických náterov, impregnačných náterov typu bochemit atď. To sú všetky veci, ktoré by som si nikdy do záhrady nenalial a tak by som ich nepoužil ani na náter záhradných inštalácií, z ktorých sa budú postupne uvoľňovať.
vysloužil napísal:
07 Júl 2023, 14:51
Souhlasit nelze ani s názorem, že rafinovaný olej bez vrchního nátěru neprodlouží životnost.
Vychádzal som z citovaného výroku predajcu, že rafinovaný ľanový olej "Pri viacnásobnom nátere čiastočne zvyšuje vode odolnosť dreva". S ohľadom na to, že výrobca má záujem výrobok predať, vo všeobecnosti predpokladám, že jeho popis výrobku zvykne aspoň mierne pozitívne prehánať. Vychádzajúc z tejto premisy z uvedeného výroku vyplýva, že rafinovaný ľanový olej odolnosť vode zvyšuje len čiastočne a aj to len ak náterov sa urobí viac. Osobne mám skúsenosti s fermežou obmedzené. Cca 20 rokov dozadu som fermežou natieral včelie úle (vystavené nepriazni počasia, nie vo včelíne) a výsledok bol žalostný už po cca 1-2 rokoch. Podobne neslávne dopadli úle natreté fermežou ako základ a vodou riediteľnou vrchnou farbou (modrou). Bez väčšieho poškodenia dlhé roky prečkal len náter fermež ako základ + vrchná syntetická farba (modrá) riedená riedidlom buď S6006 alebo S6005. Možno som niečo robil zle, ale odvtedy mám zafixované, že fermež samotná neposkytuje dostatočnú ochranu.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 17:27

Trnavsko 145 mnm napísal:
07 Júl 2023, 15:23
vysloužil napísal:
07 Júl 2023, 14:51
Nesouhlasím ale s tvrzením, že použitím sofistikovaného nátěrového systému si zasviníte zahradu.
Mal som na mysli najmä použitie rôznych syntetických náterov, impregnačných náterov typu bochemit atď. To sú všetky veci, ktoré by som si nikdy do záhrady nenalial a tak by som ich nepoužil ani na náter záhradných inštalácií, z ktorých sa budú postupne uvoľňovať.
vysloužil napísal:
07 Júl 2023, 14:51
Souhlasit nelze ani s názorem, že rafinovaný olej bez vrchního nátěru neprodlouží životnost.
Vychádzal som z citovaného výroku predajcu, že rafinovaný ľanový olej "Pri viacnásobnom nátere čiastočne zvyšuje vode odolnosť dreva". S ohľadom na to, že výrobca má záujem výrobok predať, vo všeobecnosti predpokladám, že jeho popis výrobku zvykne aspoň mierne pozitívne prehánať. Vychádzajúc z tejto premisy z uvedeného výroku vyplýva, že rafinovaný ľanový olej odolnosť vode zvyšuje len čiastočne a aj to len ak náterov sa urobí viac. Osobne mám skúsenosti s fermežou obmedzené. Cca 20 rokov dozadu som fermežou natieral včelie úle (vystavené nepriazni počasia, nie vo včelíne) a výsledok bol žalostný už po cca 1-2 rokoch. Podobne neslávne dopadli úle natreté fermežou ako základ a vodou riediteľnou vrchnou farbou (modrou). Bez väčšieho poškodenia dlhé roky prečkal len náter fermež ako základ + vrchná syntetická farba (modrá) riedená riedidlom buď S6006 alebo S6005. Možno som niečo robil zle, ale odvtedy mám zafixované, že fermež samotná neposkytuje dostatočnú ochranu.
Je otázkou, jestli formulace: "čiastočne zvyšuje vode odolnosť dreva" se netýká odolnosti dřeva ve vodě (např. u lodí). Tam bych nevěřil žádnému nátěru, voděodolnost i natřeného dřeva je skutečně velmi omezená.
Dřevěný zahradní nábytek, včetně toho z tropických dřev (např. teak) se dnes ošetřuje jen speciálními oleji. Jejich složení si můžeme přečíst na plechovce: Směs dřevného a lněného oleje, čištěný technický benzín (bez aromatických řetězců), lněný olej, směs ricinového oleje a kalafunové pryskyřice, fermež dřevného oleje, oxid zinečnatý, mikrovosk, bentonit, kobaltpolymer sikativ, protipěnové činidlo, smáčedlo... Hlavními ochrannými složkami takovýchto impregnací jsou právě lněný olej a fermež.
Nepochybuji o tom, že barva mající ke dřevu napuštěnému fermeží dobrou přilnavost (což disperze ani akrylát úplně není) zvýší odolnost dřeva proti povětrnosti významně, a to proto, že krycí barva poskytuje 100%ní UV filtr. Podíváme-li se na jakoukoli dřevěnou chatu, boudu či pergolu, vidíme, že to, co nejvíc přispívá ke stárnutí dřeva je právě slunce, rozdíl mezi jižní a severní stranou je obrovský.
Pak je tu ještě jedna věc, a to rozdíl mezi svislým a vodorovným dřevem. Pamatuji, že samotné nástavky úlů vydržely dlouho i bez nátěru, zatímco palubkové víko odešlo během pár let, ať bylo natřené čímkoli.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Náter dreva jedlým olejom

07 Júl 2023, 18:05

Pett.cz napísal:
06 Júl 2023, 09:02
Zkusil bych radši teakovy olej :thumbup:
Ten tzv. teakový olej = lněný olej s pigmenty ala teak.

Tungový olej, borový dehet https://www.cestadreva.cz/kategorie/bar ... a-redidla/
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Náter dreva jedlým olejom

07 Sep 2023, 22:20

Obnovujem lavičky do záhrady, vymenil som dosky, a tiež hladám nejaký eko olej. To naj čo som našiel:
ADLER Pullex Aqua Terra ekologický olej - je jeden z najlepších, ale neobsahuje UV filter, má rozne certifikáty medzi nimi aj "Baubook"
Remmers Terasový olej (eco) - mnoho certifikátov
PNZ BAREVNÝ OLEJ - odporúčala mi ho jedna pani, je sice top, no aj cena je už dvojnasobná ako predošlé.

Všetky 3 vhodné pre včelie ule.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Náter dreva jedlým olejom

07 Sep 2023, 22:40

charles91 napísal:
07 Sep 2023, 22:20
Všetky 3 vhodné pre včelie ule.
Z akeho dovodu by nemala byt vhodna pre vcelie ule akakolvek farba/lazura na drevo? Ved sa natiera iba vonkajsia cast ula. Ja, ako zacinajuci vcelar, som natrel ule Belinkou a nezda sa, ze by to vcelam nejako vadilo a taktiez ani vcelari okolo nejako neriesia, cim natierat. Ved je to len ochrana dreva pred poveternostnymi podmienkami. Vnutro ula je "natural" - bez naterov. Alebo mi nieco unika?
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Náter dreva jedlým olejom

07 Sep 2023, 23:41

Kym som este kedysi vcelaril, mal som ule kompozitne zateplene (drevo-izolacia-drevo) aj len cisto z 25mm masivu. Tie druhe umoznuju lahsiu dezinfekciu, ci uz opalenim (zvonka aj zvnutra) alebo ponorenim do kade s horucim voskom (parafinovanie som odmietal), co je vsak realne len vo velkych prevadzkach. No a tento sposob dezinfikovania sa neda urobit, ak je na nastavku vonkajsi synteticky nater. A samozrejme, kedze nastavky maju obmedzenu zivotnost, popol z nenatretych nastavkov mozno hodit do kompostu, popol z natretych syntetikou len do popolnice. Z hladiska beznej prevadzky tam myslim vyznamny rozdiel nebol, ani napr. z hladiska lepsieho/horsieho "dychania" cez stenu, lebo vymena vzduchu sa v ovela vyssej miere deje cez letac/ocka/zasietovane dno atd.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Náter dreva jedlým olejom

08 Sep 2023, 19:26

kvas napísal:
07 Sep 2023, 22:40
charles91 napísal:
07 Sep 2023, 22:20
Všetky 3 vhodné pre včelie ule.
Z akeho dovodu by nemala byt vhodna pre vcelie ule akakolvek farba/lazura na drevo? Ved sa natiera iba vonkajsia cast ula. Ja, ako zacinajuci vcelar, som natrel ule Belinkou a nezda sa, ze by to vcelam nejako vadilo a taktiez ani vcelari okolo nejako neriesia, cim natierat. Ved je to len ochrana dreva pred poveternostnymi podmienkami. Vnutro ula je "natural" - bez naterov. Alebo mi nieco unika?
Kvôli prchavým látkam. Včely ich nemusia, vedia byť z toho nervózne. Prchavé latky sa vedia uvoľnovať nejaký čas aj po natere, napr. pri priamom slnku, alebo po prvých daždoch. Samozrejme časom to klesá.
Preto často tie oleje vhodne pre včely sú s veľmi malým VOC, a tiež zvyčajne neobsahuju rozpúštadla a zmäkčovadla. Ďalšia vec su "sušidla" v prípravkoch na ošetrenie dreva. Preto maju tie prípravky zároveň casto aj atest na detské hračky.

Včely sa vedia dorozumievať (okrem tanca) aj podľa feromónov - pachových výlučkov, pravdepodobne preto im tie prchavé látky prekážajú.
Napísať odpoveď