Domáci substrát

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Domáci substrát

17 Feb 2023, 20:04

Zdravím,

vzhľadom na viaceré správy o tom, že v substrátoch sa nachádzajú rôzne reziduá pesticídov, insekticídov, a mnoho mikroplastov, som sa zamyslel, ci by sa nedal taký substrát vyrobiť doma.
Nemáte niekto skúsenosť ako na to ? Aké suroviny nakúpiť, aký pomer atď. ?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Domáci substrát

17 Feb 2023, 20:43

Jak jsem kdysi pěstoval některé kaktusy apod. ze semínek, tak kompost, trochu hlíny z krticů, písek a dezinfekce v troubě.
K velmi velké nelibosti matky.
*
Ale to na nějaké větší použití není.
*
Ještě jsem chtěl zkusit takovou směsku rozložit na slunečném místě, na černé folii, nechat vyklíčit semena které přežily, přehazovat, pak časem tou černou folii to přikrýt a nechat "zahřát".
Ale to jsem nezkusil nikdy, jen mě to tak později napadlo s cenou profi substrátů jak žena nějaké přitáhla dom.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Domáci substrát

18 Feb 2023, 09:04

Rafael napísal:
17 Feb 2023, 20:43
Ještě jsem chtěl zkusit takovou směsku rozložit na slunečném místě, na černé folii, nechat vyklíčit semena které přežily, přehazovat, pak časem tou černou folii to přikrýt a nechat "zahřát".
Ale to jsem nezkusil nikdy, jen mě to tak později napadlo s cenou profi substrátů jak žena nějaké přitáhla dom.
Mám zkušenost, že utěsněné překrytí bezbarvou průhlednou fólií umožní úplně spálit živý obsah na povrchu zeminy. Na Balkáně mi tak za jeden den "shořela" tráva a plevel pod polykarbonátovou deskou už v březnu. U vás by to chtělo tak spíše dubnové sluníčko. Pod černou fólií takový žár nebyl. Ale pod fólii (nebo desku) nesmí podfukovat čerstvý vzduch.
Na většinu patogenů trochu pomáhá i kryoterapie (pořádné šokové zmrznutí venku nebo v mrazáku).
Prílohy
Vypalování plevele na slunci
Vypalování plevele na slunci
Vypalování plevele
Vypalování plevele
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Domáci substrát

18 Feb 2023, 10:29

To vyzerá byť zaujímavý nápad. Ale napadá mi jeden možný zádrheľ: ak to má taký devastačný účinok na trávu a plevel, nepoškodí to zároveň korienky stromčekov, ktoré rastú pod tou fóliou? Hlavne tie, ktoré korenia plytšie. Neviem či k takým nepatria práve broskyne, ktoré aj vidno na prvej fotke. A ak by aj nedošlo k poškodeniu dreviny, bál by som sa trochu, či tento šok nespôsobí napríklad predčasný opad plodov. Máte skúsenosť, že to funguje bez spomínaných nežiadúcich efektov?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Domáci substrát

18 Feb 2023, 12:57

Jo, s tím přikrytím černou folii jsem napsal nepěknou blbost.
Ale byl to jen nevyzkoušený nápad.
A přitom stačilo se jen pořádně, nebo jen trochu, zamyslet!
Proč, jaký smysl má zakrývat hnědý až černý substrát černou neprůhlednou folii...?
*
Ale je to zajímavé téma. Ta domácí výroba pěstebních substrátů.
Co do nich dát, jaké pH, jaké přidat organické i anorganické složky a tak...
*
V té souvislosti jsem si vzpomněl na jeden pokus. Sice by to asi více patřilo do tématu Kompostování, ale nedá mi to.

Historické okénko:

Z autobusu jsem vídával kouřicí hromady v kompostárně v Paskově.
Tak jsem to musel taky vyzkoušet. Koupil jsem si nějaké baktérie kterým bych rád udělal reklamu, ale nemůžu protože název i výrobce jsem už zapomněl.

Velký kompost jsem proléval vodou, močůvkou, fekáliemi z JZD kravína které dodal traktorista s tou "bečkou".
A nestačil jsem se divit a nesebekriticky musím uznat, že jsem tu profi kompostárnu hodně překonal.
Výslednou kvalitou určitě ne, ale pohledově určitě. Z té hromady se tak kouřilo a taková teplota v ní byla, že nebýt ta hromada na velmi vlhkém místě, na samotě a dál od chalupy měl bych strach, že založím nějaký polní požár, že vyhořím anebo že zburcuji hasiče.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Domáci substrát

18 Feb 2023, 13:05

nepoškodí to zároveň korienky stromčekov, ktoré rastú pod tou fóliou?

Nepozoroval jsem žádný problém u dřevin. Ani dužnaté oddenky plevelů to nezničí (pýr, šťovík, čekanka...). Po 3 týdnech už zase vylézají. Samozřejmě i hmyz a žížaly stačí uniknout do hlubších vrstev. Pokud jde o substrát v tenké vrstvě, tam naopak chceme, aby toho přežilo co nejméně. Často mi stačilo i zmrazení na 1-2 dny a zemina byla vhodná na předpěstování sazenic. Výsev malých semínek však provádím v perlitu, který je dostatečně "mrtvý" a prostý houbových chorob.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Domáci substrát

18 Feb 2023, 14:22

Škoda, že jsem to o tom použití perlitu nevěděl dávno.

(Kdysi jsme ho v práci používali, sypali, při lití oceli do kokil jako licí prášek k zabránění oxidace na hladině a snížení jejich opotřebovatelnosti. Čímž jsme někdy vypadali ne jako hutníci, ale spíš jako mlynáři).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Domáci substrát

18 Feb 2023, 18:03

Já teď používám místo perlitu zeolit. Přijde mi, že líp drží vodu. Dají se koupit různé frakce (filtrace pro bazény).
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Domáci substrát

18 Feb 2023, 20:23

Vďaka za odpovede, skor som myslel substrát na výsev a priesady.
Mame dosť veľkú spotrebu. V zahradnom dome mam starú pec, tak prípadne nie je problém aj " upiesť".

Na nete som nasiel z coho sa skladá. Ale aký pomer a čoho zvoliť som už nenašiel.

https://zahradkar.pluska.sk/izbove-rast ... i-zlozkami
Napísať odpoveď