Včely

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

včely

25 Feb 2021, 19:34

Dneska odpoledne vyletěly včely a hledaly, co by sluply. Meruňky asi začínají vonět, ale naštěstí není rozvitý ani jeden květ. Až snad po víkendu. Včely asi dostanou cukrovou vodu.
Prílohy
včely.jpg
včely.jpg (85.91 KiB) 2889 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

včely

25 Feb 2021, 20:15

Aj u nas hladali, ale v kuchyni hlavne. Neviem ci chodili tie iste dookola, ale 6 som odnasala von😀
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

25 Feb 2021, 20:43

Dnes bylo ve Valašském království úplné jaro, +18°C i v polostínu.
Daleko tepleji než v nevytápěných místnostech v chalupě.

Krásně bylo venku. Jen včelky a jejích bzučení mi chybělo.
(Měl jsem je ještě nedávno a už asi mít nebudu). :(
*
Já jen, že v mé oblasti v této době se jen proletěly a vyprášily se - vyprázdnily své výkalové váčky po zimě. (Vyvenčily se).
Sbírat ještě neměly co a voda jim zkondenzovala v úlech.
*
Ale v BG je to asi díky jižnější poloze jiné. Třeba lísky, jívy apod. už hledají.

P.S. včelky se odváží ven až nad 10°C. To je mezní teplota kterou krátkodobě bez zkřehnutí ještě snesou.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

včely

30 Apr 2021, 20:34

Nemáte někdo zkušenost s nějakým způsobem "extenzivního" včelaření, s minimálními zásahy, bez využití medu a s včelami v místě jen jako opylovači? Snažím se podporovat divoké opylovače, uvažoval jsem i o čmelácích. Kvetou peckoviny a už pár let jen sem tam včela a když už, tak jde spíše po bylinách (prvosenka, popenec ...).
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

včely

30 Apr 2021, 20:52

Nieco podobne napadlo aj mna. Ked som si zacal zhanat viac informacii o vcelach, tak som sa rozhodol, ze zacnem vcelarit regulerne, t.j. aj (nie primarne) koli medu. Hned z kraja upozornujem, ze nie som vcelar a ani som nikdy nebol, ale planujem zacat vcelarit. Co sa tyka tej myslienky "extenzivneho vcelarenia" tak si myslim - na zaklade toho, co som nastudoval, ze to zrejme nebude fungovat sposobom: kupim ul, dam tam vcely, med im cely necham a nech si tam spokojne nazivaju az kym nezazvoni zvonec... pretoze: Aj v prirode sa vcely napr. v dutine stromu posuvaju casom hore a to stare/znecistene dielo postupne opustaju alebo sa prestahuju do ineho vhodnejsieho ukrytu. Takze, ak by ste im kupili novy ul a bez udrzby by to nejaku dobu fungovali, myslim, ze casom by ho opustili, pretoze by im prestal vyhovovat.

Tolko nazor teoretickeho total-amatera, budem velmi rad, ked ma niekto skuseny opravi.
BTW: urcite by vam vedeli k tomu povedat viac na https://www.vcelarskeforum.cz/
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

včely

30 Apr 2021, 22:13

Mikeš13 napísal:
30 Apr 2021, 20:34
Nemáte někdo zkušenost s nějakým způsobem "extenzivního" včelaření, s minimálními zásahy, bez využití medu a s včelami v místě jen jako opylovači? Snažím se podporovat divoké opylovače, uvažoval jsem i o čmelácích. Kvetou peckoviny a už pár let jen sem tam včela a když už, tak jde spíše po bylinách (prvosenka, popenec ...).
Jak píše "kvas" níže, není to takové jednoduché .... resp. je to nemožné (nejsem odborník ani včelař). Čmeláci jsou super zábava, ale každoroční jarní odchyt (nákup) matek na jaře s nejasným výsledkem (někteří se vracejí sami) usazení ... a do toho pořád kontrolovat, ať Vám je nesežerou mravenci, obaleči jsou taktéž jejich velká zhouba a musíte je naučit na chránící klapku .... no shrnuto podtrženo, nakonec jsem skončil u včelek samotářek (taktéž jen kvůli opylování). Na podzim je sklidím, na jaře vytáhnu a hotovo ... a i načasování mi tento rok docela vyšlo a nyní to u včelího domečku vypadá jako ve včelím úlu a broskvoně i meruňky jsou plné těchto včelek ... a čekáme na slivoně a třešně :-D

Narychlo jsem Vám nahrál video ....
https://www.youtube.com/watch?v=xOy_TnS ... u%C5%9Bcik
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

01 Máj 2021, 19:23

Není dobré chovat včely extenzivně. Tak nějak na divoko.
A odporuje to i veterinárním nařízením.
Šíření varoazy, včelího moru, nosematozy apod.
Léčení a pravidelný odběr vzorků je povinný.
*
Jak to mají samotářky s nakažlivostí nevím.
Ale myslím, že by to bylo lepší řešení.

https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/ ... y-40357976
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

včely

01 Máj 2021, 21:17

Zajímavá to informace, že: "... jediná zednice rezavá dokáže opylovat stejné množství jabloňových květů jako sto dvacet včel medonosných"
Vzpomněl jsem si na divoké včely, když jsem vloni z dutiny poražené staré vrby srkal z pláství jejich med :). Dobrota náramná.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

včely

02 Máj 2021, 10:27

Mikeš13 napísal:
01 Máj 2021, 21:17
Zajímavá to informace, že: "... jediná zednice rezavá dokáže opylovat stejné množství jabloňových květů jako sto dvacet včel medonosných"
Vzpomněl jsem si na divoké včely, když jsem vloni z dutiny poražené staré vrby srkal z pláství jejich med :). Dobrota náramná.
No, nevím, kdo to počítal, ale problém u nás bývá spojen spíš s nedměrným opylením a následným propadem plůdků a nutností probírky než s nedostatečným opylením jabloňových květů. Co se týče obecně včel a jejich prospěšnosti v ovocných sadech, nijak ji nezpochybňuji. Nicméně před lety padl na náš kraj mor včelího plodu a všichni včelaři v okolí museli své úly spálit. Včely na kvetoucích stromech jsem toho roku bzučet neslyšel, ale úroda - světe div se - byla normální, snad dokonce nadprůměrná.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

včely

02 Máj 2021, 12:02

vysloužil napísal:
02 Máj 2021, 10:27
Mikeš13 napísal:
01 Máj 2021, 21:17
Zajímavá to informace, že: "... jediná zednice rezavá dokáže opylovat stejné množství jabloňových květů jako sto dvacet včel medonosných"
Vzpomněl jsem si na divoké včely, když jsem vloni z dutiny poražené staré vrby srkal z pláství jejich med :). Dobrota náramná.
No, nevím, kdo to počítal, ale problém u nás bývá spojen spíš s nedměrným opylením a následným propadem plůdků a nutností probírky než s nedostatečným opylením jabloňových květů. Co se týče obecně včel a jejich prospěšnosti v ovocných sadech, nijak ji nezpochybňuji. Nicméně před lety padl na náš kraj mor včelího plodu a všichni včelaři v okolí museli své úly spálit. Včely na kvetoucích stromech jsem toho roku bzučet neslyšel, ale úroda - světe div se - byla normální, snad dokonce nadprůměrná.
V jednom článku som čítal, že samotárske včely účinnejšie opeľujú kvety v porovnaní s včelami medonosnými preto, lebo majú menej 'sofistikovanú' výbavu na zber peľu. Včely medonosné sú dokonale anatomicky a fyziologicky prispôsobené na zber peľu, kým tie samotárske časť nazbieraného peľu pri návšteve ďalšieho a ďalšieho kvetu trochu strácajú a tým (nechtiac) kvety lepšie opelia. IH
Napísať odpoveď