Včely

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Včely

26 Apr 2020, 16:54

Možná, už se tu někde probírá na stromech, něco si vzpomínám, že jsem četla, ale hodím tedy sem. Tuším pan Rafael si na ,,vtípcích" postesknul, že včelek ubývá. Velmi, velmi ubývá, kvetoucí stromy vůbec nebzučí, ale fakt vůbec(a není to jen tím, že zrovna já neslyším) Všimnuli si toho i další příbuzní. Jenže je to zvláštní. Ano, za mého dětství mělo hodně lidí v zahradách nějaký ten úl, ale opravdu si nejsem jistá, že by jich teď bylo míň, protože když už, mají lidi úlů hodně. Vracím se znovu k myšlence včelstva zbudovat a to mi ani tak nejde o med - ten dostávám od příbuzných. Ale zpět k myšlence ;) přijde mi, že včelstev je dost, ale nejsou tam, kde by měly být, protože i včelaři jsou teď hlavně podnikatelé a jde jim spíš o zisk. Takže úly tahají tu po lese, tu po řepce, prostě tam, kde je zrovna nejvyšší výtěžnost. Možná by tady měl taky zasáhnout stát či včelařský svaz a nějak upravit pravidla, i když netuším jak to funguje a co s tím. Jen nastiňuju problém...
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

26 Apr 2020, 17:30

česka republika je převčelená. všude jsou včely. to že nejsou zrovna na stromech neznamená že tam nebudou. každá kvetoucí rostlina meduje v určitou hodinu a včely to vědí takže se přesunují samy tam kde to zrovna "dává". samozřejmě platí i pravidlo že včely preferují silnější zdroje snůšky, takže pokud vám vedle zahrady rozkvete řepkové pole tak si to včely řeknou a lítají na řepku. proto je lepší když stromy rozkvétají postupně.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

včely

26 Apr 2020, 18:01

Ne, ne, řepku tu moc nemáme, tedy dle mého je poměrně dost daleko od nás(nevím, kolik km včely za pylem létají?) Ale když mi kvete najednou třešeň, dvě ryngle, dvě švestky a broskev...čekala bych tam urputný bzukot, ještě pár let zpátky to tak bylo. Jsem tam každý den několikrát, takže není možné netrefit správný čas. Takže si spíš myslím, jak jste psal, že převčelená...ale jinde, než by bylo třeba :(
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

26 Apr 2020, 18:03

Rafael o úbytku a hromadném mizení včelstev ubekuje a všemožně o tom i píše. A není sám.
Jenže vůbec není jasné co za tím je.
Jemu osobně předloni záhadně zmizlo už na podzim polovina z dvaceti včelstev. Správně zakrmených a připravených na zimu. A zbytek zmizel do jara.
Zmizel takovým způsobem, že zůstaly úplně prázdné úly. Ani jedna mrtvolka a zimní zásoby, (cca 300kg cukru), zůstaly úplně netknuté.
A takových včelařů bylo a je spousta. On vůbec s tím nebyl sám. Jak v místní ZO, celorepublikově i celosvětově.
*
Vlastně byl to jen takový čučkář:
Třeba tady, ten, oni, dopadli daleko hůř:
www.absinthemafia.com/viewtopic.php?f=1 ... &start=410
Screenshot_2020-04-26-17-50-28_20200426175841596.jpg
*
Ale i tak o nějaké vlastní Medovině, Medových likérech si už můžu nechat jen zdát. Nemám už na to, dědeček byl kdysi jedním ze zakládajících členů včelářského spolku, tradici obnovit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

včely

26 Apr 2020, 18:34

Zmizli, ako ze ich niekto ukradol, alebo zmizli,ze nejak zahynuli? U nas vcely na stromoch su,lebo susedia o dom dalej maju ule. Ale aj tak mam pocit,ze je vciel menej ako kedysi. Hlavne samotarky skoro vobec nemam.
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

včely

26 Apr 2020, 18:36

No a vciel je pravidelne menej stale potom,ked sused postrekuje:(
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

26 Apr 2020, 18:59

Ne, ne, žádné krádeže to nejsou a ani nebyly. Nemohly být.
Jednak, že se to poslední dobou stává v masivním měřítku, ukrást včely bez plástů je velmi nereálné. Navíc bez žádných poškozeních včelínů a tak..
*
A na zemědělce, jejích postřiky bych to taky vůbec nesváděl.
Jednak u mě v tom období nic nepěstovali. Jen dotační mulčované louky nebo trávní balíkované krmivo pro kravin.
A i kdyby tam něco chemického ošetřování nutného bylo, v desítkách km., co by asi na podzim stříkali????
*
Příčina hromadných úhynů včelek je podle mě někde úplně někde jinde...
Ale nerad bych se v tom směru pouštěl na "tenký led" konspirací a domněk.
(Něco ty včelky musí totálně dezorientovat, zblbnout, že vůbec opustí své úly a když už ano, že pak vůbec netrefi domů. Jen pro informaci pro nevčelaře - teplota pod +10°C je pro ně skoro smrtelná - zkřehnout a zahynou venku..).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

včely

26 Apr 2020, 20:13

No aj u nas sa mi zda ze je nejako malo vciel, takisto pod plne zakvitnutou ceresnou bolo skoro ticho :-( . Si pametam ze pred par rokmi to bol hukot.Tak som porobil domceky pre samotarky
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

včely

26 Apr 2020, 20:18

ariadna30 napísal:
26 Apr 2020, 18:34
Hlavne samotarky skoro vobec nemam.
Tak im porob domceky :-). Ja som minuly rok zbuchal taketo. Deti sa potesili, si ich hned podelili. A vcielky si ich nasli. Foto s vcielkami je z minuleho roka aj tento rok lietali :-)
Prílohy
Hmyzi domcek5.jpg
Hmyzi domcek6.jpg
Hmyzi domcek4.jpg
Hmyzi domcek4.jpg (108.74 KiB) 4789 zobrazení
kymzi domcek3.jpg
hymzi domcek2.jpg
hmyzi domcek1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

26 Apr 2020, 20:32

tak když nejsou na řepce, tak jsou prostě jinde na lepším v okruhu 5km. nebo je moc chladno a nelítají. včely sice mizí -kolapsy vlivem varroázy, ale stale jsme nejzavčelenejší země. podívejte se do LPISu http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ a zapněte si vrstvu se včelami a hned uvidíte kolik stanovišť kolem vás je.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď