Včely

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

08 Aug 2020, 16:35

Mimmo a jak je to v Bulharsku s medovinou, (vínem z medu)?
Vyrábí se tam, prodává, kupuje?
(Já ji kdysi dělal jen občas a jen pro sebe. Vzhledem k nákladům - ceně medu, byla neprodejná a ani jako dárek ji skoro nikdo patřičně neocenil).
*
Martin: krásně zanesený plást. Ale zavičkovaný možná až moc. To jsem moc rád neměl. I když na druhou stranu byla ta víčka moc dobrý materiál na medový likér.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

včely

08 Aug 2020, 17:29

Rafael napísal:
08 Aug 2020, 16:35
Mimmo a jak je to v Bulharsku s medovinou, (vínem z medu)?
Vyrábí se tam, prodává, kupuje?
U mě je to těžké. Já jsem velmi mírný konzument alkoholu a moc to nesleduji. Kdysi jsem byl z tohoto důvodu pověřován vedením podnikové komise prověřující hospodaření s lihem. Jinak by se asi nezjistilo, že laboratoř spotřebovala na ředění metyloranži 5 litrů lihu, přestože se to ředí vodou...
Medovina se určitě vyrábí i tady, ale nevyhledávám ji. Proto jsem se s ní nesetkal. Mnohem viditelnější jsou jiné alkoholy. Nedaleko u Dunaje jsou velké vinice a umělý železobetonový hrad (Chateau Burgozone), kde se prodává hodně kvalitního vína. V září se dá na našem obecním trhu koupit asi 20 druhů hrozna na víno a taky v pálenici neevidují, komu to vlastně pálí ovocný kvas apod. Na trhu jsem dnes viděl pět prodejců s měděnými kotli, které viditelně nebyly na domácí výrobu destilované vody. Česká republika, která produkci alkoholu eviduje a zdaňuje téměř důsledně, pak vykazuje daleko vyšší spotřebu alkoholu než země s mírnějším režimem.
Prílohy
Šato Burgozone 3.jpg
Šato Burgozone 3.jpg (33.48 KiB) 3213 zobrazení
Šato Burgozone 2.jpg
Šato Burgozone.jpg
Naposledy upravil/-a Mimmo v 09 Aug 2020, 08:43, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

09 Aug 2020, 07:01

Mimmo napísal:
08 Aug 2020, 14:09
konvalinka napísal:
02 Aug 2020, 07:25
Vlasatej má pravdu, ani tady u nás med není, zeptám se ještě známého-včelaře, ale švagr taky neměli nic :?
Asi máme štěstí, že je tu medu dost. Stále ho prodávají za výprodejní ceny. Bulharský med má vždycky trochu jinou barvu než ten český. Ale voní a chutná stejně.
Tak už jen ta jiná barva naznačuje že tam jsou úplně jiné snůškové poměry. Nakonec i cena :)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

včely

09 Aug 2020, 08:34

"Martin: krásně zanesený plást. Ale zavičkovaný možná až moc. To jsem moc rád neměl. I když na druhou stranu byla ta víčka moc dobrý materiál na medový likér"
Je to sice práce s odvíčkováním ale získám tím dost nového vosku o který je teď zájem. Někteří kolegové dělají s víček a medu v nich slušnou medovinu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

10 Aug 2020, 20:07

Co jsem tak vyšmejdil na včelářských forech, tak v roce 2011 se vosk vykupoval za cca 80Kč.

A dnes za cca 200Kč....

Dřívější ceny se mi zatím nepodařilo vyčenichat. Ale moc by mě zajímaly.
*
Ale co si tak vzpomínám, byl to spíš "odpad" vhodný jen k výrobě nebo výměně za mezistěny. Nikdy nás nějak nenapadlo ho jinak prodávat. Nevyplatilo se to a většinou se rozdal nebo vůbec netěžil....
*
A ještě mi furt straší v bývalé medovně nejmíň 50kg jen tak halabala ve voskovařiči, takovým tím starým cínovaným s trapézovým šroubem, získaným. Tzn., že není nijak vyčištěn, že je to jen takový polotovar.
*
Co myslíte, co s tím?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka

IP:  133.224

včely

10 Aug 2020, 22:17

Výkup je za 200 za kg vosku po srážce nečistot. Ve Žďáru si zařídí přepravu za 80,-Kč.

Některé včely, které se u mne živí na ovoci, nemají žluté proužky. To je u medonosné včely normální?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

11 Aug 2020, 07:05

ano je, buď jde o staré (odřené) včely bez chloupků, navíc existuje více plemen které se liší vzhledem. Třeba včela tmavá, kraňská, buckfast, vlašská atd. Některé mají odlišné třeba jen dva první tegrity.
Vosk vytavit, a vyměnit za mezistěny, nebo vytavit a prodat.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

včely

11 Aug 2020, 07:45

Vosk bych ještě jednou rozpustil v měkké vodě,dešťové nebo destilované, nechal vychladnout v plastových kýblích,ty je nutno podložit polystyrénem a přikrýt polystyrénem.Čím pomaleji tuhne tím se lépe oddělují nečistoty od vosku,ty se usazují na spodní části voskového koláče.Ty se pak po vychladnutí vosku druhý den odškrábnou.Pak se dá vosk buď prodat např.www.mezistěny-strazisko.cz nebo i jiným výkupcům,cca 200 kč/kg.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

11 Aug 2020, 22:09

Panenského vosku jsme zpracovávali minimum.
Většinou jen "bordel" ze starých plástů a vymacerovaná víčka.
A při druhém přečišťování vosku jsme vždy používali přídavek kyseliny sírové.
Tvrdost vody jsme nikdy neřešili..., ale třeba i když byla ze studny, i na ředění pálenek nebyla nevhodná a o její mineralizaci dodnes nic nevím, bylo to vždy bez problémů.
*
Ostatní "čisticí vosková činidla" byla použita jen velmi zřídka a spíš z jen pokusných důvodů.

*
Ale mě by fact zajímala ta stará výkupní cesta vosku. Proč jsme ho rozdávali, pálili anebo staré plásty dávali do kompostu....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

včely

12 Aug 2020, 09:37

Tvrdá vody obsahuje různé soli a sloučeniny, vosk pak není pěkně žlutý a tmavne do hněda.
Napísať odpoveď