Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

08 Okt 2022, 10:56

rony napísal:
08 Okt 2022, 00:35
Ceske stromceky, modre cedulky. Boli v dobrej kvalite, ale pozor automaticky mi poslali stromky uz nakratko ostrihane - ocividne sa chceli poistit aby to laik neposadil bez vyrazneho ostrihania.
Mne to ale vadilo, radsej si ich ostriham sam. Nabuduce ich poziadam aby nestrihali, len nevyhnutne ak treba pre zabalenie.
Možná se chtěli taky pojistit, aby laik odrůdu nešířil domácím štěpováním.
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

26 Okt 2022, 19:53

rony napísal:
08 Okt 2022, 00:35
Ceske stromceky, modre cedulky. Boli v dobrej kvalite, ale pozor automaticky mi poslali stromky uz nakratko ostrihane - ocividne sa chceli poistit aby to laik neposadil bez vyrazneho ostrihania.
Mne to ale vadilo, radsej si ich ostriham sam. Nabuduce ich poziadam aby nestrihali, len nevyhnutne ak treba pre zabalenie.
Mne to napr. veľmi vadí. Už som sa s tým stretol, v jednom zahradnictve, že buď ostrihajú, alebo sa klient vzdáva záruky.
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

10 Nov 2022, 14:00

Nebudem zakladať nové vlákno. Súvisí to s eshopom. Dnes som sa dozvedel, že niektoré eshopy davaju korene stromov do hydrogelu. Ze korene doslova ten hydrogel natiahnu, a následne výpestok vydrží 2 tyždne a absolutne nie je problem s transportom.
Máte s tým niekto skúsenosť ? Co je to zač?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

10 Nov 2022, 14:30

charles91 napísal:
10 Nov 2022, 14:00
Nebudem zakladať nové vlákno. Súvisí to s eshopom. Dnes som sa dozvedel, že niektoré eshopy davaju korene stromov do hydrogelu. Ze korene doslova ten hydrogel natiahnu, a následne výpestok vydrží 2 tyždne a absolutne nie je problem s transportom.
Máte s tým niekto skúsenosť ? Co je to zač?
Nebude to skôr len reklamný ťah ?
Hydrogel má schopnosť viazať vodu. Preto sa odporúča aplikovať ho pri výsadbe na korene alebo do ich bezprostredného okolia. Sú práce, ktoré potvrdili benefit takéhoto postupu - lepšie prežívanie resp. prosperovanie stromov v suchých lokalitách.
V prípade transportu si nie som istý efektom. Korene stromu potrebujú najmä vodu - rizikom je ich vyschnutie ešte pred výsadbou. Preto sa v predajniach 'skladujú' koreňmi zanorené do vlhkej pôdy, prípadne piesku či substrátu. Samotný hydrogel nie je voda - iba má schopnosť tú vodu absorbovať. Takže samotný hydrogel "natiahnutý" na korene 'prostokorenného' výpestku podľa mňa nejaký zázračný efekt mať nebude. Iba ak by dokázal 'stiahnuť' vodu aj zo vzdušnej vlhkosti, o čom dosť pochybujem, prípadne dokázal vytvoriť akúsi 'izolačnú vrstvu' proti vysychaniu. Samozrejme, hovorím o situácii, kedy korene výpestku zostávajú na vzduchu (teda mimo pôdy/piesku/substrátu). Efekt hydrogelu môže byť priaznivý v prípade, ak po jeho aplikácii korene zostávajú zanorené v pôde/piesku/substráte bez ich následného dostatočneho zvlhčovania. Podobne otázka transportu poštou - ak korene budú voľne na vzduchu, samotný hydrogel asi veľmi nepomôže. Ak by boli 'obalené' navlhčeným transportným médiom (niekedy sú to napríklad piliny), tak to priaznivý efekt môže mať. Jukka napríklad bežne predáva stromky kompletne zabalené v nepriepustnej igelitovej fólii - vrátane koreňov, ktoré sú vo vlhkom substráte.

Inak povedané - HYDROGEL je BEZ súčasnej dostupnosti VODY (vlhkosti) v okolí koreňov asi len 'placebo'. IH
Jirka61

IP:  13.168

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

10 Nov 2022, 16:38

Já tomu rozumím tak, že hydrogel je nasycený vodou a s kořeny je v sáčku. Zřejmě stačí malé množství, aby kořeny nevysychaly při přepravě. J.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

10 Nov 2022, 17:11

Jirka61 napísal:
10 Nov 2022, 16:38
Já tomu rozumím tak, že hydrogel je nasycený vodou a s kořeny je v sáčku. Zřejmě stačí malé množství, aby kořeny nevysychaly při přepravě. J.
Takto by to dávalo zmysel.
(Aj keď neviem, či až po dobu tých spomínaných 2 týždňov...). IH
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

12 Nov 2022, 14:07

Stromky jsou bez listů, takže jde hlavně o ochranu kořenů před vyschnutím. A vzhledem k ceně hydrogelu by to asi nikdo zbůhdarma nedělal. Mně starý hydrogel nešlo rozmočit do kuliček, ale udělal takovou gelovou hmotu, jako když se vařil škrob na prádlo v hrnci. A když vyschnul, zdál se hrnec prázdný. Ale po namočení zase gel.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

13 Nov 2022, 08:58

Ivan Hlavatý napísal:
10 Nov 2022, 14:30
charles91 napísal:
10 Nov 2022, 14:00
Nebudem zakladať nové vlákno. Súvisí to s eshopom. Dnes som sa dozvedel, že niektoré eshopy davaju korene stromov do hydrogelu. Ze korene doslova ten hydrogel natiahnu, a následne výpestok vydrží 2 tyždne a absolutne nie je problem s transportom.
Máte s tým niekto skúsenosť ? Co je to zač?
Nebude to skôr len reklamný ťah ?
Hydrogel má schopnosť viazať vodu. Preto sa odporúča aplikovať ho pri výsadbe na korene alebo do ich bezprostredného okolia. Sú práce, ktoré potvrdili benefit takéhoto postupu - lepšie prežívanie resp. prosperovanie stromov v suchých lokalitách.
V prípade transportu si nie som istý efektom. Korene stromu potrebujú najmä vodu - rizikom je ich vyschnutie ešte pred výsadbou. Preto sa v predajniach 'skladujú' koreňmi zanorené do vlhkej pôdy, prípadne piesku či substrátu. Samotný hydrogel nie je voda - iba má schopnosť tú vodu absorbovať. Takže samotný hydrogel "natiahnutý" na korene 'prostokorenného' výpestku podľa mňa nejaký zázračný efekt mať nebude. Iba ak by dokázal 'stiahnuť' vodu aj zo vzdušnej vlhkosti, o čom dosť pochybujem, prípadne dokázal vytvoriť akúsi 'izolačnú vrstvu' proti vysychaniu. Samozrejme, hovorím o situácii, kedy korene výpestku zostávajú na vzduchu (teda mimo pôdy/piesku/substrátu). Efekt hydrogelu môže byť priaznivý v prípade, ak po jeho aplikácii korene zostávajú zanorené v pôde/piesku/substráte bez ich následného dostatočneho zvlhčovania. Podobne otázka transportu poštou - ak korene budú voľne na vzduchu, samotný hydrogel asi veľmi nepomôže. Ak by boli 'obalené' navlhčeným transportným médiom (niekedy sú to napríklad piliny), tak to priaznivý efekt môže mať. Jukka napríklad bežne predáva stromky kompletne zabalené v nepriepustnej igelitovej fólii - vrátane koreňov, ktoré sú vo vlhkom substráte.

Inak povedané - HYDROGEL je BEZ súčasnej dostupnosti VODY (vlhkosti) v okolí koreňov asi len 'placebo'. IH
S hydrogelem byla prováděna řada pokusů. Čekalo se, že po vysazení zadrží dešťovou vodu a v suchu ji předá kořenům. To se nepotvrdilo. Hydrogel vodu váže, to je pravda, ale rostlinám ji příliš ochotně neodevzdává. Obalení kořenů hydrogelem může mít jistý efekt - Na vzduchu brání kořeny před vyschnutím a taky může chránit malé kořínky před mechanickým poškozením.
Jako placebo mi přijde dost drahý.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

13 Nov 2022, 10:10

Letos při výsadbě jsem ke kořenům stromků dal zhruba 3kg Alginitu, který krom jiného taky váže vodu. Zázraky nečekám, ale za cenu 400 Kč za 30kg zklamání nebude takové, jako u Hydrogelu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Odkiaľ kupujete ovocné stromy - eshop

14 Nov 2022, 11:47

Predáva nejaký e-shop jabloň Desert (ideálne na MM106)?
Mne sa nepodarilo nájsť ani jeden.
Vopred vďaka za prípadné tipy.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď