Límcovka obří

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Límcovka obří

27 Jún 2022, 17:25

Na rozdíl o hlívy se mi s ní velmi "zadařilo".

Pěstoval jsem ji na spařené slámě. Jenže zase katastrofa. Neměl jsem dost kompostu tak jsem si na zakrytí substrátu vypomohl pískem. Žlutým, stavebním.
Nebyl to vůbec dobrý nápad..

Neskutečná úroda obrovských plodnic která zdálky připomínala pravé hřiby.

Jenže ten písek do těch plodnic nějak zarostl a žádné jídlo z nich se nedalo žrát.
Všechny skřípaly mezi zuby.
Naposledy upravil/-a Rafael v 27 Jún 2022, 17:30, upravené celkom 1 krát.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Límcovka obří

27 Jún 2022, 17:28

Límcovku jsem pěstoval 1x, a to roku 1978. Nic mi nevyrostlo, tak jsem to všechno vyhodil na hnůj. Tam se za pár týdnů plodnice objevily, zrovna, když jsem z lesa nesl plný koš hřibů.
Jitka
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Límcovka obří

27 Jún 2022, 21:35

:D To je jako moje žampiony, rostou, ale červavé.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Límcovka obří

22 Aug 2023, 21:43

Dnes přivezena Vari Honda vlečka posekané slámy z pole a objednána sadba límcovky obří.
Tak jsem zvědav.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Límcovka obří

25 Aug 2023, 16:38

Pozor, toto není žádný návod, jen OT román. A beztak katastrofický s velmi špatným koncem.
*
Krok první - získat sadbu.
Většinou nebyla skladem, vyprodána a tak. Nakonec se podařilo.

Krok druhý - jak to zaplatit?
Platba předem bankovním převodem se mi moc nelíbila, ale nakonec jsem to zkousnul.

Krok třetí:
Způsob dopravy. Dilema. Nakonec zvoleno nějaké DPD.

Krok čtvrtý:
Potvrzující email přišel vzápětí. Další až druhý den ve znění budeme doručovat zítra odpoledne. Nic se nestalo. Večer přišel další email, že to nestihli, ale zítra to určitě přivezou.
Chtěl jsem odpovědět, že je to živá sadba hub, tak aby to nenechali někde usušit. Email No reply a telefon hluchý. Měli už po pracovní době.

Krok pátý:
Dnes email a sms, že zásilka je na cestě a že ji mám čekat od 13 - 14 hodin.

Krok šestý:
Už vám to vezu. Za chvíli jsem u vás. Já poděkoval a chtěl upřesnit cestu. Bylo to odmítnuto slovy, že má přece navigaci.

Krok sedmý:
Telefonát já jsem nějak zabloudila a potřebuji poradit. Vysvětlil jsem cestu, všechny možné orientační body a u cesty dál čekal.
Další telefonát a další upřesňování.
A další a další telefonáty z kterých jsem pochopil, že je zásilka ode mne na hony vzdálená.

Krok osmý:
Jel kolem příbuzný s nějakým velkým bagřím strojem a jsme se zakecali. A do toho další telefonát. Už hodně vzteklý a ve smyslu, že to vzdává a že to veze na nějakou základnu nebo výdejní místo a ať si to vyzvednu někdy tam.
Já na na to, že je to živá sadba a nemusela by to přežít. Odvětila, že ji to nezajímá a že nemá čas, že má auto plné zásilek a už i tak bude mít s jejich prodlením velký problém.
Anebo ať si proto přijedu, že chvíli počká na náměstí. Jenže žena byla v práci s autem a na náměsti, vlastně náves to mám přes tři kilometry.

Tak mě napadlo, že když stojí na té návsi, tak ať to nechá na poště. A ona, že prý to nejde a vůbec spousta výmluv měla.
Kuwaa fix, se mi chtělo říct, vždyť je ta zásilka zaplacená tak o co vám jde? Ale slušnost mi to nedovolila.

Nakonec jsme se domluvili, že teda ano, ale ať to na té poště domluvím. Ale, že počká max. 15 minut. Jenže já v telefonu neměl číslo, tablet s internetem měla žena v práci a na modemu PC došla data a funguje jen EDGE nebo něco takového neskutečně pomalého.

Nakonec mi pomohl ten příbuzný který měl z toho neskutečnou srandu a v telefonu internet a našel mi t.č. na tu poštu. Paní mě tam zná až moc dobře díky té samotě a problémy s doručováním, tak byla ochotná. A dokonce slíbila, že ten balíček dá do spodu ledničky. A navíc mě ještě upozornila, že v pondělí otevírají až v 10 hod. tak abych tam nejel zbytečně brzo.

Tak jsem ještě zavolal doručovatelce, že mám vše domluveno. Dobrá tedy, jdu to tam dát a pak ještě nějaké omluvné kecy z obou stran..
A nakonec telefonát z pošty. Balíček je už u nás v ledničce.
*
*
Mám z toho takové nějaké rozporuplné pocity a tuším, že i ten můj druhý pokus o pěstování límcovky obří nedopadne dobře a budu muset požádat admina o přesunutí do tématu Katastrof.
*
A ještě jedna věc mě napadla. Samozřejmě pozdě. Vlhká podhoubím se rozkládajíci sláma bude zřejmě přitahovat, nebo se stane líhništi plžovitých hnusáků.

Nějak mě to prvotní nadšení začíná přecházet.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Límcovka obří

28 Aug 2023, 14:17

Krok devátý:
Byl jsem na poště ihned poznán a sadba už je doma. A měly ji tam zřejmě i v ledničce jak slíbily. Tak nějak ze slušnosti jsem jim tam nechal nějaký sladký prezent.

Krok desátý:
Sláma pod kroucenou lískou, má to být ve stínu, se poněkud slehla. Chtělo by ji přidat. Jenže zemědělci už to pole zorali a není kde další nahrabat.

Krok jedenáctý:
V balíčku byl přiložen i velmi pěkně zpracovaný návod k pěstování. Lepší jsem snad nikdy nečetl. Jenže malým písmem tak jsem ho luštil venku na terase s lupou. Naskenovat nešel protože ta elektronická bestie mi furt nefunguje. A tak se s ním ani nemůžu podělit.
*
*
Něco mi tak nějak říká, naznačuje, že ta akce zas nedopadne dobře. Když ji už od samotného počátku provázejí takové problémy.
A budu muset požádat admina aby to celé přesunul do Katastrof.
Anebo rovnou ty mé blbosti smazal.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Límcovka obří

06 Sep 2023, 11:03

Zasazeno, sláma naočkována.
Límcovka-sadba.jpg
Rozmočená sláma pod lískou.jpg
Rozmočená sláma pod lískou.jpg (79.32 KiB) 628 zobrazení
Ale chtělo to udělat dřív.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď