Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 22:29

larix napísal:
17 Jan 2022, 21:12
To je možné ale nikdy sa mi to nestalo. Dôraz dávam na slovo "primerane". Jemné nariedenie liehom (stačí na "hladinu"vosku v plnom tégliku naliať 3-5 mm liehu a nechať odstáť pár mesiacov) zabráni výraznému tuhnutiu pri nízkych teplotách. Na viskozitu pri vyšších teplotách (20°C +) to nemá až taký výrazný vplyv, že by bol vosk nepoužiteľný (pod vplyvom gravitácie nesteká). Používam vosk "Jenten U".

V iných prípadoch to neviem posúdiť ale asi nie je problém nariediť si vosk osobitne pre zimné použitie a na teplejšiu časť roka si nechať pôvodnú konzistenciu.
Určitě je to možné, jak píšete. Když mi vosk ztuhl, zahřál jsem jej a pak doředil lihem. Problém je, že dnes se běžně prodává líh 63%ní a to je dost málo. Při naředění a zchladnutí hydrofobního vosku se na něm někdy vysrážely kapičky vody a přilnavost ke dřevu se zhoršila. Za tím účelem jsem si sháněl absolutní alkohol nebo aspoň 96% líh, tam problém nebyl. Větší problém byl se sháněním a cenou takového lihu. Nejdřív jsem si vosky vyráběl z pryskyřice, kalafuny, loje, popela, fermeže, aj. později jsem kupoval německý vosk od dr. Stähler:
http://www.zahradni-e-shop.cz/steparsky-vosk-pomona
Po prvním máznutí Tervanolem všechny pokusy s pryskyřičnými vosky rázem utichly.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

18 Jan 2022, 10:34

- Áno, nie je lieh ako lieh, to som zabudol podotknúť. Ja som použil medicínsky "denaturák" z lekárne (Spiritus concentratus), myslím, že má 86% koncentráciu, ak si dobre pamätám.

- Mám iba 15 mladých ovocných stromov a 2 staré, takže spotrebu vosku mám minimálnu (hoci ho občas používam aj na ovocné kry a okrasné dreviny). Vosk používam prevažne iba pri zimnom reze jadrovín. Nevrúbľujem a vo vegetačnej sezóne používam radšej balzam. Cena liehu teda u mňa nehrá úlohu.

- Momentálne používam balzam Bio Plantella Arbosan ale zdá sa mi, že je to iba predražená akrylátová farba v odtieni kaki bez nejakých ďalších účinných látok. Kedysi som dostal na jednej prezentačnej akcii dokonalý (pre mňa) balzam, mal takú želatínovo-gumovitú konzistenciu - veľmi dobre sa s ním pracovalo a okrem toho nádherne voňal ako jedľová živica (niekedy som ho v dielni iba tak otvoril a privoňal :-) ), takže určite v ňom boli nejaké hojivé alebo dezinfekčné látky (terpentín?). Raz som ho videl v predaji v hypermarkete, tak som si myslel, že to je niečo úplne bežné. Keď som ho minul (obal som samozrejme vyhodil), v hypermarkete sa už nepredával a ani za svet neviem prísť na to, kto bol výrobca a kde by som ho kúpil. Niekoľkokrát som kvôli tomu prehľadával celý internet aj darknet :-)
Vďaka za tip na Tervanol, vyskúšam...
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

18 Jan 2022, 18:57

Toto je skôr tip do kuchyne.
Jablká, ktoré strácajú pekný výzor alebo sú už za svojím konzumným optimom (zvráskavená šupka, drobnejšie defekty a pod.), je možné spracovať tak, že z nich spravíme "jablkovú kašu". Robím to tak, že nakrájam tieto jablká na menšie kúsky a nechám ich zomlieť v takom elektrickom 'mlynčeku' (jeho súčasťou je asi 1-litrová nádoba, na dne ktorej rotujú 2 ostré nože). Vznikne jemná kaša, akoby jablkové pyré, veľmi podobné detskej výžive. Akurát tam nie je cukor a konzervačné látky. Je to veľmi chutné, prekvapivo sladké a všetky súčasti surových jabĺk tam zostávajú v nezmenenej forme, zmení sa len 'skupenstvo'. Je to spôsob, ako využiť aj tie jablká, ktoré už nevyzerajú najlepšie, a tiež spôsob zatraktívnenia jabĺk ako potraviny pre deti, ktoré ich v "prirodzenej forme" práve nemusia (čo u nás ale ani náhodou nehrozí 😀). Mohol by to byť aj postup uľahčujúci konzumáciu jabĺk ľuďom, ktorí majú problémy s ich trávením pri 'klasickej' konzumácii, prípadne už nemajú chrup (či už dočasne, alebo trvale) v práve funkčnom stave. Samozrejme, je možné robiť aj rôzne zmesi rozmixovaním v jednej 'várke' nakríklad jabĺk s hruškami, jabĺk s hurmikaki, alebo jabĺk s mrkvou atď. Prípadne takéto 'pyré' využiť v kuchyni aj iným spôsobom, než priamou konzumáciou.
(Na fotkach je produkt pripravený z jabĺk odrôd Telse a Lotos, ktoré mali byť (ale neboli) už zjedené vzhľadom na ich 'shelf-life'. Pyré z nich bolo ale výborné). IH

20220118_172129.jpg
20220118_172139.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

18 Jan 2022, 21:39

Při větších ořezech, ať už výchovných nebo zmlazovacích nebo průklestech se mi nechtělo patlat se se štěpářskými vosky. A taky i kvůli jejich ceně a potřebném množství.

Začal jsem používat ty nejlevnější Latexy, Balakryly a podobné vodou ředitelné "eko" opičárny které bych k jiným nátěrům kvůli jejich pochybné trvanlivosti a ochraně na nic jiného nepoužil.

A někde jsem kdysi četl, že na hojení větších řezných ran má vliv i barva jejich nátěrů. Že nejlepší výsledky byly pozorováním a výzkumem zjištěny když byly stejné jako barva kůry. Kvůli slunci, ohřívání od něj.
Tak jsem se pomoci práškových malířských barev snažil dosáhnout odstínu kůr.

Jestli to má nějaký racionální praktický základ nevím. Ale z estetického hlediska je to určitě pěknější než bílou barvou zapatlaný strom.
*
Ještě jsem do těch svých patlanin přidával růstový stimulátor AS-1 a zbytky všelijakých fungicidů. Takových co mi zrovna zbyly. A jen tak nějak od oka, oboje tak nějak přiměřeně. Myslím, že tím nebylo co zkazit.
*
Akorát v případě delšího uskladnění, jak ta opičárna přešla delším mrazem, což se na chalupě občas stalo, srazila se a stala se v další sezoně už špatně použitelnou.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

18 Jan 2022, 22:14

Rafael napísal:
18 Jan 2022, 21:39
A někde jsem kdysi četl, že na hojení větších řezných ran má vliv i barva jejich nátěrů. Že nejlepší výsledky byly pozorováním a výzkumem zjištěny když byly stejné jako barva kůry. Kvůli slunci, ohřívání od něj.
Tak jsem se pomoci práškových malířských barev snažil dosáhnout odstínu kůr.
Používám nějakou starou německou akrylovou barvu, na plechovce má značku modrého anděla, tmavě hnědou, RAL 8017, není to přesně barva kůry, ale vypadá to dobře.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

19 Jan 2022, 11:26

Malá poznámka k broušení nožů. Opravdické roubovací a očkovací nože jsou broušeny jednostranně. Dvoustranný brusičský přípravek se na ně tedy nepoužívá. Oboustranně broušené nástroje nezavrhuji, ale sám používám jen občas žiletku na velmi tenké rouby.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

19 Jan 2022, 19:26

fazeta, japonský kameň, škandinávsky výbrus, konvex, dlátový výbrus, balická krivka.
Človeče, štepenie stromov asi nie je úplne o tomto. Na to netreba vedomosti majstra nožiara.
Zaštepím aj s kuchynským nožom, ktorý si obtiahnem o kadejaký kameň, alebo starý tanier. No sú ľudia, ktorým ani majstrovsky nabrúsený nôž nepomôže a jak to patlajú, tak to patlajú, ujateľnosť majú mizivú.
Je to rovnaké ako s kosením. Dobrý kosec odkosí aj s horším " riadom". Nemehlu môžte dávať do ruky aj prvotriednu rakúšanku a nič z toho nebude.
Samozrejme každý si vyberie a použije ten lepší riad. Len to nie je to najdôležitejšie. Osobne preferujem jednostranné brúsenie.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

19 Jan 2022, 21:37

EL Edgar napísal:
19 Jan 2022, 18:09
.
El Edgar: To "samovymazanie" bolo podľa mňa zbytočné. Netreba sa nechať znechutiť. Váš príspevok bol pre mňa oveľa prínosnejší, než ten nasledujúci, ktorý Vás asi k tomu primäl. Takéto reakcie sú na fórach bežné, s tým treba rátať a trochu zvýšiť "rezistenciu". Neprestávajte !
("What can't be cured must be endured"). 🙂 IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

19 Jan 2022, 22:30

IH👍👍
Ale mozno to EL Edgar zmazal.omylom😀
Ja uz som si minule hovorila ze ked citam mala by som si robit printscreeny lebo semtam tu nieco zmizne😀😀
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

19 Jan 2022, 23:25

ariadna30 napísal:
19 Jan 2022, 22:30
IH👍👍
Ale mozno to EL Edgar zmazal.omylom😀
Ja uz som si minule hovorila ze ked citam mala by som si robit printscreeny lebo semtam tu nieco zmizne😀😀
Naštěstí když něco zmizne, má to na svědomí autor a ne nějaký Velký bratr, který všechno sleduje...
Napísať odpoveď