Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Jitka
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 13:31

Dotaz zněl na vestu s kapsami, tak to mělo být vodítko. Když se přidá mobil, klíče a dvoje brýle, tak dvě kapsy nestačí.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 14:32

charles91 napísal:
23 Jan 2022, 12:29
Hľadam 2 zlepšováky, tipy.

1. Ako nosíte všetko drobné náradie (pílku, nožnice, vosk, dezinfekciu, atď ) na záhradu ?
Daval som si to vždy do vedierka, no minule som ho nevedel nájsť, tak som si povedal, že si musím niečo na ten účel zadovážiť.

Niekto tu spomínal, že ma taku vestu, kde všetko dá. Neviem to najsť. Aká je to vesta ? Nejaká vyrobená s viacerými vreckami ?
Alebo nemáte nejaký tip na to ? pozeral som,ci nevyrobím jednoduchý drevený box "Wooden tool box".

2. Druhý zlepšovak čo hladám - Ako skladovať jablka ak nie je pivnica ? Na juhu Slovenska možno viete skladovať v garáži, no u nás na severovýchode je to nemožné. Máme letnú kuchnu aj sypanec, ale vždy koncom decembra prídu mrazy okolo -18 st., kde tie jablka aj v tých stavbách aj ked su zakryté zmrznu.
Mám aj podzemnú pivnicu, ale tam skladujeme zemiaky a zeleninu.
Hladam nejaký tip, ako tie jablka uchrániť pred zmrznutím - nejaké polystyrenové bedne. Alebo ako ich skladovať v pivnici aby nechytili pachuť.

Známy skladuje jablka v studni, ktorú nepoužíva. Ma spravený taky drevený tanier, tam poukladá debničky a spusti do polovice studne. Jablka mu vydržia bez problémov do júla. No ja studnu používam, jablka by mi tam zavadzali.
1. Dřív jsem používal na roubování tašku s mnoha kapsami. Beztak jsem se v ní přehraboval dlouho. Nyní beru mělký oválný košík, kde všechno vidím. Vestu nebo bundu mám taky. V jedné kapse nůžky, v druhé skládací pilku.

2. Polystyrenové bedny se s výhodou použít dají, ale mnoho ovoce se do nich nevejde. Hodí se na balkon pro lidi z paneláku, co si přivezou jablka na 2-3 týdny z chalupy.
Poučka, že ovoce by se nemělo skladovat s bramborami a zeleninou kvůli pachům mi přijde opisovaná ze starých knih. Skladovaly se tehdy brambory a řepa pro dobytek, hnilé se vynesly až na jaře. Zkuste uskladnit jablka spolu se zeleninou (co nejdál od sebe) a pak je ochutnejte. Nemyslím si, že poznáte jakoukoli pachuť.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 15:18

1. k nůžkám: využil jsem nějakou slevu, tuším to bylo v Kauflandu a za 69,-/ za kus jsem koupil 10ks "no name" zahradních nůžek a rozmístil tam, kde něco stříhám.
2. někdo mi říkal, že ke skladování jablek vloni koupil chladničku A++ 330l objemu a ta nejlepší jablka má v ní uskladněná v igelit. pytlích v bedýnkách při teplotě +2°
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 17:42

vysloužil napísal:
23 Jan 2022, 14:32
Poučka, že ovoce by se nemělo skladovat s bramborami a zeleninou kvůli pachům mi přijde opisovaná ze starých knih. Skladovaly se tehdy brambory a řepa pro dobytek, hnilé se vynesly až na jaře. Zkuste uskladnit jablka spolu se zeleninou (co nejdál od sebe) a pak je ochutnejte. Nemyslím si, že poznáte jakoukoli pachuť.
Ale áno, pachuť poznať je. U chuťovo výrazných, pikantných jabĺk, jak je Topáz, sa to ešte dá, pretože vlastná chuť jabka je výrazná. U chuťovo jemných jabĺk s nevýraznou, "čistou" chuťou je to taká hrôza, až sa vám to nechce jesť. No ale furt lepšie jak zo supermarketu.
Mám v pivnici bohužiaľ jablká a zeleninu spolu. Minulú sezónu bolo menej zemiakov, zato veľa cvikly. No a jablká už koncom novembra chutili jak cvikla. Takže jabka naozaj naberajú cudzie vône veľmi ľahko.
Trochu sa to dá zlepšiť balením jabĺk do papiera. Do papierového desiatového vrecka vojde akurát 6 jabĺk. Definitívne riešenie je až vybudovanie druhej pivnice pre ovocie. Alebo sa dá prebudovať stará kamenná stajňa a pod. Libor
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 19:23

My máme ve sklepě jablka sice v jiné místnosti jak zeleninu, hlavně brambory, ale jsou odděleny jen zdí, bez dveří. Ovlivnění chutí nepozoruji.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

23 Jan 2022, 20:18

Používám při řezu ovocných stromů kapsu na opasek. Něco jako je toto:

https://www.naradiprofesional.cz/129080 ... a-hrebiky/

Na nůžky, pilku a nějaké drobnosti to stačí, ale nemám kam dát velké pákovky, které občas používám. A pak musím ze žebříku dolů.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

12 Feb 2022, 00:49

Vďaka za rady, skúsim pohľadať niekde na povale v letnej kuchyni nejaký košík, ktorý ošetrím lanovým olejom.

Inak ked sme pri oleji stará známa vychytávka, aj ked nie do záhrady, ale možno záhradných a hospodárskych stavieb. Týka sa klasického vapenneho nateru - z vapenného mlieka.

Do vapenného mlieka sa niekedy pridavalo mlieko, aby bol nater viac oderuodolný, neskor sa už pridaval prave lanový olej prípadne upravený tepelne lanový olej tzv. Fermež.

Proti oderu je doležitá vlhkosť pri nanašaní, preto pri bielení sa nikdy neováralo okno aby lepšie schlo . To robia ľudia často chybu. Okna treba nechať zavreté, aby sa vlhkosť držala. Vápenná omietka tak lepšie vyzreje spolu s CO2 na uhličitan vapenatý.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

01 Máj 2022, 11:50

Nemám z čoho robiť stiepky na rozloženie ohňa - či už pri opekačke, alebo v peci.
Preto na jar pozberám po orezaní stromov tenšie "halúzky" - niekolko bedniciek. Do zimy to preschne, a potom to používam pri rozpaľovaní ohňa.

Je to rýchle, a účelne.
Ako papier sa mi osvedčil kartón od vajec. Ktoré tiež nedavam do zberu, ale zberám na tento účel.
20220423_143450.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

01 Máj 2022, 16:04

Dělám to taky tak a mimořádně se mi to osvědčilo. Kdysi jsem velmi levně získal větší množství zeleninových bedniček a zbavil se štěpkodrtiče. Těžký neforemný stroj který se v mých podmínkách vůbec neosvědčil. Štěpka a drť taky ne. Blbě se to sušilo,uskladňovalo, chytalo to plísně a tak.

A při káceních a větších prořezech se větvičky musely stejně k drcení upravit. Stejně jako k pálení na hromadě rozmělnit. Jak to bylo naježené blbě se to zapalovalo a špatně hořelo.

A protože nerad sekám dřevo, nejen na podpalku, tak jsem to začal dělat jak charles91. Tenké výhony, větvičky včetně réví apod nastříhat, nalámat a do bedniček s nimi. A ty hrubší k cirkulárce.

Zpočátku jsem byl terčem posměchu, i od vlastního bráchy, ale časem se to rozšířilo a dělají to tak skoro všichni.

A ti co to ještě nedělají s tím určitě kvůli energetické krizi brzy začnou. Teda pokud mají zdroj a topidlo na tuhá paliva.
*
Aktuální foto z likvidace už delší dobu mrtvých Korejských jedlí.
To se sušit nemusí a nepotřebuje to žádný jiný podpalkový materiál. A dá se to celkem rychle a efektivně lámat v rukách.
Podpalovač.jpg
Podpalovač.jpg (33.36 KiB) 1647 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

01 Máj 2022, 18:14

"A ti co to ještě nedělají s tím určitě kvůli energetické krizi brzy začnou"
Kvoli energetickej krize sa asi viaceri premenime na zalesakov 😀
Napísať odpoveď