Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

16 Jan 2022, 12:56

Rád by som založil vlákno, kde by sa zdieľali nejaké tipy, triky vychytávky do záhrady. Všetko čo vie uľahčiť, spríjemniť alebo skrátiť prácu. Netradičné využitie tradičných vecí, recenzie na náradie, alebo doma vyrobené výrobky.

Zopár mojich:
1. Skladací meter – určovanie uhlov pri reze

Vlastná vychytávka. Pri zapracovaní kostrových konárov a skracovanie stredníka si sem tam overím uhol skladacím metrom, kde mam zaznačené fixou uhly. Da sa to použiť aj pri zakladaní druhého poschodia. Prvé 4 roky pri reze stromu často používam. Značne to eliminuje predčasné druhé poschodie pri výchovnom reze.

2. Tekvicový olej na náradie

Úplne náhodou sme mali doma starý tekvicový olej, ktorý som si nechal v letnej kuchyni na nejaké mazanie do náhody.
Zistil som, že ide o najlepší olej na ochranu proti korozii záhradného náradia. Olej netuhne ani pri nízkych teplotách a nie je vysychavý. Taktiež pri náhodnom styku s potravinou je neškodný. (Mazanie vreckového nožíka)

3. Odlamovák na vrubľovanie a očkovanie

To nie je moja vychytávka, bola uvedená na starom fóre. Kupil som si ten najtenší odlamovák na očkovanie, a tým že je tenší ako nož, sa s nim pracuje veľmi dobre. Klasicky odlamovák používam sem tam na vrúbľovanie.

4. Nož opinel

Poznáte to, ked na záhrade treba odrezať nejaký spagát, zacistiť niečo na strome atď.
Na vsetky tie práce som si zadovažil opinel Carbon No 6 . Veľmi ľahko sa brúsi. Jeho nevyhoda je akurat že vo vlhku sa tahšie otvára. Na internete je mnoho rád ako ho ošetriť aby sa to nedialo.

Dá sa použiť aj na vrúbľovanie – stači vybrúsiť na jednu stranu.

5. Alpa Lesana 70 % na dezinfekciu naradia

Už som to spomínal, po jednej skutočnosti s jednou škôlkou dnes už dezinfikujem náradie od stromu k stromu. Používam Alpu Lesanu. Obyčajná alpa ma 60 %, preto je menej účinná ako Lesana. Účinkuje na baktérie (okrem sporovitých baktérii) a vírusy.

6. Vak na vodu do fúrika
Zadovážil som si pred 2 rokmi vak na vodu do klasického fúrika. Vak ma 80 l. Naplní sa vodou, odvezie na miesto kde treba, a pomalým dvíhaním fúrika sa vylieva.
Ja plním s ním na záhrade starú zinkovú vaňu, ktorá slúži ako úschova vody na polievanie. Da sa tak aj priamo s fúrikom polievať stromy.

Nejaké Vaše vychytavky ?
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

16 Jan 2022, 20:09

Ten olamovak pouzovam na vrublovanie aj ja :-) Mam aj vrublovaci nozik, ale ked je nieco tensie tak vezmem olamovak :-)
Akurat som si ale k nemu dokupil kvalitne nahradne cepielky, a nepouzivamto to blato co je k olamovaku od vyroby.
Uz ja ja desinfikujem naradie od stromu k stromu, pouzivam Sanogarden, ked sa minie tak mozno prejdem na nieco alkoholove :-)
Peto
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

16 Jan 2022, 20:31

Na brúsenie noža na stepenie používam presne tento kuchynský brusic vytvorí veľmi dobre ostrie ...Obrázok

Na dezinfekciu alkohol ..dávam ho do takejto sprejovej fľaštičky ..je to praktické a lacné
Obrázok
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

16 Jan 2022, 21:36

Jako starý domácí kutil s dobře vybavenou dílnou bych se měl za něco podobného jako toto stydět:
brousek-na-noze-a-nuzky-16991-f16991_20220116212519565.jpg
brousek-na-noze-a-nuzky-16991-f16991_20220116212519565.jpg (7.34 KiB) 2428 zobrazení
Jenže bydlím už jinde a do dílny daleko.
A ten ostřič je díky karbidovým destičkám skoro nezničitelný. Anebo se dají pootočit.
Brousím s ním na koleně nože, nůžky, motyky, rýče a dokonce i kosu.
*
*
A ještě mě napadlo toto:

- Při bodové aplikaci neředěného, nebo minimálně zředěného Roundupu ho barvím razítkovací barvou

- při trochu větší aplikaci se mi osvědčily prázdné ruční postřikovače od nejrůznějších kuchyňských čističů. A ač to tak výrobcí nebylo myšleno, vydrží kupodivu hodně. A dobrou službu dělají i v této covidové době. Anebo k postřiku zamrzlých oken. V autě to máme teď pořád

- plastové injekční stříkačky nebo klasické oční kapátko je taky dobře použitelné. Třeba i pro odměřování při ředění všelijakých postřiků
*
Ještě jsem uvažoval naplnit starý klasický lihový fix herbicidem, ale nevyzkoušel jsem to, tak nevím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

16 Jan 2022, 23:39

Peb napísal:
16 Jan 2022, 20:31
Na brúsenie noža na stepenie používam presne tento kuchynský brusic vytvorí veľmi dobre ostrie ...
Odporúčam keramiku - napr. brusku s keramickým kolieskom (napr. fiskars solid, alebo xsharp) , do ktorého dať trochu vody. Dajú brúsiť aj sekery na štiepanie dreva. Brusi to daleko lepšie. Aj ked na vrubľovanie sa odporúča nož brusiť z jednej strany, pre hladký rez.
Medzi nožiari je keramika všeobecne veľmi vychválená, len je dobré prv z naradia odstrániť mastnotu.

Trik - brusenie na keramickej salke, tak, že sa otoci spodnou stranou
(https://www.youtube.com/watch?v=cFjaWnN ... allyZilber)

Tip : Na občasne brusenie ak nemáte doma brusne kamene, stačí kúpiť brúsne papiere - od 200 - 1500 grit, a prípadne zakončiť kožou.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 09:37

Když jsem používal klasický štěpovací vosk, naplnil jsem s ním skleničku od léků a tu jsem nosil v kapse u kalhot. Vosk tak byl vždy teplý a vláčný. Dnes používám Tervanol, ten zahřívání nevyžaduje. Malou nádobku s ním naplním taky, abych nemusel nosit kilovku balzámu po zahradě.
Kdo pracuje se dřevem, oblíbil si jistě expanzní PU lepidlo. Problém je, že v načaté a opakovaně otvírané a používané nádobě i kartuši za čas drahé lepidlo ztvrdne. Proto s ním naplním 20ml injekční stříkačku. Dobře se lepidlo aplikuje a když časem ztvrdne, není to žádná velká škoda.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 12:30

Štepársky vosk sa dá riediť liehom. Ak sa primerane nariedi, vydrží vláčny aj pri -15°C, odskúšané.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 14:14

Peb napísal:
16 Jan 2022, 20:31
Na brúsenie noža na stepenie používam presne tento kuchynský brusic vytvorí veľmi dobre ostrie ...Obrázok

Na dezinfekciu alkohol ..dávam ho do takejto sprejovej fľaštičky ..je to praktické a lacné
Obrázok
tyhle plastové lahvičky s ručním rozprašovačem užívám také, jen trochu menší, 30ml, např. od ústního dezodorantu Alpa-dent. Jako rychlé použití dezinfekce zahradních nůžek, já užívám neředěnou slivovici 67%, nebo i jako dezinfekci na ruce X covidu v kapesním provedení.
Stejně tak tyhle malé lahvičky s rozprašovačem fungují i při naplnění olejem k rychlému promazání nepřístupných částí. Walter
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 19:53

larix napísal:
17 Jan 2022, 12:30
Štepársky vosk sa dá riediť liehom. Ak sa primerane nariedi, vydrží vláčny aj pri -15°C, odskúšané.
Když se ale klasický vosk naředěný do vláčné konzistence pro -15 st zahřeje na jaře na +20 stupňů, stane se tekutým.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Tipy, triky, Vychytávky do záhrady

17 Jan 2022, 21:12

To je možné ale nikdy sa mi to nestalo. Dôraz dávam na slovo "primerane". Jemné nariedenie liehom (stačí na "hladinu"vosku v plnom tégliku naliať 3-5 mm liehu a nechať odstáť pár mesiacov) zabráni výraznému tuhnutiu pri nízkych teplotách. Na viskozitu pri vyšších teplotách (20°C +) to nemá až taký výrazný vplyv, že by bol vosk nepoužiteľný (pod vplyvom gravitácie nesteká). Používam vosk "Jenten U".

V iných prípadoch to neviem posúdiť ale asi nie je problém nariediť si vosk osobitne pre zimné použitie a na teplejšiu časť roka si nechať pôvodnú konzistenciu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď