Počasí 2022

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Počasí 2022

19 Dec 2022, 18:39

U nás to dnes bylo podobně. V noci -15 stupňů, ráno -4 stupně. Ráno však začal nepříjemný vítr, takže pocitově hrůza. Normálně by mělo platit
"Když se zima zeptá, co jsi dělal v létě...". Já v létě obvykle nemám čas, tak jsem si to upravil" "Když se zima zeptá, co jsi dělal minulou zimu.."
Ale musím přiznat, že dnes to bylo dost kruté. Hotová vánice. Naštěstí mi zbývá pořezat na polena poslední den a hotovo. Štípat budu v teple a pak všechno schovat. Padesát plnometrů najednou je opravdu dost. Ale na dva a půl roku bude vystaráno.
Prílohy
101. Příprava na další zimu..JPG
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Počasí 2022

19 Dec 2022, 20:17

Znova sa mi potvrdilo, že pred Vianocami príde silnejšie ochladenie, pri ktorom moje jablka v nevytapanej letnej kuchyni zmrznú. Dnes v noci - 16, okr. Bardejov.

Predpoved teraz hlási oteplenie na Vianoce. Co je druhá známa pravidelné sa opakujúca meteorologicka odchylka - Vianočné blato.

Táto meteorologicka odchylka sa často v minulosti prejavovala na západe krajiny, u nás to nebolo až také značné. Predsa len Karpatský oblúk zo západu frontalne porudenie dosť pozmení. Posledne roky je už situácia iná.

PS: Najznamejšia pravidelne opakujúca sa meteorologická odchýlka je Babie leto na jeseň.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Počasí 2022

19 Dec 2022, 20:30

Ja časté oteplenie v období Vianoc poznám pod názvom Vianočný odmäk.
U nás sa táto odchýlka vyskytovala často aj v minulosti ale potom do konca roku zvyklo poriadne nasnežiť a mrznúť. Na Silvestra bolo pravidelne okolo -20°C a snehová pokrývka často do výšky stredného vodiaceho drôtu pletivového plotu, teda okolo 60 cm. V posledných rokoch je už takéto počasie na prelome rokov vzácne.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2223
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Počasí 2022

19 Dec 2022, 20:41

Dnes od poledne je tu na severozápadě jako pod skelnou polevou. Klouže úplně všechno :). Tolik lidí na zemi jsem snad ještě neviděl.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasí 2022

19 Dec 2022, 22:16

Poleva na autě bývá úžasná. :thumbup:

Co se týče jablek, zkoušel jsem vzorky postupně -3 až -5°C. Vydržely jen místama náznaky poškození. Včera dostaly vzorky postupně -3 až -7°C a to je totálka, komplet zesklovatěly a scvrkly se mrazem. Jabka mám teď v bednách v kryté terase u domu, přisunuté ke stěně domu a přikryté peřinama. Venku celou noc až do rána průměr kolem -16 - mělo fučet a nakonec nefučelo, na terase drželo -7°, pod peřinou jabka -1 až +2°C, jedna strana je chladnější, tak tam večer strčím dospodu pod peřinu k bedně teplou flašku s vodou, udělá několik stupňů navíc. Zítra už nemá mrznout tak peřinu odstraním až jabka větrají ... vypadají stále dobře. Kolega mi dal ze sklepa na košt a všechny už má scvrklé.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Počasí 2022

20 Dec 2022, 09:40

M.H napísal:
19 Dec 2022, 22:16
Poleva na autě bývá úžasná. :thumbup:

Co se týče jablek, zkoušel jsem vzorky postupně -3 až -5°C. Vydržely jen místama náznaky poškození. Včera dostaly vzorky postupně -3 až -7°C a to je totálka, komplet zesklovatěly a scvrkly se mrazem. Jabka mám teď v bednách v kryté terase u domu, přisunuté ke stěně domu a přikryté peřinama. Venku celou noc až do rána průměr kolem -16 - mělo fučet a nakonec nefučelo, na terase drželo -7°, pod peřinou jabka -1 až +2°C, jedna strana je chladnější, tak tam večer strčím dospodu pod peřinu k bedně teplou flašku s vodou, udělá několik stupňů navíc. Zítra už nemá mrznout tak peřinu odstraním až jabka větrají ... vypadají stále dobře. Kolega mi dal ze sklepa na košt a všechny už má scvrklé.
Mohu potvrdit. Ani ve sklepě, ani v komoře nejsou jablka tak svěží, jako ta, co zůstala venku. Horší plody, které jsem neuskladnil a čekají na zmoštování či rozkrájení na sušení zůstaly pod přístřeškem venku nebo ve stodole. Pokud se uchrání před mrazem, tak při teplotách těsně nad nulou je jejich skladovatelnost nesrovnatelně lepší než ve sklepě. Asi hraje roli i čerstvý vzduch bez hromadění etylénu. Pro hrušky platí totéž, možná ještě významněji.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 20 Dec 2022, 20:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Počasí 2022

20 Dec 2022, 14:22

Dobrá zpráva.
Po včerejší podvečerní a večerní vichřici, naštěstí, beze škod, přišla dnes obleva.
A začal jsem vyprošťovat na dvorku automobil.

Špatná zpráva je, že mi to jde jak psovi pastva na zasněžených pláních nebo jak hladnému s....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasí 2022

23 Dec 2022, 14:02

Ještě před pár dny 30cm sněhu a silné mrazy -18 (až -20°C). Teď fučí a +7°C tak do zítřka je po sněhu, poslední zbytky. Srážkově za prosinec cca 70mm, prší skoro každý den tak dá možná i 2 násobek průměru srážek. Všude to čvachtá, dolíky zatopené, příkopy plné vody... skoro jak v létě. :) Čekám že se bude psát jak je všude sucho, a nebyla žádná zima .....

V Čechách +11°C, a v TV říkali místy na jihu čech až. 2 stupeň povodní.
Prílohy
IMG_1624.JPG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2223
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Počasí 2022

23 Dec 2022, 21:49

Tady radost - po 3,5 dnech totálního ledu se dá konečně chodit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Počasí 2022

24 Dec 2022, 11:15

Sníh až na maličké výjimky zmizel. Jen na okolních kopcích a horách se ještě drží.
Celkem smutná je ta vánoční obleva a blátivost. Sníh by měl být.
"Aspoň o Vánocích".
I když jsem si na tu nadílku stěžoval.
Třeba jak jsem konečně odházel auto a jel večer na autobusovou zastávku pro ženu. Dolu to zpočátku šlo dobře, ale pak...
Vrátit a vytočit se už nešlo, tak jsem jel dál.

A po naložení ženy a cestou zpět, mírný svah, už to nešlo, tak tam auto strávilo dva dny.

(Kolegu s traktorem jsem volat nechtěl když se blížila obleva. Horší bylo, že jsem zablokoval cestu. Ale víkendový soused s tereňákem 4x4 to přes pole s objížďkou zvládnul. I když za sebou zanechal výrazné stopy a sněhoblátivost v kolejích. Ale nevolal mi a nenadával mi do debilů).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď