dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 10:35

Akym sposobom dezinfikovat prepravky na ovocie?
Prepravky pouzivame na dlhodobe skladovanie ovocia opakovane, kazdorocne.
Neraz tam nejake ovocie zhnije a preto je treba pred uskladnenim noveho ovocia dezinfikovat prepravky.
Tak narychlo som nasiel zmienku o pouziti Sava/chloru, octovej vody, draselne mydlo. Mozno je vhodny aj postrek sirou.
V mojom pripade je vhodne aj namocenie nizkej prepravky do dezinfekcneho roztoku. Druhou moznostou by bol postrek.
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 11:47

rony napísal:
12 Dec 2021, 10:35
Akym sposobom dezinfikovat prepravky na ovocie?
Prepravky pouzivame na dlhodobe skladovanie ovocia opakovane, kazdorocne.
Neraz tam nejake ovocie zhnije a preto je treba pred uskladnenim noveho ovocia dezinfikovat prepravky.
Tak narychlo som nasiel zmienku o pouziti Sava/chloru, octovej vody, draselne mydlo. Mozno je vhodny aj postrek sirou.
V mojom pripade je vhodne aj namocenie nizkej prepravky do dezinfekcneho roztoku. Druhou moznostou by bol postrek.
Používám nízké plastové přepravky už 40 let. Tehdy stály 46 Kčs (nápis fixem dodnes patrný), dnes v OBI kolem 90 Kč. Tedy za totáče byly asi 7x dražší. Jsou to ty, co vyfotil hugovotr v posledním příspěvku vlákna Golden Delicious
Dřív jsem je po umytí namočil do roztoku Chloraminu, Dezoxu nebo jiného prostředku používaného k desinfekci povrchů na operačním sále. V posledních letech už je nepoužívám. Pouze přepravky umyju vodou s trochou saponátu, ostříkám hadicí a nechám 2 dny na slunci. Nějaké ztráty při skladování samozřejmě jsou, ale nezpozoroval jsem, že by při absenci desinfekce byly větší. Před uskladněním sklep vysířím celým balením sirných knotů.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 12:34

V tomto som neporiadny. Debničky ničim 'nedezinfikujem', dokonca pred uskladnením umyjem len tie, ktoré nie sú čisté. Tiež ani nesírim pivnicu. Takto by to nemalo byť. Na druhej strane - straty hnilibou počas skladovania mávam minimálne. Možno k tomu prispieva to, že plody určené na skladovanie prísne selektujem. Tie, ktoré majú hoci aj minimálny defekt, idú hneď do kvasu, dokonca aj plody ktorým chýba stopka. Posledné roky mávam celkové úrody okolo 90-100 debničiek, ale samozrejme nie všetko skladujem. Veľkú časť rozdám hneď po obratí, časť ide do kvasu. Debničky ktoré používa dr.Vysloužil a hugovotr sú výborné v tom, že plody v nich uložíte maximálne v 2 vrstvách. Ja si to ale dovoliť nemôžem, nemal by som to kde uskladniť. Používam 'klasické' plastové prepravky, v ktorých sú plody uložené v 3 vrstvách. To samozrejme nie je ideálne, pretože to výrazne sťažuje kontrolu plodov. Prvé mesiace plody kontrolujem cca každé 2 týždne, od januára á 1 týždeň. Niektoré odrody nehnijú takmer vôbec (Admiral, Fuji, Ligol, Florina, Red Cap, Heliodor, Pinova, Lucy...). Ešte k cene debničiek. U nás stojí jedna 4,99 eura, tento rok som musel dokúpiť 40ks, takže ide to dosť do peňazí. Problém je v tom, že mnohé debničky, ktoré s jablkami 'odídu' rodine či známym, sa už nevrátia. IH
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 13:04

Přepravky na zeleninu 15kg používám taky, ale jen při sběru, transportu, moštování a dočasném uskladnění. Matematický oříšek - každý rok dvě přikoupím a přitom jich mám pořád stejně.
alenak

IP:  248.125

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 17:27

u nás se v létě vymyjí proudem vody z hadice a nechají na slunci oschnout, případně jarovooctová voda s kartáčem....
problém s dohledáváním přepravek - bedýnek byl taky, teď když chci něco podarovat ze zahrady tak do kartonových bedýnek - krabic, kterých je zavalena každá zelenina v marketu......,
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 17:55

Přepravky umýváme kartáčem vodou se saponátem. V době sklizně je velkých 15kg beden málo, při sklizni a než se jablka protřïdí a rozprodají nebo rozdají. Pak už je jich zase moc, všude zavazejí, jsou neskladné a zabírají hromadu místa.
Na rozdíl od pana Ivana my paradoxně uskladňujeme víceméně jen plody s vadami, ty bezvadné prodáváme.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 20:40

Vzdy ma potesi, ked funguju aj metody bez chemie.
A tak ako pisete, celkom dobre vam funguje aj umytie vodou, teda odstranenie necistot z povrchu.

Presne toto odporuca aj vyskumnik:
"
Profesor Peter Collignon, lekár infekčných chorôb na lekárskej fakulte Australian National University, ktorý skúmal dezinfekčné účinky octu však tvrdí, že by sme sa mali viac sústrediť na čistenie horúcou mydlovou vodou ako na samotnú dezinfekciu. Podľa abc.net.au sa na túto tému vyjadril: „Dôležité je vyčistiť povrch, a to zvyčajne stačí. Potom si položte otázku, či je potrebné vôbec dezinfikovať,“ hovorí.
Potreba dezinfekcie je zveličovaná
Odborník ďalej pokračuje: „Dezinfekčné prostriedky fungujú tak, že za 10 minút zabijú 99 percent mikroorganizmov. To znamená, že ak by bolo prítomných 1 000 000 baktérií a vírusov, potom by zostalo ešte 10 000. Avšak, ak ste najskôr urobili základné umývanie, už len ním znížite počet prítomných baktérií na približne 1000… Chemikálie používame nadmerne. Namiesto použitia jednej, používame 1 000 jednotiek a výhody sú okrajové.“
"
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

12 Dec 2021, 22:49

Jako ostatní, osvědčilo se mi odmočení v sudu s dešťovou vodou a pak vydrhnutí smetáčkem. Opláchnout čistou vodou a na slunci uschnout. Část zelených přepravek jsme dostali, ale byly asi dlouho na sluníčku a praskají. Nízké máme zeleninové i pekařské, a docela se osvědčily i ty poloviční, 30*40cm.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

13 Dec 2021, 01:16

Prepravky používam skladacie. Tiež ich umývam vodou. Tento rok sa nám dostali do letnej kuchni mysi, tak som ich ešte pretrel etanolom 70 %

Nožnice som nikdy nedenzifikoval. Po tom čo som si zo školky doniesol rozne napadnuté stromy, už dezinfikujem od stromu k stromu. Na dezinfekciu pouzívam Alpu Lesanu - 70 % alkoholu,

Len tak pre zaujimavosť, prave okolo 70 % alkoholu dezinfikuje najlepšie. Alkohol 99,9 % učinkuje veľmi slabo, jednak sa rýchlo vyparuje, a jednak nevie učinne prejsť do buniek baktérii.
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

dezinfekcia zahradnickeho/skladovacieho materialu

13 Dec 2021, 06:26

Díky za tu Lesanu. Taky jsem nůžky nikdy nedezinfikoval, začal jsem až letos. Použitá jablkovice 50% se mi zdá ale slabá.
Napísať odpoveď