Geneticky modifikované plodiny

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

19 Nov 2021, 19:57

V prílohe uvádzam "list - výzvu k regulácii novej generácie geneticky modifikovaných organizmov".
Najmä ako námet na prípadnú diskusiu. Netrúfam si zaujať jednoznačný postoj, na to nie som v problematike dostatočne 'doma'. Ak by ale niekto prišiel s GM-odrodami sliviek rezistentnými voči šarke, asi by som nebol proti. Genetické inžinierstvo je bezpochyby záležitosť, ktorá má svoje riziká, o.i. aj momentálne netušené a ťažko odhadnuteľné. Mám pocit, že v budúcnosti bude využitie GMO nutné, ak bude pokračovať rýchly nárast populácie na Zemi. IH

Screenshot_20211119-194205_Drive.jpg
Screenshot_20211119-194235_Drive.jpg
Neregistrovaný

IP:  11.241

Geneticky modifikované plodiny

19 Nov 2021, 21:17

Ono nie je Gmo ako Gmo. Trebárs vnesenie génu odolnosti na určitého škodcu, alebo chorobu môže byť ok. Dôsledkom bude menšie používanie chémie.
Ale napr. vnesenie génu odolnosti na herbicíd (roundup ready kukurica) má za následok nadužívanie chémie. Polia sa potom zalievajú hektolitrami herbicídov a výsledkom tohto snaženia je elektrina v "bio"plynke, alebo "bio"palivá.
Takže sú tu rôzne pohľady. Rozhodne by som nepovedal, že bez Gmo sa nezaobídeme. To je presne názor, ktorý chcú určité spoločnosti (monsanto napr.) šíriť. Tak ako chemické giganty pomaly podsúvajú medzi poľnohospodárov názor, že bez chémie sa na poli nič nedá vypestovať.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Geneticky modifikované plodiny

19 Nov 2021, 21:35

Toto je velmi vdacna tema na diskusiu :) Rovnako, ako p. IH, aj ja som v tomto obore laik. Co sa tyka GMO, tak vo mne sa v podstate bije "Jekyll a Hyde". Jeden je odporcom (sliepky nekrmim GMO sojou) a druhemu by to v podstate ani nevadilo. Ak to zoberieme technicky, GMO je, ak tomu spravne rozumiem, poprehadzovanie genov/programu organizmu, ktorym prinutime napr. rast odolnejsiu soju, alebo preprogramovat lososy tak, aby narastli vacsie. To, co sa robilo niekolko desatroci/storoci krizenim, teraz zvladneme za jednotky rokov.

Priklad: hovadzi dobytok, plemeno Belgicke modre: https://cs.wikipedia.org/wiki/Belgick%C ... %ADl%C3%A9
Plemeno, cisto vyslachtene "klasickym" sposobom, ale vyzera ako na steroidoch. Ak by som neznalemu povedal, ze je to GMO, tak verim, ze mi uveri. Alebo kukurica: ved v minulosti mal klas len zopar mini-zrniek (staci googlit) a teraz? Obrovska zmena. Osobne nevidim dovod, preco by mali GMO skodit ludom pri poziti takychto potravin, steak z belgickeho modreho musi byt rovnako zdravy/skodlivy ako steak z XYZ hovadzieho GMO obra, proste je to svalovina, len je jej na to GMO obrovi viac. Podstatne viac by som sa obaval napr. kuraciny vychovanej za 35dni na rastovych hormonoch a antibiotikach. Inymi slovami, ked budem jest "chore kura" je sanca ze aj ja ochoriem, ale z GMO masa mi vacsie svaly nenarastu - moj vlastny genom sa nemeni - dufam :)

Co vidim ako najvacsie negativum GMO, tak to je to, ze nieco sa vymkne kontrole a koli tomu vzniknu nove druhy (skodcov/zvierat), ktore sucasnu faunu a floru znacne zdecimuju, pretoze GMO mutaciou sme im dali naskok pred prirodzenymi predatormi. Ale moj nazor je taky, ze to proste patri k pokroku a je to "bezny/normalny" nabeh novej technologie: 1) Najskor obrovske nadsenie z noveho , 2) potom rozmach technologie, 3) potom pride nejaky problem/tazkosti/katastrofa 4) vo finale "rozumne" pouzitie/odstranenie technologie. Nieco na sposob "hype krivky od Garteru": https://en.wikipedia.org/wiki/Gartner_hype_cycle Primarne sa to tyka IT, ale podla mna je to dost podobne aj v inych odvetviach. Priklady z minulosti/sucasnosti? Jadrova energia a nehody v JE, azbest, plasty a nasledne znecistenie vsetkeho, lety do vesmiru a vesmirny odpad, internet a emalovy spam, atd...
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Geneticky modifikované plodiny

19 Nov 2021, 21:37

Guest napísal:
19 Nov 2021, 21:17
Ono nie je Gmo ako Gmo. Trebárs vnesenie génu odolnosti na určitého škodcu, alebo chorobu môže byť ok. Dôsledkom bude menšie používanie chémie.
Ale napr. vnesenie génu odolnosti na herbicíd (roundup ready kukurica) má za následok nadužívanie chémie. Polia sa potom zalievajú hektolitrami herbicídov a výsledkom tohto snaženia je elektrina v "bio"plynke, alebo "bio"palivá.
Takže sú tu rôzne pohľady. Rozhodne by som nepovedal, že bez Gmo sa nezaobídeme. To je presne názor, ktorý chcú určité spoločnosti (monsanto napr.) šíriť. Tak ako chemické giganty pomaly podsúvajú medzi poľnohospodárov názor, že bez chémie sa na poli nič nedá vypestovať.
s tymto samozrejme plne suhlasim, to je presne bod 3, ktory spominam. Este som zabudol dodat, ze podla mna uz niet cesty spat, pandorina skrinka sa uz otvorila - rovnako ako pri klonovani ludi. Otazka nestoji, ci sa zacnu vyrabat/povolovat GMO organizmy, ale len v akom mnozstve. https://www.youtube.com/watch?v=lb13ynu3Iac
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Geneticky modifikované plodiny

19 Nov 2021, 22:44

Pre mňa je najväčším rizikom GMO to, že neprirodzené súčasti genómu pestovaných/chovaných organizmov sa prenášajú do okolitého prostredia a môžu spôsobiť vážne problémy prirodzenej biodiverzity. Moja sestra je doktorka mikrobiológie a na túto sme sa rozprávali. Okrem iného uviedla, že v súčasnosti existuje snaha, aby GMO organizmy boli sterilné, a tak sa zabránilo tejto negatívnej externalite. Hoci, takto sa to komunikuje ale je jasné, že hlavným motívom biotechnologických spoločností je jednoduchšia ochrana patentu a toto je iba pozitívny sprievodný efekt. Ak by boli všetky GMO sterilné, resp. neprodukobali by funkčné gaméty, bol by som za používanie GMO (s určitými pravidlami) všetkymi desiatimi.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

20 Nov 2021, 16:17

Je pravdepodobne len otázkou času, kedy budú 'geneticky modifikovanými organizmami' aj ľudia. Na metódach 'genetického inžinierstva' sa v medicíne intenzívne pracuje. Ak bude možné "opraviť" v genóme napríklad gén pre cystickú fibrózu, na ktorú sa väčšinou zomiera v mladom veku, otázka znie - prečo to neurobiť ? Podobne pri patologických mutáciách génov typu BRCA, ktoré ich nositeľke mnohonásobne zvyšujú riziko zhubného nádoru prsníka, vaječníkov a ďalších orgánov. A mohli by sme pokračovať - vrodená trombofília, predispozícia k infarktu, cukrovke, autizmu atď. Protiargumenty budú najmä etické: má človek právo týmto spôsobom 'hrať sa na boha', respektíve kde sa takéto manipulácie s génmi zastavia (budú sa napríklad 'vyrábať' deti s vlastnosťami na požiadanie ? A kto bude rozhodovať o tom, čo ešte áno a čo už nie ? Bude to dostupné len bohatým ?). Dá sa predpokladať, že ak človek niečo dokáže urobiť, tak to aj urobí (viď Hirošima, Nagasaki). Ibaže by sa Homo sapiens začal správať podľa toho svojho druhového mena. Momentálne sú skôr dôvody na skepsu... IH
Mimmo
Príspevky: 3084
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Geneticky modifikované plodiny

20 Nov 2021, 17:14

Dá se s tím zacházet i opatrně. V uplynulém týdnu jsem viděl na jižní Moravě i v Rumunsku sklízet poslední kukuřici. Říkal jsem si, že je dobré, že případné modifikace nejsou vázány na pyl. Nehrozí, že by se modifikovaný gen větrem přenesl na jinou kukuřici.
U tropických akvarijních rybek, které mě občas fascinují, mi nevadí, když jsou modifikované. Pokud se chovají v Polsku, nehrozí, že by se zkřížily s tamními rybami, protože při +10st. uhynou a pod +25st. se nemnoží.
O japonských tragédiích jsem se kdysi školil (v Japonsku). Ale snad to bylo dostatečné varování pro všechny mocné tohoto světa. Na druhou stranu, kdybychom chtěli vychýlit asteroid hrozící srážkou s mou zahradou, souhlasím s vysláním rakety příslušným směrem.
O genetických modifikacích koronavirů se však asi nikdy nedozvíme tolik, co o výše uvedených faktech. Prokazatelně se však některé z nich provedly. U nás (BG) pandemie po lockdownu prudce klesá (i farmářské trhy jsou zavřené!), ale lidé stále hojně umírají. Když vidím padnout k zemi mladého člověka, kterému nepomůže ani kyslík, ani defibrilátor či adrenalin, jsem z toho vyřízený. Nemusí to být tak, jak si myslím. Ale zřejmě někde někteří soudruzi opravdu selhali.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Geneticky modifikované plodiny

20 Nov 2021, 19:52

Já bych se těch geneticky upravených plodin tolik nebál. Ony se totiž rostliny (a nejen rostliny) neustále geneticky modifikují samy, jenže náhodně. Člověk jen selektuje ty výhodné modifikace (mutace, křížence) a dál je množí. Když se to bude dělat cíleně, výsledek bude podobný, jen cesta k němu rychlejší.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Geneticky modifikované plodiny

20 Nov 2021, 22:10

vysloužil napísal:
20 Nov 2021, 19:52
...Člověk jen selektuje ty výhodné modifikace (mutace, křížence) a dál je množí. Když se to bude dělat cíleně, výsledek bude podobný, jen cesta k němu rychlejší.
Pán Vysloužil, s týmto vašim pohľadom si dovolím trochu nesúhlasiť. Prirodzené mutácie sú totiž obmedzené na jeden konkrétny taxón (väčšinou druh alebo minimálne rod), existujú prirodzené evolučné bariéry, aby to tak fungovalo. V opačnom prípade by biodiverzita rýchlo klesala a život na Zemi by buď zanikol (alebo by na planéte existoval iba jeden biologický druh, smerom ku ktorému by biodiverzita postupne degradovala). Genetické manipulácie sú v dnešnej dobe možné dokonca na úrovni ríše - laicky povedané, dokážeme "skrížiť" rastlinu so živočíchom, napríklad kukuricu a žabu (to sa reálne deje). Prirodzene nie je nič také možné a dôsledky môžeme iba predpokladať. Vyzerá to tak, že vzhľadom na globálny vývoj sa použitiu GMO nevyhneme ale myslím, že je na mieste mimoriadna opatrnosť.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

21 Nov 2021, 00:03

Pridávam v rámci diskusie článok, ktorý sa zaoberá príčinami, prečo väčšina ľudí vníma metódy a výsledky genetickej manipulácie negatívne. Podotýkam, že článok neodráža moje názory na GMO, je len jedným malým kamienkom do mozaiky, ako si (možno) vlastný názor vytvoriť. IH

Screenshot_20211120-234753_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234810_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234822_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234833_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234852_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234916_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234925_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-234949_Chrome.jpg
Screenshot_20211120-235008_Chrome.jpg
Napísať odpoveď