Geneticky modifikované plodiny

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Geneticky modifikované plodiny

21 Nov 2021, 00:28

Ivan, ak to bola (aspoň čiastočne) reakcia na môj príspevok, tak chcem poznamenať, že nie som odporca GMO (a k tejto veľmi komplexnej téme sa snažím pristupovať racionálne, nie emocionálne), skôr naopak. Ide mi viacmenej o apel, že s touto technológiou treba narábať opatrne a zodpovedne, pretože riziká sú významné a globálne. Konzumovať potraviny, v ktorých výrobnom cykle boli použité GMO nemám problém.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

21 Nov 2021, 00:44

larix napísal:
21 Nov 2021, 00:28
Ivan, ak to bola (aspoň čiastočne) reakcia na môj príspevok, tak chcem poznamenať, že nie som odporca GMO (a k tejto veľmi komplexnej téme sa snažím pristupovať racionálne, nie emocionálne), skôr naopak. Ide mi viacmenej o apel, že s touto technológiou treba narábať opatrne a zodpovedne, pretože riziká sú významné a globálne. Konzumovať potraviny, v ktorých výrobnom cykle boli použité GMO nemám problém.
Nie, určite to nie je reakcia na Váš príspevok. Môj názor na GMO je (momentálne) veľmi podobný Vášmu. Keďže je to celkom zaujímavá a aktuálna téma, nie je na škodu pozrieť sa na ňu z rôznych uhlov. V tomto zmysle treba brať aj môj predchádzajúci príspevok. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 15:07

Trochu z iného súdka než záhradkárskeho. Jeden z pohľadov, že génové "manipulácie" nemusia byť (iba) strašiakom (foto). IH

20211122_145757.jpg
20211122_145802.jpg
Neregistrovaný

IP:  11.241

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 16:00

Odpusťte ak s Vám môj príspevok nebude páčiť. Takto zďaleka nezmýšľajú všetci ľudia. Napr. ja som 20 rokov ovplyvnený filozofiou hlbokej ekológie. Z môjho pohľadu: načo je to zachraňovanie ľudských životov, ktorým je súdená smrť? Načo je zachraňovanie neduživých jedincov? Choroby a genetické mutácie sa potom šíria hlbšie do celej populácie. Či už človeka, zvieraťa, alebo rastliny... Príroda pozná prirodzený výber, selekciu. Je to len problém našej európskej kultúry, že sa nevieme zmieriť so smrťou. Záhradkár zahodí zavírený podpník, neberie zo zavíreného stromu vrúble. Ale keď sa jedná o človeka, vtedy má naša kultúra sklon k prehnanej zhovievavosti. Pritom populácia ľudí ničí túto zeleno-modrú planétu. Takýto pohľad zďaleka nie je bežný v iných kultúrach. Sparťania hádzali neduživé novorodeniatka za hradby. Smrť v iných kultúrach je prirodzená súčasť života, tak ako noc strieda deň. U nás je tragédiou.
Strata blížneho v rámci rodiny a priateľov je tragédia. No tragédiou je aj to, čo je následkom lekárskej vedy. Máme tu chorľavú, neodolnú populáciu, ktorá sa udržuje pri živote medikamentmi a lekárskymi zákrokmi, populácia rastie a mi nevieme čo ďalej...
Radovan
Neregistrovaný

IP:  247.5

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 16:46

A řídíte se tím i vy? Podle toho byste neměl nikdy navštívit lékaře. To by bylo zásadní zasahování do přirozeného výběru. Jestli natáhnete brka, je to dle vaší teorie jen správné.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 17:38

Názory mohou být různé, ale převládají ty humánní. Výše byla mimo jiné uvedena trombofilie. V severské populaci je heterozygotních trombofiliků až 10%. Kdysi to byla evoluční výhoda. Zraněný válečník nebo žena po těžkém porodu nevykrváceli. Dnes se lidé dožívají vyššího věku a mohou trpět trombózou. Pokud vědí, že mají jeden takový neposlušný gen, nosí v dokladech informační kartičku a při cestách autobusem nad 16 hodin nebo letadlem nad 10 hodin si vezmou půlku aspirinu. Jsou mezi nimi lékaři, inženýři, vrcholoví sportovci dožívající se normálního věku a nejde tedy o invalidy. Ale ten gen se nemusí opravit. Stačí vybrat z poloviny vlastních zárodečných buněk ty správné a tento gen se nepřenese na potomstvo. U homozygotních to bohužel nejde a genová manipulace může ten gen z populace odstranit. Lidstvo se tím neznehodnotí. Naopak.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 23 Nov 2021, 09:17, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 17:49

Neregistrovaný napísal:
22 Nov 2021, 16:46
A řídíte se tím i vy? Podle toho byste neměl nikdy navštívit lékaře. To by bylo zásadní zasahování do přirozeného výběru. Jestli natáhnete brka, je to dle vaší teorie jen správné.
Ale áno, snažím sa. Asi 24 rokov som u lekára nebol, okrem zubára a jednej zlomeniny, kde som si dláhu nakoniec musel opraviť sám. Až príde môj čas tak, s pokorou odídem. Nebudem sa tu držať zubami nechtami.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 18:12

Neregistrovaný napísal:
22 Nov 2021, 16:00
Odpusťte ak s Vám môj príspevok nebude páčiť. Takto zďaleka nezmýšľajú všetci ľudia. Napr. ja som 20 rokov ovplyvnený filozofiou hlbokej ekológie. Z môjho pohľadu: načo je to zachraňovanie ľudských životov, ktorým je súdená smrť? Načo je zachraňovanie neduživých jedincov? Choroby a genetické mutácie sa potom šíria hlbšie do celej populácie. Či už človeka, zvieraťa, alebo rastliny... Príroda pozná prirodzený výber, selekciu. Je to len problém našej európskej kultúry, že sa nevieme zmieriť so smrťou. Záhradkár zahodí zavírený podpník, neberie zo zavíreného stromu vrúble. Ale keď sa jedná o človeka, vtedy má naša kultúra sklon k prehnanej zhovievavosti. Pritom populácia ľudí ničí túto zeleno-modrú planétu. Takýto pohľad zďaleka nie je bežný v iných kultúrach. Sparťania hádzali neduživé novorodeniatka za hradby. Smrť v iných kultúrach je prirodzená súčasť života, tak ako noc strieda deň. U nás je tragédiou.
Strata blížneho v rámci rodiny a priateľov je tragédia. No tragédiou je aj to, čo je následkom lekárskej vedy. Máme tu chorľavú, neodolnú populáciu, ktorá sa udržuje pri živote medikamentmi a lekárskymi zákrokmi, populácia rastie a mi nevieme čo ďalej...
Radovan
Nuž, ak by som sa pošmykol niekde vysoko v Tatrách a zlomil si nohu, asi by som nechcel, aby ste jediným človekom nablízku boli vy...

Alebo inak: možno raz nejaký neduživý "Stephen Hawking II" vymyslí napríklad spôsob, ako odvrátiť dopad asteroidu na Zem. 'Neduživé' telo nemusí znamenať 'neduživý' mozog. Slovo 'človek' by malo znamenať aj 'ĺudskosť'. To ale "hlbokému ekológovi" asi nič nehovorí...

A nešírte hoaxy o 'iných kultúrach" - existujú jasné archeologické dôkazy, že už neandertálci sa starali o ťažko zranených či chorých jedincov, ktorí by inak nemali šancu prežiť. Dokonca to robili aj šabľozubé tigre. A to boli zvieratá. Na rozdiel... od vás. IH
Neregistrovaný

IP:  247.5

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 18:25

Návštěva zubaře, zlomená noha - tak to jste udělal chybu. Je potřeba vyselektovat ty s ocelovými kostmi a kalenými zuby. Ostatní do kopru.

Pan Mimmo to napsal správně. Převládají názory humánní. Řekl bych drtivě ve všech společenstvích. Chránit taktéž slabší, neschopné. Lidstvo se vyvíjí miliony let a humánní názory byly a jsou nějakým způsobem pro lidi jistě výhodné. Kdyby tomu tak nebylo, převládly by určitě názory jiné.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Geneticky modifikované plodiny

22 Nov 2021, 19:00

Ale áno páni, úplne s Vami súhlasím. Ľudia odpradávna rozvíjajú liečiteľstvo. Aj zvieratá si lížu rany. Aj ja si pomôžem. A človeku v núdzi by som pomoc nikdy neodmietol.
Len sa snažím poukázať na to, že nemusíme mať všetci rovnaký názor. Resp. hranica pokiaľ sme schopní ísť, to čo považujeme za prirodzené a čo už nie, je rôzna. Aj v prípade GMO. O tom je diskusia. Od humanistického pohľadu sa 99 % ľudí nebude vedieť odpútať, preto v tejto diskusii ani veľmi nechcem pokračovať. Ale trochu sa rozhliadnite naokolo. To čo robíme tejto krajine, tejto planéte, iným živočíchom, rastlinám, či celým ekosystémom. Je to správne? A ešte si myslíme že sme páni tvorstva. Alebo jediné správne kritérium je, aby človeku bolo dobre?
Napísať odpoveď