Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

19 Sep 2021, 19:27

Dobrý deň
Viete mi prosím poradiť
Potreboval by som vonkajsie wifi čidlo na batérie.. moja predstava je asi takáto
Ak je čidlo v dosahu domácej wifi údaje sa odosielajú na môj mobil cez aplikáciu kde je priebeh stúpania a klesania teploty
Napríklad jedno čidlo je vonku a druhé v skleníku obe môžem vidieť na telefóne súčasne

Ďakujem vám
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Sep 2021, 00:07

Peb napísal:
19 Sep 2021, 19:27
Dobrý deň
Viete mi prosím poradiť
Potreboval by som vonkajsie wifi čidlo na batérie.. moja predstava je asi takáto
Ak je čidlo v dosahu domácej wifi údaje sa odosielajú na môj mobil cez aplikáciu kde je priebeh stúpania a klesania teploty
Napríklad jedno čidlo je vonku a druhé v skleníku obe môžem vidieť na telefóne súčasne

Ďakujem vám
Pozrite TFA merace WeatherHub. Daju sa dokúpit rozne merače - vlhkomer, smer a rýchlosť vetra, zražkomer atď. Je k tomu aj brána, ktorá sa napojí na router, a v aplikácii mate vsetky dáta.

Osobnú skusenost nemám, ale tiež o tom zariadení uvažujem. Recenzie ma pozitívne.

Pre meranie minimalnej a maximalnej teploty je fajn klasicky MIN MAX Teplomer.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Sep 2021, 07:33

Ďakujem vám ...niečo som uz aj pozeral najväčší problém je vždy tá vzdialenosť bez možnosti pripojenia na 220 v ..
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Sep 2021, 21:19

Peb napísal:
23 Sep 2021, 07:33
Ďakujem vám ...niečo som uz aj pozeral najväčší problém je vždy tá vzdialenosť bez možnosti pripojenia na 220 v ..
Koľko mate metrov k routru ?

Merač je vonku napojený na AAA batére. Výrobca uvádza dosah brány na merač 200 m bez prekážky, ale s tienením je cca 100 m spoľahlivých.
Niekde v dome napojíte cez adapter bránu, ktoru napojíte aj kablom do routra. Kabel je sučastou balenia. Brána Vám nasledne tie dáta z meračov odosiela. V telefone v aplikácii vsetky aktualne hodnoty vidíte + je tam historia.

Na jednu bránu možete napojiť až 50 meračov.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Sep 2021, 22:35

Ďakujem vám pozeral som.sa na to ..vyzerá to celkom nádejne ..ide mi najmä o to vidieť rozdiel v skleníku a vonku ..skleník je vzdialený tak 80 metrov od domu ..
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Feb 2023, 21:43

Túto zimu som si povedal, že skúsim vyriešiť sledovanie teploty na záhrade a v „letnej kuchni“ a v pivnici. Veľmi často sa mi stalo, že som nevedel či bol/nebol mráz, aka je teplota pri skladovaní jablk v case velkých mrazov, alebo či je potrebné prikrývať zemiaky v pivnici.

Používal som MIN MAX teplomer, ktorý skôr nefungoval ako fungoval. Stále sa do meracej kvapaliny dostal vzduch a ukazovali nepresnosti. Skôr som chcel aby sa to dalo na diaľku sledovať online.

Možno niekomu to pomôže, aké sú možnosti.

Prvotne som plánoval si zadovážiť teplomer TFA, ktorý som spomínal v príspevku vyššie. Po prieskume na trhu som zistil, že podobné riešenia poskytujú aj lokálni výrobcovia, čo mne vždy imponuje viac.

Riešenia:
teploty.info – český výrobca, majú teplomery na wifi alebo ethernet, rozne čidla, Wifi spínače atď. K teplote používajú len original cidla DS18B20. Cidla sa dajú napojiť aj bezdrotovo.

brrr – ceský výrobca, ponúka aj teplomery na WIFI aj na SIM, ponuka aj zariadenia, ktore merajú vlhkosť alebo tlak atď. Cidla používa viaceré, kontkretne DS18B20 používa Chinu, ale daju sa kalibrovať, čo je veľka vyhoda. Dokonca vyrobca ponúka aj možnosť kalibrácie v kalibracnom laboratoriu.

vlastne riešenie -rozne vlastne riešenia cez arduino. Jednoduchý teplomer na WIFI sa da zostrojiť jednoducho s nejakou vyvojovou doskou, len troba trochu znalosti, alebo čas to nastudovať na nete.

Moje riešenie:
Kedže nemám na zahraté internet a teda ani WIFI, kúpil som SIM dataloger teploty zo stránky brrr, na 3 cidla. Cidla som si akurát kúpil original od Maxin/Dallas DS18B20 a napajkoval na kábel a 3,5 mm jack. Z telefonneho kabla som si spravil predlžovačky ake som potreboval.
Dataloger meria skvele, odosiela dáta spoľahlivo.
Vyhoda je že sa da pridať aj vlastný cloud na odosielanie teploty.
Vydrzí pracovať fakt cele týždne bez nabitia, sem tam stačí dobiť, alebo napojiť power banku.

Wifi teplomer som si spravil sám z dosky Wemos D1 mini. Momentálne tam ešte chcem doplniť viaceré čidla, vlastne riešenie by som mal na doma.

K čislam DS18B20 – originál – výrobca garantuje max odchýlku do 0,5 st. Predajca samotných čidiel udáva že odchýlka je do 0,2 st. Ja som mal odchýlku navzájom pri 4 čidlách cca do 0,11 st, a pri jednom cidle okolo 0,2 st.

Trochu som sa rozpísal, ale verím, že niektorým to pomôže na chalupu, záhradu, do pivnice, do skleníka, k včelám atď.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

23 Feb 2023, 22:18

Veľmi dobre ..škoda že nevyrábajú senzor na batérie ..s výdržou aspoň pol roka s dosahom na wifi 100 m ..stacila by teplota potešila by vlhkosť
..vsetko v jednom nič zložité ..
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

24 Feb 2023, 16:01

Peb napísal:
23 Feb 2023, 22:18
Veľmi dobre ..škoda že nevyrábajú senzor na batérie ..s výdržou aspoň pol roka s dosahom na wifi 100 m ..stacila by teplota potešila by vlhkosť
..vsetko v jednom nič zložité ..
Nie som si istý, že nič zložité, hlavne to, že by ste sa nemuseli starať o batérie.
Napadli mi 3 riešenia.
1. Kúpiť hotové riešenie zo stránky Brrr, maju Sim teplomer na teplotu a vlhkosť. Umiestnite do sklenníka, napojíte na powerbank, alebo solarny panel a pol roka sa nestaráte, teplotu aj vlhkosť by Vám to odosielalo. Zostatok batérie Vám ukazuje aj online pri teplote, tak by ste vedeli, v akom stave je batérie. Ale powerbank s vyššou kapacitou alebo solarny panel by to pol roka utiahlo v pohode.
Akurát je potreba kúpiť SIM, napr. od jedného operátora by ste to mali poriešené cca na 23 rokov bezstarostne, bez dobíjania kreditu.

2. Natiahnuť 100 m kabel - ten najtenší 3 žilový uplne stači.

3. Ak by ste to nepotrebovali online len doma, tak kúpiť meteostanicu so senzorom aspon na 200 m, a senzor umiestniť do sklenníka.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

24 Feb 2023, 22:04

Ďakujem vám pozeral som na to aj na brrr ..zaujímavá stránka ..asi vzduchom by som to nejak skúsil ..premýšľam rozšírit wifi signál aj po zahrade a potom to doladiť ..prispôsobiť ..
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Wifi čidlo na vonkajšiu teplotu

05 Mar 2024, 23:49

Využijem toto vlánko. Možno to niekoho inšpiruje.
Ako som spomínal, kedže som potreboval teplomer na záhradu, na ktorej nemam wifi, kúpil som dataloger teploty na 3 čidla zo stránky Brrr, a následne čidla som si napajkoval vlastné. Kedže daju sa pripojiť 3 čidla, a momentálne by mi ich trebalo 5, uvažoval som nad dalším datalogerom.

V jeden deň som si povedal, že skúsim vyrobiť vlastné riešenie. Zadovážil som vývojovú dosku TTGO T-Call Sim 800, zopar sučiastok - ako nepajive pole, 3,5 mm jack, rezistory, elektro krabičku, anténu,. sim kartu.
Zopár krát som si povedal, že mal som kúpiť hotové riešenie. Pracoval som po večeroch, no nakoniec sa to podarilo spojazdniť.
Podstatne je, že mam tam vlastný jednoduchý program, ktorý môžem naplno kontrolovať a kedykoľvek editovať.
Nie je to nič profi, ale účel to plní. Dáta su odosielané na cloud a zobrazované v telefóne. Napaja sa to USB C kablom, budem využívať powerbank.

Momentálne to mam na 2 čidla, ( + príprava na tretie) ale teoreticky to viem upraviť a napojiť ľubovoľný počet čidiel.
Prílohy
11.jpg
22.jpg
Napísať odpoveď