Bezorebne metódy pestovania

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Bezorebne metódy pestovania

02 Sep 2021, 23:57

Verím, že na tomto fore sa da vecne diskutovať, tak som sa rozhodol založiť tému o možnosti neorať podu.

V prvom rade ja oriem, vnímam výhody orby. Orali sme roky traktorom, teraz oriem s Vari. Vari používam len na orbu a rotavatorovanie.
Posledné roky sledujem, že čim dalej sa viac priklada pozornosť bezorebnému pestovaniu. Teraz hovorím o mikrobiológoch a veľých farmároch v zahraničí.

Používaju na jesen medziplodiny, tvrdia že výnosy maju vyššie, náklady nižšie.
Na Slovensku sa o tom začína rozprávať tiež, hlavne v dôsledku, že voda z podorničia čím dalej viac odteká a že na obrábanie pody treba silnejšie stroje.

Názory ako- baktérie v pôde, pôdny život, huby, tvorba humusu, spolupráca bakterii a hub s korenami rastlín, vplyv baktérii na rast atd. sa mi zdaju byť logické, faktami podchytené. Ale je to možné aj u nás ? Pestuje tak niekto ?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Bezorebne metódy pestovania

03 Sep 2021, 09:32

Tyto systémy (bezorební metody, pěstování meziplodin, podplodin apod.) se tady v zemědělství praktikují už několik desetiletí.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Bezorebne metódy pestovania

03 Sep 2021, 22:33

Mikeš13 napísal:
03 Sep 2021, 09:32
Tyto systémy (bezorební metody, pěstování meziplodin, podplodin apod.) se tady v zemědělství praktikují už několik desetiletí.
U nás som sa s tým nestretol. Ano, medziplodiny sa pestuju, ale pole sa vždy zorie.
Dokonca ma prekvapilo aj to, že teraz v auguste pred jesennou sejbou pole vždy sa poorie...



Ide mi hlavne o skúsenosti, kto tak pestuje doma. Ze jednoducho odloží pluh, rýľ, a na jesen neorie vôbec.
Mittwoch_

IP:  31.7

Bezorebne metódy pestovania

03 Sep 2021, 23:44

Ve velkem nehospodařim. Z duvodu zvyseni efektivity za nizsi jednotku casu jsem se tez pred casem začal rozhlížet po bezorevnych, resp. v mem pripade bezrycich (ang. no dig) technikach a objevil na youtubku inspirstivniho chlapika z Anglie jmenem Charles Dowding. Ve zkratce jde o zahluseni okecele kartonem a naslednem nakryti vyssi vrstvou mulce-kompostu a pestovani v nem. Bez plevele, bez orby. V leccems inspirstivni. Mitt.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Bezorebne metódy pestovania

04 Sep 2021, 07:22

charles91 napísal:
03 Sep 2021, 22:33
Ide mi hlavne o skúsenosti, kto tak pestuje doma. Ze jednoducho odloží pluh, rýľ, a na jesen neorie vôbec.
Já to tak praktikuji, když nestihnu na podzim nebo v zimě zrýt :) .
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bezorebne metódy pestovania

04 Sep 2021, 08:32

Vlastnú skúsenosť nemám. Prikladám 2 články. IH

Screenshot_20210904-082429_Chrome.jpg
Screenshot_20210904-082458_Chrome.jpg
Screenshot_20210904-082507_Chrome.jpg
Screenshot_20210904-081833_Chrome.jpg
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Bezorebne metódy pestovania

07 Sep 2021, 23:29

Mittwoch_ napísal:
03 Sep 2021, 23:44
Ve velkem nehospodařim. Z duvodu zvyseni efektivity za nizsi jednotku casu jsem se tez pred casem začal rozhlížet po bezorevnych, resp. v mem pripade bezrycich (ang. no dig) technikach a objevil na youtubku inspirstivniho chlapika z Anglie jmenem Charles Dowding. Ve zkratce jde o zahluseni okecele kartonem a naslednem nakryti vyssi vrstvou mulce-kompostu a pestovani v nem. Bez plevele, bez orby. V leccems inspirstivni. Mitt.
Tie kartony ja moc nemusím.

Skor hľadám nejakú rastlinu na pokrytie záhrady, ktorú by bolo možné jednoducho na jar pokultivatorovať. Ale asi to také jednoduché nebude.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Bezorebne metódy pestovania

07 Sep 2021, 23:38

Ivan Hlavatý napísal:
04 Sep 2021, 08:32
Vlastnú skúsenosť nemám. Prikladám 2 články. IH
O tej štúdii som počul. V jednom agro článku písali, že orba max do 20 cm. To aj to Vari splnuje. Tento rok skúsim poorať plytšie.

Na druhej strane nazor mikrobiológa na jednej prednáške bol, že aj jemné oranie/ ryľovania pôde skodí, nakoľko podu obnaží.
Mittwoch_

IP:  31.7

Bezorebne metódy pestovania

08 Sep 2021, 20:25

No dig si nedovedu představit ve velkem meritku (ad faily IH). Avsak na zahrade mi zatim po prvni sezone dava smysl. Par zajimavych argumentu, proc by puda pri peci no dig mela byt v dlouhodobem horizontu lepsi:

1) Ryti poskozuje pudni edafon a mikorrhizu
2) Opad se v prirode tez prirozene nastyla odshora nikoliv zaryvanim
3) kompostem se fyzikalni, chemicke i biologicke vlastnosti pudy zlepsuji a edafon casem vse promicha sám i hloubs

minusy:
Rozdily v kompostovem mulci a pudou pod kartony je u me dramaticky. Rostliny neochotne prorustaji do utuzene tezsi jilovice, z podstatne mensim obsahem zivin...
S rostouci vrstvou mulce roste riziko hlodavcu.
Shánění kartonu.
Dostatek kompostu na zacatek pri zakladani zahonu.

Planuju vsak jeste vyzkoušet tezkymi traktory ubitou jilovitou zem prve vylepsit o organiku (hnuj+kompost) rytim do hloubky ryce a pak dal praktikovat no dig. Po první sezone lze videt ze zelenina neochotně prorusta do zeminy pod kartonem a není se cemu divit.

Mitt.
Napísať odpoveď