Bezorebne metódy pestovania

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Bezorebne metódy pestovania

13 Mar 2023, 10:13

a) Tie zemiaky by zaujimali aj mna, pretoze u mna je to jedna z nosnych plodin. Riadky si robim podobnym pluzikom/motykou ako spominate a taktiez ich kopcujem zase hlinou z medziriadkov. Sadim na medziriadkovu vzdialenost cca 60cm. Pri zemiakoch sa vacsiemu zasahu asi neda zabranit - ale stale je to menej ako orba.

b) Co sa tyka nastrojov, ja mam v plane zapracovat tu rosekanu hmotu klasickym rotavatorom, ale len zlahka/plytko, myslim, ze tych 3-5cm by nemalo byt nejake katastrofalne.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Bezorebne metódy pestovania

13 Mar 2023, 10:32

kvas napísal:
13 Mar 2023, 08:52
Ak by tam ta vlhost zostala (vid reportaz vo FR) tak by to bol pre mna dostatocny benefit, po ktorom som sa v mojich skeptickych prispevkoch vyssie dotazoval (viac vlahy a zivin = bohatsia uroda). Dalej by mi odpadla starost s orbou a taktiez vidim "zaujimavy" prinos v tych drobnych ciastockach po podrveni suchych rastlin, ktore by naozaj mohli zabranit skralupu.
Tých efektov je viac. Napr. to, že medziplodiny (v závislosti od druhu) dokážu z pôdy využiť živny v neprístupnej forme a v procese rozkladu ich potom sprístupniť následnej hlavnej plodine. Rastlinný pokryv na povrchu nielen bráni vysychaniu pôdy v dôsledku dopadu slnečného žiarenia, ale zároveň zachycuje rosu zo vzduchu, čo počas jesene/zimy môže pridať ďalších niekoľko mm (p. Marhavý v reportáži spomínal cca 60mm extra). Nehovoriac o zabránení veternej erózii, čo škodí záhrade a prináša prach všade možne, kde ho potom pracne čistíme (napr. okná rodinného domu). Ja osobne však za najväčší prínos považujem to, že medziplodiny slúžia ako tzv. prestupný článok pre pôdne huby medzi jednotlivými sezónami. Ak by sme aj pôdu nechali na pokoji, pôdne huby, o ktoré najviac stojíme, utlmia svoje aktivity, pretože potrebujú pre svoj život živé korene rastlín. Ak im celý rok, alebo aspoň jeho väčšiu časť tieto korene poskytneme, tak tieto huby udržujeme neustále v kondícii a sú tak aj pre hlavnú plodinu schopné poskytnúť maximum svojho potenciálu, napr. z hľadiska sprístupňovania živín. Korene medziplodín preto nevytrhávame, aj keď porast mediplodín potrebujeme z rôznych dôvodov zlikvidovať. "Diery" v pôde po rozkladajúcich sa koreňoch medziplodín navyše veľmi rada využije hlavná plodina, aby tam nasmerovala svoje vlastné korene. Hlavná plodina tak má značný náskok, lebo môže využiť "dedičstvo" prosperity predchádzajúch generácií, vybudovanú spoločnosť s existujúcou obehovou ekonomikou a službami. Ak sa pôda poorie/zrýľuje, je to akoby niekto celú krajinu zrovnal so zemou atómovkou, celá krajina je v troskách a rozvrátená, všetko sa musí začať budovať odznova. Aj pôdne huby. A keď sa to konečne na konci sezóny ako-tak možno podarí, hodíme im ta ďalšiu atómovku... Odporúčam prednášku Karla Klema z Dňa živej pôdy 2022.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Bezorebne metódy pestovania

13 Mar 2023, 10:43

kvas napísal:
13 Mar 2023, 10:13
b) Co sa tyka nastrojov, ja mam v plane zapracovat tu rosekanu hmotu klasickym rotavatorom, ale len zlahka/plytko, myslim, ze tych 3-5cm by nemalo byt nejake katastrofalne.
Povrchové spracovanie do uvedenej hĺbky je OK. Ten plečkokyprič som mal na mysli najmä z hľadiska následnej údržby záhonu počas sezóny (narúšanie ukončenia pôdnych kapilár, likvidácia vzchádzajúcich burín). Predpokladám, že sa dá použiť podobne dobre aj "rotačná motyka" (=minirotavátor), len treba zabezpečiť, aby naozaj nešla viac ako 2-3 cm pod povrch pôdy. Príde mi však zbytočné používať aktívne náradie, ak správne pasívne náradie je plne dostačujúce. Ja osobne navyše nemám rád hluk a vibrácie z podobných elektrických/benínových strojov. Navyše, tým, že rotujú prirýchlo, odfrkávajú prach a hlinu všade naokolo.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Bezorebne metódy pestovania

17 Mar 2023, 09:17

Kto má FB, môže sa s prípadnými otázkami obrátiť priamo na p. Moldu, viď napr. jeho odpovede v komentároch pod videom s reportážou. Spomínajú sa tam aj tie zemiaky. Reportáž sa pretavila aj do krátkeho článku.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Bezorebne metódy pestovania

27 Mar 2023, 22:03

Zabezpečiť nevstupovanie do záhona/pestovateľskej plochy sa dá aj tak, že šířka záhona je do cca 130 cm (vyvýšené záhony až 150 cm), teda že z každej strany pri práci dosiahneme za jeho polovicu. A takéto záhony sú v trávnatej ploche, teda máme trvalú "medziplodinu", ktorá zabezpečuje príjem vzdušnej vlhkosti a ochranu vody v pôde, dobré podmienky pre pôdnu faunu a mikhorízu aj komunikačné plochy. A zdroj materiálu na mulčovanie aj pastvu pre hmyz.
V našej záhrade ôsmy rok (od jej kúpy a založenia na zelenej lúke) neorieme, nerotavátorujeme, nerýľujeme ani neokopávame. K všeobecnému údivu všetkých susedov. A vo vlaňajšom extrémnom suchu sa nám všetkému darilo (píšem o tom by svojom webe). Na rozdiel od susedov.

Vo vinohrade máme tiež trvalú medziplodinu - jahody. Účel plnia a dávajú dodatočnú úrodu z rovnakej plochy.
Napísať odpoveď