Zátěž do zelí

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zátěž do zelí

26 Nov 2021, 16:56

Ve vlákně o bourání mýtů jsme diskutovali o nepříliš zahrádkářských tématech, která jen vrtají v hlavách některých zahrádkářů. Padl tam i pojem „zátěž do zelí“, který tu posunutou diskusi symbolizoval. Možná je to vhodný krycí název k podobným diskusím.

Chtěl bych ale teď reagovat na jiné vlákno (Geneticky modifikované plodiny) o obětavém horolezci, který riskoval svůj život, když zůstal se svým umírajícím přítelem. Byl to zbytečný humanizmus?

Před časem proběhl médii asi 77 let starý dopis, v němž (nevyřazená) žena píše svému manželovi (nevyřazenému lékaři), že dobrovolně doprovází svého mírně kulhavého syna do plynové komory, aby byla smrt pro něj snesitelná. Toto byl přímo vrchol možná zbytečného humanizmu. Nikdo ji však za to neodsuzoval, přestože měla povinnosti i k mladšímu synovi a manželovi. Její hrdinství nesnižuje ani fakt, že si jako žena doktora uměla opatřit sedativa na utlumení vědomí.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jsem- ... 47ab5f122/
Neregistrovaný

IP:  168.81

Zátěž do zelí

26 Nov 2021, 20:28

Tak já v jiném tónu „zátěže do zelí“ (protože se mi tenhle Váš moc nelíbí). Srandičky jsou lepší. My zahrádkáři jsme také zemědělci, lidé slunce, býčka, těšící se na novou úrodu. No, někdy holt mají jabka stroupek, někdy červíka. Tak se to vykrojí, a je. I nevítězství je zemědělství. Původně naše technologie jsou i asistovaná reprodukce i zubní implantáty.
Dukovany běží i Kozloduj. I Drážďany. Tak co.
Když je škaredě tak já si třeba pustím Václava Cílka (česky) nebo Pavla Dvořáka (slovensky). Nebo tak nějak okolo. (Ti už dostali jmen.)
PS, kdysi dávno jsem pobyl, asi 2 roky, v místě válečného konfliktu. Sluníčko zas bude. A skočec mi nedozrál. Neva, osivo mám. JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zátěž do zelí

26 Nov 2021, 20:59

Ten Mimmov príspevok sa ťažko, veľmi ťažko číta. Ale vďaka zaň, na tieto veci sa nesmie zabudnúť. Už aj preto, že rôzni pohrobkovia 'nadľudí' sa čoraz hlasnejšie ozývajú a zneužívajú (oprávnenú) nespokojnosť veľkej časti obyvateľstva. Tiež by chceli "vyraďovať". Oni ale nie sú riešením. Bohužiaľ, medzi mladšou generáciou je mnoho takých, ktorí o týchto hrôzach nemajú ani potuchy. Úloha pre nás vekovo starších, aby sa nezabudlo. IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zátěž do zelí

04 Dec 2021, 15:59

Takhle vypadá ta naprosto nevhodná zátěž do zelí. Hezká, že?
Prílohy
Screenshot_20211204_164939.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zátěž do zelí

28 Jan 2022, 16:54

K zajímavým biologickým tématům, která nepatří do zahrady, patří i atypické dělení jedinců na dvě nebo i tři pohlaví. K trojpohlavním patří např. řasy Pleodorina starrii. Mají jedince samčí, samičí i oboupohlavní. K atypickým dvojpohlavním patří perlorodka říční, která má jedince samičí nebo oboupohlavní. Někdo možná namítne, že u lidí bylo popsáno už přes 80 pohlaví. To se však netýká skutečných pohlavních orgánů, ale spíše jen psychického stavu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zátěž do zelí

28 Jan 2022, 17:23

Mimmo napísal:
28 Jan 2022, 16:54
K zajímavým biologickým tématům, která nepatří do zahrady, patří i atypické dělení jedinců na dvě nebo i tři pohlaví. K trojpohlavním patří např. řasy Pleodorina starrii. Mají jedince samčí, samičí i oboupohlavní. K atypickým dvojpohlavním patří perlorodka říční, která má jedince samičí nebo oboupohlavní. Někdo možná namítne, že u lidí bylo popsáno už přes 80 pohlaví. To se však netýká skutečných pohlavních orgánů, ale spíše jen psychického stavu.
Naozaj to nie je úplne záhradkárska téma, ale biologicky veľmi zaujímavá.
Napríklad herečka Greta Garbo, svojho času považovaná za jednu z najkrajších žien sveta, s veľkou pravdepodobnosťou mala vrodené ochorenie, zvané syndróm testikulárnej feminizácie (CAIS - complete androgen insensitivity syndrome). Ide pri ňom o defekt androgénneho receptoru - zjednodušene povedané, bunky nedokážu reagovať na androgény (mužské pohlavné hormóny), pritom jedinec má pohlavné chromozómy XY. Takže táto krásna žena bola pravdepodobne geneticky - muž. Gény sú mocné, ale hormóny takisto. (Viacero podobných príkladov - možno okrem tej krásy - by sa našlo v minulosti aj medzi vrcholovými športovkyňami). V súčasnosti je veľkým medicínsko-etickým problémom povolenie pre športovcov, pôvodne mužov, po zmene pohlavia súťažiť medzi ženami. Pokiaľ prebehla u nich 'chlapčenská' puberta, získavajú zrejme trvalú životnú 'výhodu' z hľadiska rozvoja muskulatúry. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zátěž do zelí

29 Jan 2022, 18:56

Narazili jsme se ženou v jednom kvizu o slovenštině na takový překladatelský oříšek. A ťava bylo špatně.

Dělat z komára velblouda
Robiť z komára somára.


Ale po pravdě musím uznat, že ta Slovenská verze zní tak nějak libozvučněji.
A ta Česká zas líp než Anglická.
Make a mountain out of a molehill
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zátěž do zelí

03 Feb 2022, 12:54

Včera jsem převážel prakticky prázdný vozík na dost velikou vzdálenost. Na horších cestách a při silném větru a chumelenici vozík nepříjemně poskakuje a v nejhorším by se mohl vyvrátit. Hledal jsem proto jinak nepotřebnou zátěž. Napadlo mě naložit tam pytel staré omítky. Ta během let hydratovala a vytvořila kamenný produkt. Ale ten pytel je tak těžký, že jsem měl problém ho k vozíku donést. Víte někdo na kolik vzroste po hydrataci hmotnost 40kg pytle omítky? Měl jsem pocit, že je to snad metrák :(
Prílohy
Screenshot_20220203_170352.jpg
Naposledy upravil/-a Mimmo v 04 Feb 2022, 13:43, upravené celkom 2 krát.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Zátěž do zelí

04 Feb 2022, 13:10

Včera jsem uklízela písek a můžu říct, že kýbl mokrého neunesu :D Není to spíš mokré? Protože reaguje jen Ca(OH)2 na uhličitan a tam z molárních hnotností zase tak závratný nárůst nebude.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Zátěž do zelí

04 Feb 2022, 13:30

Mokré to není. Kromě vápna reaguje s vlhkým vzduchem hlavně obsažený cement. Nevím, kolik tam čeho je, a proto to nespočítám. Možná už taky nemám takovou sílu jako v době, kdy jsem si ho přivezl. :(
Napísať odpoveď