včely

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37

01 Máj 2021, 19:23

Není dobré chovat včely extenzivně. Tak nějak na divoko.
A odporuje to i veterinárním nařízením.
Šíření varoazy, včelího moru, nosematozy apod.
Léčení a pravidelný odběr vzorků je povinný.
*
Jak to mají samotářky s nakažlivostí nevím.
Ale myslím, že by to bylo lepší řešení.

https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/ ... y-40357976
Mikeš13
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06

01 Máj 2021, 21:17

Zajímavá to informace, že: "... jediná zednice rezavá dokáže opylovat stejné množství jabloňových květů jako sto dvacet včel medonosných"
Vzpomněl jsem si na divoké včely, když jsem vloni z dutiny poražené staré vrby srkal z pláství jejich med :). Dobrota náramná.
vysloužil
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

02 Máj 2021, 10:27

Mikeš13 napísal:
Zajímavá to informace, že: "... jediná zednice rezavá dokáže opylovat stejné množství jabloňových květů jako sto dvacet včel medonosných"
Vzpomněl jsem si na divoké včely, když jsem vloni z dutiny poražené staré vrby srkal z pláství jejich med :). Dobrota náramná.
No, nevím, kdo to počítal, ale problém u nás bývá spojen spíš s nedměrným opylením a následným propadem plůdků a nutností probírky než s nedostatečným opylením jabloňových květů. Co se týče obecně včel a jejich prospěšnosti v ovocných sadech, nijak ji nezpochybňuji. Nicméně před lety padl na náš kraj mor včelího plodu a všichni včelaři v okolí museli své úly spálit. Včely na kvetoucích stromech jsem toho roku bzučet neslyšel, ale úroda - světe div se - byla normální, snad dokonce nadprůměrná.
Ivan Hlavatý
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

02 Máj 2021, 12:02

vysloužil napísal:
02 Máj 2021, 10:27
Mikeš13 napísal:
No, nevím, kdo to počítal, ale problém u nás bývá spojen spíš s nedměrným opylením a následným propadem plůdků a nutností probírky než s nedostatečným opylením jabloňových květů. Co se týče obecně včel a jejich prospěšnosti v ovocných sadech, nijak ji nezpochybňuji. Nicméně před lety padl na náš kraj mor včelího plodu a všichni včelaři v okolí museli své úly spálit. Včely na kvetoucích stromech jsem toho roku bzučet neslyšel, ale úroda - světe div se - byla normální, snad dokonce nadprůměrná.
V jednom článku som čítal, že samotárske včely účinnejšie opeľujú kvety v porovnaní s včelami medonosnými preto, lebo majú menej 'sofistikovanú' výbavu na zber peľu. Včely medonosné sú dokonale anatomicky a fyziologicky prispôsobené na zber peľu, kým tie samotárske časť nazbieraného peľu pri návšteve ďalšieho a ďalšieho kvetu trochu strácajú a tým (nechtiac) kvety lepšie opelia. IH
Mikeš13
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06

02 Máj 2021, 13:56

(Ne)opylení mě trápí hlavně u třešní, přičemž na nedostatek vhodných dárců pylu si nemohu stěžovat (v okolí do 50 m je min. 20 stromů různých odrůd třešní a višní).
roman
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18

07 Máj 2021, 21:41

Dnes tady odpoledne trochu sprchlo, ale čmeláky na černém rybízu to neodradilo.
Zlínsko, 400 m n. m.
Napísať odpoveď