Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné ftípky.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 11:18

jen pro jistotu zopakuju pravidla pro herbicidy. dodržujte předepsané ředění. Proč? když to namícháte silnější, popálíte list, nedojde k transportu do celé rostliny, uvadne jen nadzemní část a zůstanou rezidua. Plevel zregeneruje a vyroste znovu, i když oslabený. Pokud je uvedena aplikační teplota tak taky dodržet, jinak se účinnost snižuje až násobně. Taktéž dodržet lhůtu aplikace, a vegetační stav likvidované rostliny. na plevel od určitého stadia vzrůstu už to nefunguje, jen ho to oslabí.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 11:20

Žena vyjela na dvorek se sekačkou. A pes se někam ztratil.
A pak jsem ho našel. Ležel v pokoji pod stolem :D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 11:25

Štěpánka.3 napísal:
14 Máj 2023, 11:04
Rafael napísal:
14 Máj 2023, 10:26
Ten Agil se mi začíná líbit. Možná se s ním i skamarádím.
Mně také. Sice tyto přípravky vůbec nepoužíváme, ale maminka už je z pýru vytrvale prorůstajícího do záhonků na nervy.
My ked sme kupili dom tak skoro cela zahrada bola zarastena pyrom. Zbavujem sa ho rylom ale je to beh na velmi dlhu trat. Teraz mam uz aj plochy kde relativne nie je ale stoji to kopu casu. Ale tak je to o prioritach😀 Ked nechcem chemiu tak nemam nejak velmi na vyber. A pyr slama mulc ap. neznici.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 11:29

Vlasatej, měl dotaz ohledně toho ředění:
Platí to i pro Roundup?
Mám ho dost a totiž a i proto snahu ho přeřeďovat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 13:42

Rafael napísal:
14 Máj 2023, 09:38
ChlapeczDediny napísal:
13 Máj 2023, 22:29

Po Vánocích posbírejte vyhozené vánoční stromky, nastříhejte na malé kousky, tím kysele zamulčujte maliny a na vrch dejte seno/slámu. Co jste říkala o té trávě?
S prominutím, ale to je skutečně "rada". Knížecí, hráběcí či jak to nazvat.
V malinách mi řádí pýr, tak počkám do Vánoc, pak budu sbírat na sídlištích kolem kontejnérů vyhozené vánoční stromky a ....
Máte recht. Teď se na to jehličí vykašlete, v zimě pak zapomeňte a takto za rok si můžete opět postěžovat. Taky možnost.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 13:51

Ano, platí to i pro glyfosát. Je to herbicid se systémovým účinkem. Míchat ho silnější je plýtvání penězi. Chemicky je to organická kyselina takže silnější koncentrace silnější list a nedojde k rozvedení do pletiv. Funguje 100% v poměru z návodu. A ještě jedna věc, zničená vegetace se musí zapravit do země kde teprve dojde k rozkladu glyfosátu právě působením půdy. Pokud postříkáte trávník který nasledně zežloutne a uschne a neobrátíte to do země ,ale třeba jen posekáte do koše, který někde vyklopíte, tak je herbicid stále v uschlých posekaných pletivech aktivní -může se třeba deštěm splavit a průser je na světě.
Pokud Vám na něco glyfosát nefunguje (kopřivy, maliny, dřeviny...) je lepší použít Garlon, který neúčinkuje na trávy , ale ostatní likviduje spolehlivě. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 14:57

Vlasatej, dík za reakci. Budu muset o tom hodně přemýšlet, zkoumat to a tak.
Já si vždy myslel, že čím víc koncentrovaný típ líp.

Ale nějak plošně ho nepoužívám i když ho mám dost. Jen víceméně místně a na potírání štětečkem na nepřístupných místech. Nebo nějakým malým postřikovačkem.
(Herbicidní kola kolem kmenů už delší dobu nedělám).
*
Ale kdysi mi jeho "dodavatel vnutil" i nějaký profi lesnický strojek. Takovou nějakou herbicidní hůl. Na dva velké monočlánky. Hodně drahý dodnes mě to mrzí protože nikdy nefungoval jak jsem si představoval. Něco přes 5tis. tehdy.

A tam v návodu bylo, že to potřebuje neředěný Roundup. Tak nevím. S málo viskozním roztokem ten šmejd vůbec nerosil a ani nerozprášoval nic. A nic hustého jsem v něm nezkoušel. Pohodil jsem ho na půdu a až celkem nedávno jsem si na něj vzpomněl.

P.S. Nejvíc mě na te opičárně zaujal dole takový ochranný límec aby se postřik nedostal kde nemá.

P.P.S nepodařilo se mi o té holi nic na netu dohledat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 16:36

herbicidní hůl znám, jednu mám a používám. Mám tu verzi z houbičkou dole a ventilem. Náplň je v rukojeti a dává se ředěná. Existuje i verze s knotem který dole tvoří smyčku a rostlina se tím pomatle. Má to výhodu na loukách kde člověk jen hubkou zatlačí na plevel který chce zničit a na rozdíl od postřikovače se zasáhne jen požadované místo. Šetří to postřik, čas i okolní porost. Prostě bodová aplikace. Elektrickou sem nikdy neviděl, tak nevim. Ten ochranný "límec" používám někdy i na ručním postřikovači- navlíknu na trubku kelímek od jogurtu :thumbup:
53-100-1305-600-600-0-0.jpg
53-100-1305-600-600-0-0.jpg (15.51 KiB) 489 zobrazení
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 16:59

Časem tu opičárnu pofotím. Zas jsem ji jako kdysi někde pohodil a teď se mi nechce šmajdat a hledat ji.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jirka61

IP:  53.246

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

14 Máj 2023, 17:10

Roundup nepoužívám. Je o něm spousta článků pozitivních i hanlivých. Zemědělci za něj nemají náhradu, tak ho užívají. Přes několik zákazů a návrhů zákazů, rozsudků a obrovských náhrad poškozeným se stále čeká na definitivní rozhodnutí. Já doufám, že bude zakázán. Bezpečný rozhodně není. J.
Napísať odpoveď