Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné ftípky.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 08:23

Petr z H. napísal:
09 Máj 2023, 07:16
ChlapeczDediny napísal:
08 Máj 2023, 14:09
Přesně tak.

Tolik stačí, fakta čísla argumenty tady stejně skoro nikoho nezajímají, cennější jsou pro ně názory. Těch správných názory.
A opět pouze domněnka na základě vlastní velmi omezené zkušenosti.
Měl byste radši domněnky bez zkušeností?

Kladete velmi zajímavé otázky, zejména v úvodu příspěvku mohu tedy pokračovat a přidat také nějaké?

Copak není (správné) mulčování také přidáváním organické hmoty do půdy? Těch 50 krav vrátí všechno, co spotřebuje, zpět do půdy? Nebo se tady pokračuje v desetiletí používané negativní bilanci příjmu a výdeje?
Opravdu si myslíte, že je tak velký rozdíl v půdě a srážkách tam, co roste "to sfinstvo" a na vedlejší parcele, kde tráva neroste? Odkud máte takovou informaci?
Jste schopen přijmout fakt, že jsem na takovém kopci byl nejednou a znám člověka, co tam dokázal docílit změnu? Dokážete přijmout fakt, že v takovém regionu je víc úspešných "permakulturistů", co nejenom povídají na přednáškách, ale jim to dlouho funguje? Co dokázali změnit prostředí, i když "všichni věděli", že je tam kámen a sucho a vždycky to tak bylo ? Dokážete určit, proč se jim to podařilo?

Zkuste mi, nevědoucímu, vysvětlit, proč dole pod kopcem roste tráva i zelenina nám, protože tam voda přitéká a sousedi (stejné podmínky, ne kdesi v dáli) musí zavlažovat (už včera!) i tu zeleninu a i tu trávu, protože by jim nerostla? V čem může být rozdíl, když ta voda k nám teče přes ně? Oni tu vodu nemají dostupnou?

Věříte, že zkušenosti dalších lidí dokazují, že váš poslední odstavec nemusí platit? Skutečně totiž nejde o to, co si kdo myslí, ale jak to je.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 08:24

Hawkeye napísal:
09 Máj 2023, 08:03

Hezké ráno, Petře. 😀 H.



Screenshot_20230509-080018_Chrome.jpg
Ďalší dôkaz o tom, že mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí má iba dobrú pamäť, najnovšie len tú digitálnu.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 08:37

Rafael napísal:
08 Máj 2023, 12:05
A přece ho mám zkažený. Měl jsem nějaké pojíždění. Kolem a přes pastviny Renofarmy. A t*ávu oproti te mé tam mají asi třetinovou. Sice hustou, ale vyrovnaného a nízkého vzrůstu.
Kuwaaa fix, jak to dělají, že jim to tam tak pěkně neroste?
Pastvina je proti neudržovanému sadu úplně jiný level, nebo je to spíš jiná liga. Musí se pravidelně udržovat, nemůže tam narůst metrová tráva , to nemá dobytek rád.
Může to být to tím, že já to sfinstvo mulčuji a mulč sbírám jen minimálně a tím to t*ávisko vlastně hnojím a podporuji v růstu?
přispívá to tomu, ale ne zas tak že by vam tam pak rostla 5m tráva. Pokud by se tam objevil nadbytek dusíku, objeví se kopřivy. Tráva obsahuje asi 4% dusíku, 80% H2O a zbytek je C, K atd.
Posekanou ze zahradních sekaček skladujeme na hromadě a na podzim jde před orbou na pole stejně jako hnůj. Orba hmotu zapraví dolů, přes zimu se vyřeší rozklad a všichni jsou spokojení.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 09:28

Zase jen slova, odpověď žádná. Neodpovíte mi byť jen na tu drobnost, proč mi roste tráva 10x bujněji kolem stromů, keřů a záhonů, místo vašeho věčně omýlaného tvrzení, že mulčovaná tráva si sama dodává živiny, udržuje vláhu, vytahuje živiny z hloubky a dodává vláhu do s ní sousedícím záhonkem? ;) Já ten důvod napsal a bez jakýchkoli pochyb vím, že je to vylepšenou a vláhu zadržující půdou kolem stromů. Trávník i přes mulčování totiž žádnou vodu ani živiny v sezóně (pokud nejsou slejváky) okolí nedodá, opak je všeobecně známým faktem. A nezměníte to ani tím, když se budete pošklebovat, že "všeobecně známá fakta" jsou jen iluze.
ChlapeczDediny napísal:
09 Máj 2023, 08:23
Skutečně totiž nejde o to, co si kdo myslí, ale jak to je.
Přesně. Proto jsem vám napsal, jak to skutečně je u nás, a nezáleží na tom, co si myslíte. ;)
ChlapeczDediny napísal:
09 Máj 2023, 08:23
Copak není (správné) mulčování také přidáváním organické hmoty do půdy?
Přidávání organické hmoty do půdy NENÍ mulčování, takže se nesnažte překrucovat něco, co překroutit nelze. A ano, právě že to správné je, dělám to hojně a je to i jediné fungující, navzdory tomu, že vy tvrdíte, že rytí je špatné.
ChlapeczDediny napísal:
09 Máj 2023, 08:23
Opravdu si myslíte, že je tak velký rozdíl v půdě a srážkách tam, co roste "to sfinstvo" a na vedlejší parcele, kde tráva neroste? Odkud máte takovou informaci?
Už jsem vám to opakovaně napsal, ze zkušenosti z různých lokalit okolí obce, ze zkušenosti s různými půdními podmínkami. Jak těch, co vidím na vlastní oči, chování pozemků sousedů, z chování luk v různých lokalitách, tak z těch, co vnímám na vlastní ruce při sázení a pěstování stromů v různých místech v okolí obce vzdálených od sebe pouhé stovky metrů.
ChlapeczDediny napísal:
09 Máj 2023, 08:23
Jste schopen přijmout fakt
Nejsem schopen přijmout fakt, když zamlčíte, kde přesně se onen zázrak udál a jaké tam jsou půdní a klimatické podmínky. Pak to není žádný fakt, ale vaše pouhé tvrzení. A pokud byste naopak chtěl fakta ode mě, můžu vám sdělit i obec, i udělat fotodokumentaci, jak drasticky různé je chování vegetace kousek od sebe, se stejnou péčí.


A pokud tu neustále máváte "někým", komu funguje "něco", na "nějakém pozemku" a při "nějakém" klimatu, očekávám od vás jako argument FAKTA. Uveďte přesné místo onoho pozemku, kvalitu půdy (bonitu) a obvyklé klima (množství srážek). Nic z toho jste ještě NIKDY neuvedl jako fakta, jen se tu slovně imaginárně navážíte bez jakéhokoli argumentu. Dočkáme se tedy konkrétní identifikace nehostinného místa, kde ta vaše dogmata fungují, aby se dalo posoudit, zda snaživci skutečně přiměli k bujnosti vegetaci na nepříznivém místě, nebo pouze využili běžné nestrádající lokality, kde neudělali pouze holinu přicházející o vodu (jako zemědělec nebo neznalý majitel zahrady), ale snaží se ji zadržet tam, kde žádný problém zadržení není?

Jen pro upřesnění - ChlapeczDediny mluví o místě, kde za sucho pokládá 10 dní s 5 mm srážek a už lítá zalívat révu "Tento rok (2022) je fakt extrémne horúco a sucho, nepršalo desať dní (spadlo 5 mm vody ?? po týždni horúčav cez 30°C) a ešte týždeň asi ani nebude. Takže zatiaľ dostal každý vinič trikrát po 12 l vody.". A to ještě v tom "suchu" přišel o jahody. Mluví o místě, které se chová takto: "To je podpovrchová voda, ktorá nám všetkým do záhrad tečie z kopca nad nimi. Ktorá sa drží pod trávou vysokou desať či dvadsať centimetrov a fŕka, keď ju kosím.". Mluví o místě, které je u paty kopce prakticky mokřadem, se kterým bojuje: "http://zahradavkopci.sk/tecie-voda-tecie/". To je naprostý výsměch a drzost, protože já hospodařím na místě, kde je zcela běžné, že přes léto neprší 2-3 měsíce v kuse. A to ještě na kopci, kde v životě nebyla (a nemůže být) louže, kam žádná voda přitékat nemůže, kde nejbližší voda je v hloubce cca 80 m (dle obecních vrtů). :?

200 m ode mě hospodaří známý, má tam zeleninovou zahrádku, které se skvěle daří. Ale hospodaří v místě, kde začíná údolíčko a kam stéká pod povrchem voda z okolních luk. Nemusí dělat žádné kejkle se slámou, funguje to tak nějak samo. Prostě voda v půdě je. Udrží se dobře díky husté vegetaci záhonů. Ano, to samé jsem dělal já, ale získal jsem pouze dýně velikosti tenisáku, slunečnice vysoké 50 cm s 5cm květy. Kukuřice mi vyrostla do výšky 10 cm a chcípla. A jak už jsem psal, bohatě mulčované brambory byly loni velikosti pinpongáče, zatímco v roce 2021, kdy pršelo normálně, byly skutečně obří. Voda se tu zadrží bohatým mulčováním, ale tak maximálně na 1 měsíc. Zázraky se nedějí - když neprší, voda se prostě spotřebuje. Vše je mulčováno, ale měsíce to vodu nezadrží. Je to sad, kam není tak snadné dopravit dostatek vody na zeleninu i 150 stromů a keřů.

A opakuji znovu - z pouště prales udělat nelze. A nic na tom nezmění, kolikrát to popřete.
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 09 Máj 2023, 14:03, upravené celkom 5 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 10:55

Možná ta t*áva tak bujně roste proto, že má vhodnější mikroklima. Díky spoustě stromů. A na těch pastvinách nic není. Až mi toho skotu v horkých dnech bylo líto.
*
Letos tam ještě není. A ani ohradníky se ještě nenatahují. Asi budeme bez sousedů. Škoda. Byla celkem zábava je přikrmovat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

09 Máj 2023, 11:14

U nás v sadu vidím velké rozdíly v hustotě a vzrůstnosti trávy v místech, kde se nachází podhoubí nějakých hub. Tam je na jaře tráva vždycky bujnější.
Olomoucko 220 m n. m.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

10 Máj 2023, 08:36

Petr z H. napísal:
09 Máj 2023, 09:28
Jen pro upřesnění - ChlapeczDediny mluví o místě, kde za sucho pokládá 10 dní s 5 mm srážek a už lítá zalívat révu "Tento rok (2022) je fakt extrémne horúco a sucho, nepršalo desať dní (spadlo 5 mm vody ?? po týždni horúčav cez 30°C) a ešte týždeň asi ani nebude. Takže zatiaľ dostal každý vinič trikrát po 12 l vody.". A to ještě v tom "suchu" přišel o jahody.
Škoda jen, že jste ve spravedlivém hněvu zkopíroval/přečetl jen část. Například že PO 5 mm srážek (po suchu s teplotami nad 30°C) je opět sucho a teplo a lokalita se dostala do televize se čtyřicítkou. Ale to není podstatné, co bylo v tom článku.

To místo se chovalo tak, protože to způsobil jeden člověk. To jste asi nedočetl. V lokalite je asi 20 parcel, ale jen jedna měla tento problém. Byl vyřešen. Víte jak?

O jahody přišli sousedé, ne my ;) Víte proč?
Tady v těch místech je půda a voda v ní všude stejná, rozdíl je ve způsobu využívaní. Tady to rozdílnými podmínkami nebo rozdílnými lokalitami neokecáte.

Za mne máte stovky fotek k dispozici, za "kolegy" nemohu sloužit, nemám svolení k zveřejnění. Myslet si ovšem můžete, co chcete.

Vy byste nechal uschnout mladé sazenice révy jen proto, abyste si dokázal něco?

Proč vám tak záleží na tom rozdupat něco, co podle vás není pravda? Vždyť přece vy to nemusíte číst, nemusíte to akceptovat, nemusíte to praktikovat. Nikdo vás nenutí. A kdo věří, že mi to funguje a chce si to zkusit, tak ať si to zkusí, ke své škodě, nebo užitku. U nás révu "mulčujeme" jahodami a ty jsme v začátku mulčovali slámou. Jeden to od nás zkopíroval, ale pořád si stěžoval, že to nefunguje.Tak jsme tam zajeli a málem zaplakali. Tráva vykosená na koberec, jahody vysekané tak, že tři nebo čtyři šlahounky s pár lísky, to torzo zaházené zbytky "sena". To je podle něj mulčování révy jahodami. Všude vyprahlá zem, uschlé kořeny. Tak funguje ta metoda mulčování nebo nefunguje?

Pořád omíláte, že mám výhodu, že mi tam voda teče z kopců. A naším sousedům, zleva, zprava, neteče? Tak proč oni mají sucho (včera jeden zaléval jahody a záhony), ale my ne? Navíc ta voda teče přes sousedy k nám!

Čímž nechci tvrdit, že jste to dělal špatně. To rozhodně nechci. Ale častokrát jsem byl svědkem, že lidé používají stejné pojmy pro různý obsah. A že to NĚKDE nefunguje STEJNĚ jako u nás? No a co, měsíc zadržení vody v půdě navíc je zbytečný? Dodání humózních látek půdě je zbytečné? Vždyť sám píšete, že kolem stromků roste tráva lépe a rodostněji.

U nás se téměř všemu daří dobře proto, že jsme každé rostlině vybrali nejlepší místo, resp. každému místu jsme vybrali rostliny vhodné pro dané místo. Viz např. článek "Slonie uši". A to nám každý ze začátku říkal, že tady nic neporoste, zima, stín, mokro. To je spíš o těch klapkách, co si sami dáváme na oči. Když posadí soused hokaido na vyprahlé místo, může se divit, že je má jako tenisáky? Když mu uschla jabloň, tak mu říkám, že ji dal metr nad vodu. Nezeptal se, jak to vím a jak to zjistí, dal novou na to samé místo. Protože v JEHO zahradě šéfuje ON, ne nějaká příroda.

Já nepotřebuji, aby mulčování a bezorebný systém fungoval u vás, mně stačí, že funguje u mne a u pár mých známých. Že je vhodný pro konkrétní specifické místo? Ano, vždy ho právě tam využíváme. Univerzální jako Nivea, jeden systém pro celý stát, používaný univerzálně, egalizovaně, podle příruček? A dopadne to jako v tom článku s melioracema. Každé místo vyžaduje jiná opatření, pokud chceme dosáhnout změnu, záleží jen od nás, kolik tomu chceme věnovat, co je pro nás důležité a jak chceme být připravení na změnu. Protože bude jen hůře.

P.S. Víte, že správné položená otázka je polovina odpovědi?
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

10 Máj 2023, 10:47

ChlapeczDediny napísal:
10 Máj 2023, 08:36
Proč vám tak záleží na tom rozdupat něco, co podle vás není pravda? Vždyť přece vy to nemusíte číst, nemusíte to akceptovat, nemusíte to praktikovat. Nikdo vás nenutí. A kdo věří, že mi to funguje a chce si to zkusit, tak ať si to zkusí, ke své škodě, nebo užitku.
Chápete to špatně. Snažím se dopátrat pravdy, protože mě spousta věcí zajímá, rád bych se v něčem třebas i inspiroval, ale vaše výroky zde i na vašich stránkách jsou tak značně rozporuplné, že bych se rád dobral faktů, a podle toho se buď inspiroval, nebo se kvůli zcela odlišným předpokladům pro aplikaci tímto směrem neubíral. Proto se neustále pídím po tom, zda to může fungovat pouze u vás, nebo je to použitelné i v mých podmínkách. Proč byste se jinak prezentoval, než s cílem ostatní inspirovat?
ChlapeczDediny napísal:
10 Máj 2023, 08:36
U nás se téměř všemu daří dobře proto, že jsme každé rostlině vybrali nejlepší místo
Protože máte takový pozemek. Jenže většina lidí (včetně mě) má pozemek celkem monotónní, se stejnými podmínkami ve všech částech, maximálně část zastíněnou barákem. Takže si nic vybírat nemůže.
ChlapeczDediny napísal:
10 Máj 2023, 08:36
A naším sousedům, zleva, zprava, neteče? Tak proč oni mají sucho
Nemluvím o vašich sousedech se shodnými podmínkami. Mluvím o lidech obecně. Málokdo má podmínky podobně těm vašim. Přesto jim ve zdejší diskuzi podsouváte, jak nevhodný mají přístup k tomu či onomu, aniž byste vůbec věděl, jak co děláme, pouze na základě několita let zkušeností s vaším konkrétním pozemkem. Např. vaše tvrzení o tom, jak odvážíme trávu. Dovolím si tvrdit, že na zdejším fóru téměř každý trávu na zahradě zužitkuje.
ChlapeczDediny napísal:
10 Máj 2023, 08:36
Vy byste nechal uschnout mladé sazenice révy jen proto, abyste si dokázal něco?
Já jsem k 1letým sazenicím révy nalil kýbl vody v létě po měsíci sucha. Díky mulčování a vylepšené půdě si ten měsíc vystačily. Předpokládal bych, že při vašem přístupu a vašem nesrovnatelně příznivějším pozemku by si příroda měla poradit sama, a 10 dní bez zalívání je úplně v pohodě. Ostatně vinaři nezalívají vůbec. Nebo ten váš přístup funguje jen při dostatku srážek, ale jak týden nezaprší, musí se zalívat? :shock: Ostatně všiml jsem si ve vašich článcích, že se o permanentním ježdění na zahradu kvůli nedostatku srážek zmiňujete několikrát ...
ChlapeczDediny napísal:
10 Máj 2023, 08:36
Za mne máte stovky fotek k dispozici, za "kolegy" nemohu sloužit, nemám svolení k zveřejnění.
Očekával jsem od vás jako argument FAKTA, ne fotky. Abyste uvedl místa oněch pozemků, kvalitu půdy (bonitu) a obvyklé klima (množství srážek), aby každý na první pohled viděl, o jak nehostinná místa se jedná, na kterých snaživci skutečně přiměli k bujnosti vegetaci na nepříznivém místě.

Pokud stojíte o seriozní diskuzi, zkuste, prosím, pro začátek zformulovat odpovědi na 3 záležitosti, kterým jste se záměrně vyhnul:

1. Jak byste postupoval jinak, než postupuji já, v lepším zadržení vody na mnou popsaném pozemku? Místo, kde je zcela běžné, že přes léto neprší 2-3 měsíce v kuse. Je na kopci, kde v životě nebyla (a nemůže být) louže, kam žádná voda přitékat nemůže, kde nejbližší voda je v hloubce cca 80 m (dle obecních vrtů). Půda je propustná hlinitopísčitá, rychle vysychavá. Pod vrchní vrstvou zeminy několika desítek cm je struktura kamenitá. Jen dodávám, že první posekanou trávou mulčuji kolem stromů, a při dalším sekání nechávám ležet. A trávu sekám podle počasí tak, aby narostla do rozumné výšky a nevysušovala se půda. Pozemek je ve všech svých částech stejný, rovinatý až mírně svažitý, nemá žádné "lepší" a "horší" místo.
2. Proč nefunguje vaše tvrzení, že trávník dodává vodu do okolního záhonu? Proč mi roste tráva 10x bujněji kolem stromů, keřů a záhonů? Proč se mi nedrží voda v trávě, kde když zaryji, je hned pod travním drnem sucho, ale naopak se drží kolem stromů a v záhonech ve vylepšené půdě, a voda i živiny proudí opačným směrem, tedy do trávníku? Jak to můžu otočit? Nebo to může fungovat jen na pozemku, kde je vody dostatek?
3. Co byste dělal jinak, abyste dosáhl lepších výsledků v mnou popasné situaci: získal jsem pouze dýně velikosti tenisáku, slunečnice vysoké 50 cm s 5cm květy. Kukuřice mi vyrostla do výšky 10 cm a chcípla. A jak už jsem psal, bohatě mulčované brambory byly loni velikosti pinpongáče, zatímco v roce 2021, kdy pršelo normálně, byly skutečně obří. Voda se tu zadrží bohatým mulčováním, ale tak maximálně na 1 měsíc. Je tu zcela běžné, že přes léto neprší 2-3 měsíce v kuse. Zázraky se nedějí - když neprší, voda se prostě spotřebuje. Vše je mulčováno, ale měsíce to vodu nezadrží. Je to sad, kam není tak snadné dopravit dostatek vody na zeleninu i 150 stromů a keřů. A opakuji - všechna místa na pozemku mají shodné podmínky.

A nebo se o diskuzi snažím marně, a je vševypovídající vaše věta "Já nepotřebuji, aby mulčování a bezorebný systém fungoval u vás, mně stačí, že funguje u mne a u pár mých známých."? To pak navážení se do jiných za to, že to tak nedělají, dostává celkem jiný rozměr. :D
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

10 Máj 2023, 11:06

Do Vaší diskuze se míchat nechci. Ale zvažte, jestli by nebylo užitečné, zřídit na pozemku co největší přístřešek a z něj odvést dešťovou vodu do podzemní nádrže. Za podzim a zimu byste mohl nastřádat poměrně velké množství vody (odvislé od velikosti nádrže), která by v suchém jaru mohla být k dispozici na závlahu.
Napísať odpoveď