Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné ftípky.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 00:43

Ono to mé psaní nemusí být tak nějak postupné a chronologické a snad nebudou vadit nějaké skoky v čase.
*
Havárie, porucha, sobota dopoledne a chtěl, musel jsem něco rychle posekat.
Tak jsme vyrazili do Moutfieldu koupit nějakou rychlou nouzovku.
Zaujalo mě tam tehdy taková opičárna. Plynulý, vlastně regulovatelný pojezd té sekačky. Čím více se na ty řídicí klače tlačilo, tím rychlejší to jelo. A naopak.
Po asi po půlhodině práce jsem zjistil, že olejová náplň je minimální. Tak jsem dolil.
Po další chvíli jsem zjistil, že ten pojezd je nějaký slabý, že mě už moc netáhne
A taky že jo. Jedno pojezdové kolo přestalo být nějak poháněno. Ale i bez něj to šlo. Sobota, neděle, reklamace šla proto nějak stranou. Myslel jsem si, že je to jen nějaká blbost, kterou si někdy sám lehce opravím. I proto, že ten strojek mi byl tak nějak sympatický a i když nebyl přímo určen na vyšší trávisko tak si s ním celkem poradil.
Ano silný motor a boční výhoz té trávní sečky jsem taky hodně ocenil. Předcházející sekačky měly ty výhozy vzadu. Takže jsem od pasu dolu vypadal zeleně skoro jako nějaký vodník.

Jenže jednou se ukázalo, že ty zadní výhozy byly přece jen v něčem lepší.

Všechny ty malé sekačky jsem hodně přetěžoval. Ty výhozové otvory se tím rozsekáným tráviskem ucpávaly a bylo třeba je občas prošťourat. A pro ty účely jsem s nimi chodil pořád s nějakým klackem.

Zde je dobré připomenout, upozornit, že většina tehdejších sekaček měla ten výhozový otvor vzadu a dost daleko od rotujícího nože.
Ale ta tehdy má nová ho měla vpředu a z boku.Tam kde byla kulatá a tím i v daleko větší blízkosti toho rotujícího nože.

Já tehdy byl ještě zaměstnanec bydlící na dvou místech, v časové tísni jsem dělal více věci najednou. Medobraní, zavařoval jsem něco, destiloval a přitom ještě bojoval s tím zeleným sfinstvem....

Ale abych to zkrátil. Došel mi ten prošťourovací klacek, neuvědomil jsem si zrovna, že ta sekačka je trochu jiná než ty starší na které jsem byl zvyklý a strčil jsem do toho otvoru vpředu, do toho kulatého šasi prst abych ho uvolnil...

Prst, zbytek pravého ukazovačku nemělo smysl hledat. I kdybych nějaké jeho torza našel, stejně by už přišít učitě nešel.
Tak jsem udělal ještě jedno kolečko a přijel domu.

Umyl jsem i kartáčkem, si postiženou pazouru, vydezinfikoval peroxidem a uvažoval co dál. Co s tím. Dost mě překvapilo, že to nijak zvlášť nebolelo a ani nekrvácelo. Moje priorita hned po tom úrazu byla - škrtidlo - zastavit krvácení.

Ale nebylo to vůbec třeba. A tak jsem si i myslel,že se to nějak zahojí samo, že ani žádnou lékářskou pomoc na takovou prkotinu potřebovat nebudu.
Tak jsem si sednul do verandy, nalil si několik slivovic a rozhodnul se zavolat ženě, pochlubit se ji jak jsem šikovný a tak.

Byla z toho v šoku. Okamžitě, že přijede a odveze mě na nějakou pohotovostní chirurgii.
Jen, že musím všude utřít a zbavit se jakýchkoliv stop po krvi. Že ji krev nedělá dobře. A taky, že tu ruku ať si nějak zabalím, ať to s ní nesekne.

No, dlouho nejela. Vše jiného jsem už měl hotovo, tak jsem zas s tou sekáčkou vyjel.

A jak přijela, viděla, zpočátku to vypadalo, že do nemocnice povezu já ji a ne naopak
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 01:40

Jsem pak zaslechnul přes dveře chvílemi v té nemocnici:

To je zase den to tady zas dnes máme případy.
Zahradníci, kutilové, žádné normální běžné úrazy,
Představte si sestro třeba:

- je normální úraz aby někdo vypadnul z okna a spadl do skleníku?
- nebo že by si někdo postavil skládací žebřík na příkrém schodištií
- Nebo aby někdo strčil ruku do zapnuté trávní sekačky
Co to jsou proboha za lidi.
Ale tak jo, jsme tady od toho Tak zavolejte teď toho trávníkáře.
Ale napřed připravte lehátko a plentu. A i nůžky a pilku.
Budu tam asi muset stříhat nebo řezat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 10:00

Rafael napísal:
28 Jan 2023, 01:40
Jsem pak zaslechnul přes dveře chvílemi v té nemocnici:

To je zase den to tady zas dnes máme případy.
Zahradníci, kutilové, žádné normální běžné úrazy,
Představte si sestro třeba:

- je normální úraz aby někdo vypadnul z okna a spadl do skleníku?
- nebo že by si někdo postavil skládací žebřík na příkrém schodištií
- Nebo aby někdo strčil ruku do zapnuté trávní sekačky
Co to jsou proboha za lidi.
Ale tak jo, jsme tady od toho Tak zavolejte teď toho trávníkáře.
Ale napřed připravte lehátko a plentu. A i nůžky a pilku.
Budu tam asi muset stříhat nebo řezat.
😀😀😀 To je tak super pribeh😀 Je mi samozrejme toho nestastia luto ale ked to podate takto tak sa proste musim smiat. A najlepsie bolo ze ste si dali este dalsie kolecko. To je sialene😀
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 12:09

Doktor vůbec příjemný nebyl. Způsobil jste si ten úraz v opilosti. Táhne to z vás jak ze sudu. A v takových případech si ošetření platí opilec sám. Budu to muset nahlásit.
Taky se mu vůbec nelíbila ta má bandáž na té ruce. Že prý už viděl leccos, ale tohle...
A sestra mu přitakala. Veselí u nich vzbudila až má poznámka, něco ve smyslu, že já sám bych bych tady s takovou prkotinou nešel. Že mě tady dotáhla žena a že by se to beztak zahojilo časem samo.
S tím doktor hrubě nesouhlásil. Nechci vás strašit, ale čekají vás velmi zajímavé zážitky které začnou několika probdělými nocemi.

Položili mě na lehátko a zatáhli plentu abych na tu ruku neviděl. Vůbec nic jsem necitěl, ale ty zvuky byly hrozné. Fact příšené. Něco jak se piluje ocel nebo rašpluje dřevo.
Doktor se nakonec ukázal jako celkem zábavný chlapík. Bavili jsme se o psech, boji s trávou a chovu ovcí.
Po "operaci" mi ještě předepsal nějaké silné prášky na tišení bolesti. Což jsem tehdy moc nechápal. A ještě dodal, teď nevím jestli varoval nebo radil, kombinovat je s alkoholem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 12:26

Po návratu do práce jsem se stal velmi populární.
Více než vedoucí směny z jiné směny. Tomu přezdívali Tříprsťák".
Asi kvůli tomu, že si na cirkulárce uřezal hned u kořenů dva prsty.
Teda ne já osobně, ale hláška mých spolupracovníků. Při výměně šoupátkového ústrojí licí pánve byla finální operace přišroubování krycího plechu. Šroubem M16.
"Kuwaaa, berte mu ten šrub, bo on nemá prst a budem tady do večera, do rána".
Záleželo na směně. Ranní, noční, odpolední...
Časem jsem zjistil, že ten výrok doslova zlidověl a používali ho i na jiných směnách.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

28 Jan 2023, 12:43

A pro pobavení ještě jedna hláška od kolegy.
Pronesl ji na školení z bezpečnosti práce:

"Správný pánvař může mít maximálně devět prstů!"

(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
Vítej v klubu.jpg
Vítej v klubu.jpg (11.24 KiB) 1010 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

01 Feb 2023, 11:27

Vyjádření lékaře: Některým lidem ale není příliš pomoci. Čerstvě si vzpomíná na pětadvacetiletého muže, kterého předloni na Silvestra záchranná služba přivezla s popáleným obličejem po výbuchu petardy. Nyní, o rok později, ho záchranka přivezla znovu, když mu petarda utrhla tři prsty na ruce.
Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zdravi ... oboda.html
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

03 Feb 2023, 22:22

Já se ještě zeptám, v seznamu chybělo něco jako Blanice, to tady provozuje na nerovném terénu kamarádka. To se taky neosvědčilo?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

04 Feb 2023, 18:03

Kdysi na nějakém veletrhu v nějakém Brně jsem mimo jiné viděl dvě věci které mě tehdy mimořádně zaujaly:

Automobil Trabant byl v té době známý, ale tam byl vystaven s průhlednou karosérii. Na takovou reklamní blbinku zapomenout nejde...

Ale daleko víc mě zaujal stroj na boj s trávou. Buben a pod ním kulatý plech a po jeho obvodu malé nože.
Něco v té době nevídané. Tehdy i v JZD měli jen lišty.

Po konzultaci s traktoristou který se k tomu stavěl velmi negativně jsem usoudil, že to musím zkusit.
Tak nějak jsem tušil, že ten systém už ze svého principu musí být daleko blbuvzdornější, kamenům a podobným překážkám imunnější.
Že bude, musí být lepší než ty prstové lišty.
Traktorista tvrdil, že to vypadá dost nebezpečně, že to může někoho v okolí nebo i obsluhu zranit. A že se na to to trávisko bude motat a vůbec, že je to celé blbost. A že kdyby náhodou nebyla, že by už to bylo dávno rozšířeno.
Ale ať to zkusím. A při té příležitosti jsem z něho vymánil několik žabek do lišt.
A že pokud mi to bude náhodou fungovat dá si někde nějaký zlepšovací návrh na zefektivnění senosečí v kamenitých polohách.
*
Tak jsem pak sháněl ty kabely a další potřebné věci k tomu sekání.
*
No, ano. Byl ten můj okouknutý a okopírovaý stroj takovým nějakým předchůdcem Blanice apod. jak psala Jitka.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Boj s trávou aneb zpověď zavilého nepřítele toho sfinstva

11 Feb 2023, 23:26

Ta bezpečnost u samodělů je taková nižší. Bratranec oral pomocí tahače lokomotiv. Motor, lano a manželka přehazující směr. Jednou si manželka při hlídání motoru povídala s kamarádkou...
Napísať odpoveď