Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné ftípky.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

10 Jan 2022, 09:27

Medicína = tableta
Telemedicína = tablet
:)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

10 Jan 2022, 16:02

Teletubbies.jpg
Teletubbies.jpg (22.19 KiB) 1646 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 17:52

Nepták v zahradě:
konadra_20220113174644355.jpg
konadra_20220113174644355.jpg (32.5 KiB) 1567 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 19:12

Rafael napísal:
13 Jan 2022, 17:52
Nepták v zahradě:
konadra_20220113174644355.jpg
Nechajme teraz vtip vtipom - mňa už dlho zaujímalo, čo znamená ten výraz "koňadra", čiže druhové meno tohto všeobecne známeho vtáčika v češtine. Teda spevavca menom Sýkorka veľká/bielolíca = Sýkora koňadra = Parus major.
Trochu som pátral a keďže "všetko je na webe", tak konečne v tom mám - aspoň dúfam - jasno (viď foto 1-3).
Na foto 4 je odkaz na jednu veľmi zaujímavú prácu - teda zaujímavú pre amatérskeho ornitológa, za ktorého sa neskromne považujem 😀. IH

Screenshot_20220113-190028_Drive.jpg
Screenshot_20220113-185651_Chrome.jpg
Screenshot_20220113-185718_Chrome.jpg
Screenshot_20220113-190040_Drive.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 20:05

Jeden z mých nejoblibenějších humoristů:
Recese!
Mistrem mystifikací byl rozhodně modernista Jaroslav Hašek. Coby redaktor Světa zvířat klamal čtenářskou obec popisem smyšlených živočichů, jako byl pták ořešák. A...
Nebyl nakonec kvůli malé chybičce osočen neoprávněně?
Ořešák.jpg
Ořešák.jpg (49.56 KiB) 1520 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 20:15

Nad etymológiou českého druhového názvu uvedeného vtáčika som sa nikdy nezamýšľal, hoci ho evidujem. Vďaka za zaujímavé info.
Tiež sa považujem za amatérskeho ornitológa (k čomu mám vďaka priezvisku prirodzenú predispozíciu :-D )
Môžem potvrdiť, že Parus major je v určitých situáciách vyslovene agresívny druh, hlavne pokiaľ ide o hniezdne možnosti. Menšie druhy spevavcov, dokáže v hniezdnej dutine zabiť (aj s ich mláďatami, ak sa už vyliahli) a dokonca vyhniezdiť s prítomnosťou kadáveru (-ov) predchádzajúcich "nájomníkov" v hniezde.
Možno aj z tohoto dôvodu je výsledkom fylogenézy ich relatívna veľkosť.

Upravené: Rafael ma predbehol, kým som písal, môj príspevok bol reakciou ešte na ten predchádzajúci.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 20:24

Copak rváč, ona v nouzi dokáže živému ptáku vyklovat mozek z hlavy. To je lepší jí nacpat slunečnicí. Ale jednopoziční krmítka, aby se neroznášel vražedný cizopasník.

Výsledky sčítání ptáků 2022 https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysled ... L#/observe
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 20:26

Úryvek z Haškovy povídky „V přírodovědeckém časopise“, která vyšla poprvé v Karikaturách roku 1911:
Sezóna mořských hadů trvá v denních listech jen několik neděl, já však jako
redaktor časopisu Svět zvířat měl jsem tu sezónu pořád.

Během let vytloukli redaktoři Světa zvířat kdejaký materiál o zvířatech, a když jsem po nich převzal redakci, seznal jsem, že není zvířete, o kterém by se již v časopise nebylo psalo.

Byl jsem tedy nucen vymýšlet si zvířata, což mně dalo menší práci, než psát o
zvířatech dávno již objevených.

Prvním mým dílem bylo objevení se hltouna strašlivého, zvaného domorodci na ostrovech Blažených „ajaroro“, zvířete žijícího v moři od desáté hodiny ranní do čtyř hodin odpůldne. Zbytek dne tráví pak na ostrovech Blažených polykáním dětí.

Psal jsem:
„Zvíře toto není veliké, ale při své strašlivosti mohutné. Přírodozpytec dr. Everich, známý přítel našeho listu, zaslal nám ze San Franciska toto popsání hltouna strašného: Patří dle prozkoumání kostry mezi ještěry. Domnívám se, že jest to jediný druh, který zachoval se na naše časy z dob velkých ještěrů ichtyosaurů a jiných obrovských předpotopních zvířat.
Na břišní straně krunýře nacházejí se krovky, které tře o sebe, je-li rozčilen, čímž povstává lomoz slyšitelný na dvě anglické míle. Podařilo se mně lapit na
domorodého hocha jeden exemplář tohoto netvora. Dán do velké bambusové
klece, snědl přes noc celou klec a půl chatrče, ve které se klec nacházela, a utekl do vnitrozemí, kdež byl konečně zastřelen strojní puškou. V jeho žaludku nacházel se major domobrany.
Ubožák zemřel hlady obklopen koženými stěnami žaludku, na které napsal tužkou: Vyřiďte poslední pozdravení mé ubohé ženě.

Zajímavé jest, že se maso toho netvora těší velké oblibě u domorodců. Prvně okusil jsem toho masa na ostrově Kalalo. Chuť jeho podobá se vepřovému. Maso upečené jest barvy růžové.
Oči má veliké. Mozková dutina vyplněna mozkem. Jakým způsobem se
rozmnožuje, nepodařilo se mně zjistit. Současně zasílám fotografii.

Potud zpráva přítele našeho listu. Fotografii reprodukujeme na jiném místě
našeho listu.“ (Dal jsem zhotovit reprodukci ichtyosaura.)

Tím jsem zahájil krásně svou činnost. Dva učitelé se ihned předplatili na dva roky a já jsem se vložil s plnou chutí do zvířat.
Tolik Jaroslav Hašek.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 20:39

Jitka napísal:
13 Jan 2022, 20:24
Copak rváč, ona v nouzi dokáže živému ptáku vyklovat mozek z hlavy. To je lepší jí nacpat slunečnicí.
Je to naozaj tak - viď odkaz na video (je možné si ho vyhľadať podľa údajov na foto). Nič pre útlocitné povahy... IH

Screenshot_20220113-203556_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Zahrádkářské, pěstitelské, kutilské a podobné Ftípky?

13 Jan 2022, 21:03

Ivan Hlavatý napísal:
13 Jan 2022, 19:12

Sýkora koňadra = Parus major.
Trochu som pátral a keďže "všetko je na webe", tak konečne v tom mám - aspoň dúfam - jasno (viď foto 1-3) 😀. IH
No jo, hrátky jazykových odborníků se slovíčky. Jistě zajímavá, ale i úsměvná věc.
Např: v prvním obrázku dole je slovo candát, jako příklad vývoje z jiného slova podobně jako koňadra. Jinde ale odborníci na slovíčka uvádí, že slovo candát pochází z latinského pes/vlk, jako ryba s psími zuby. Asi přehlédli, že jedno vylučuje druhé, a nebo si jen řekli, že ornitologie a ichtyologie se moc nepotkávají. JG
Napísať odpoveď