Označování

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Označování

06 Máj 2020, 09:35

Dobrý den,
mohu poprosit o tipy, jak značíte při svých aktivitách na zahradě?
Např. při výsevu, množení - řízky, roubování apod..
K vysetým řádkům např. připichujeme sáčky od osiva, ale když nevypotřebuji všechno, tak to nejde. Lihový fix sice třeba chvíli vydrží, ale na slunci bledne.
Děkuji za odpovědi a inspirace.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Označování

06 Máj 2020, 10:15

Znacenie nepouzivam,lebo velakrat sa mi stalo,ze to vybledlo,stratilo sa,odletelo ap. Teraz si vsetko nakreslim a poznacim do zosita a mam to pekne pokope. Blbe bolo ked sa mi na par mesiacov ten zapisnik stratil:):)
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označování

06 Máj 2020, 10:20

Lakový fix vydrží i na slunci 10 let i déle. Je to takový, který při zatřepání štěrchá a stojí kolem 80 Kč. Drží na dřevu, kovu, skle i plastu. Umýt se dá benzínem.
Papírové sáčky od semínek blednou na slunci a bere mi je vítr.
Do záhonů používám zapíchnuté malé dřevěné laťky (na jaře nařežu, na podzim spálím) nebo plastové zapichovátka ( z vyříznutých vík plastových sudů) opakovaně.
Rouby označuji cedulkami z eloxovaného hliníku. Jedna tabule hliníkové krytiny 1x0,5 metru (stačí cca na 2500 cedulek 2x10cm) stojí něco přes stovku. Nápis fixem píšu na kovovou stranu, když se roub ujme, vyryju text (název odrůdy a letopočet štěpování) do barevné strany cedulky, pak je nápis věčný. I po mnoha letech jsou provizorní nápisy lakovým fixem na rubu cedulky stále patrné. Když se roub neujme, nápis se dá umýt a cedulku použít znovu.
Sešit je samozřejmě výhodnější u záhonků, je to trvalý dokument sloužící pro osevní plán na další roky. Pro rouby na stromech ale není použitelný.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Označování

06 Máj 2020, 10:41

vysloužil napísal:
06 Máj 2020, 10:20
Je to takový, který při zatřepání štěrchá a stojí kolem 80 Kč.
Takový jsem si koupil, ale na slunci a dešti jde po pár týdnech dolů. :( Kupováno přes eBay - asi horší kvalita ... a nebo tak dobře nedrží na plastových zahradnických štítkách. https://www.ebay.com/itm/123502076936
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označování

06 Máj 2020, 11:36

Nevím, tyhle neznám, kupuju je běžně v papírnictví nebo Makru. Stálost nápisu je až zarážející. Právě na cedulkách s vyrytým letopočtem je patrné, že po řadě let nápis jen lehce vybledne. Když ho umyju (některé značky fixů jdou umýt benzínem, jiné lihem), je nápis stále trochu patrný, protože hliník po letech změnil barvu - zešedl a pod nápisem je původní odlesk.
Používám třeba tento:
https://www.fixy.cz/Edding-8750-prumysl ... _BwE#6506s
ale je jich mnohem víc.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Označování

06 Máj 2020, 11:44

Děkuji za ten tip na fix. Ten mě nenapadl, přitom ho občas používám, ale jen uvnitř, mám tak třeba označené kanystry na benzín, naftu apod.. Akorát je dost hrubý a bílý, tak budu muset pořídit ještě jinou barvu :D

Ten plech kupujete kde?

Jinak třeba na stromy si vedu základní poznámky v počítači. Letos jsem začal pokusy s roubováním a tam už je právě problém to značit někde mimo ten konkrétní strom...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označování

06 Máj 2020, 12:35

Fixy existují různé šířky stopy a tvaru hrotu. Barev je jen pár, ale beztak používám jen černou.
Plech kupuju (vlastně jen 2x) ve stavebninách.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Označování

06 Máj 2020, 12:36

Mozem potvrdit, mam tiez fixku Edding a vydrzi oomnoho viacej ako z alliexpresu. Ja pouzivam rozne stitky. Pouzivam aj vyradene farebne zaluzie (co sused chcel vyhodit do kosa :-), netreba kupovat plech, do nich vyryjem a je to skoro na furt, a zaluzie z jedneho okna vam vydrzia velmi dlho :). Na vruble ale pouzivam bud plastove visacky -docasne, kym sa chytia a potom dam tie zo zaluzii, alebo niekedy pouzivam aj rozstrihanu hlinikovu plechovku od piva, a do nej sa v pohode vyryje klincom, a svoj ucel tiez plni.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Označování

06 Máj 2020, 13:24

já mám na každý rok zápisnik a do něj píšu srážky , teplotu, co se dělalo, kdy se co vylíhne atd. zaseté nebo zasazené si kreslim do zápisníku.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Označování

06 Máj 2020, 13:32

Pan Vlasatej,kolko rokov uz tie udaje zbierate? Je to presne moj sen mat to takto zapisane,ale vzdy zabudnem:) Uz asi treti rok si to chcem zapisovat:(:) Porovnate to potom so sucasnostou? Vyslo Vam uz z toho niekedy nieco typu,ze bola taka a taka jar a uroda potom nasledne taka a taka?
Napísať odpoveď